یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

لیگ ملت های اروپا پر تماشاگرتر از جام جهانی روسیه
صعود سخت پرسپولیس در شب آرام آزادیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۶ مهر ۱٣۹۷ -  ۱٨ اکتبر ۲۰۱٨هواداران کشور های مختلف استقبال خوبی از لیگ ملت های اروپا داشتند تا جایی که میانگین حضور تماشاگران در این رقابت ها بالاتر از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بوده است.
به گزارش ایسنا و به نقل از آس، لیگ ملت های اروپا از لحاظ داشتن هوادار موفق بوده است. پیش از آغاز این بازی ها ابهام زیادی در رابطه با واکنش هواداران کشورهای مختلف به بازی هایی که بیشتر دوستانه به نظر می رسید تا یک رقابت مهم وجود داشت. این ابهام پس از دومین فیفا دی فصل برطرف شد. در لیگ A که تیم های برتر یوفا حضور دارند میانگین حضور تماشاگران در بازی ها به ۸۰.۶ درصد رسید. این آمار در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۷۷.۱ درصد بود.
در حالی که در روسیه هربازی میانگین ۳۶ هزار و ۹۶۳ تماشاگر داشت در ۱۶ بازی انجام شده در لیگ A اروپا این رقم به ۴۴ هزار و ۶۳۴ نفر می رسد (بدون در نظر گرفتن بازی کرواسی و انگلیس که به علت جریمه یوفا پشت درهای بسته برگزار شد). دو هفته از نخستین دوره لیگ ملت ها باقی مانده است که پانزدهم و بیستم نوامبر برگزار می شود. اغلب تیم ها برای حضور در نیمه نهایی تلاش خواهند کرد و هنوز سقوط دیگر تیم ها به جز لهستان و ایسلند به لیگ B مشخص نشده است. به همین خاطر انتظار می رود بازی ها با حضور تماشاگران بیشتری انجام شود.
تماشاگران فرانسوی بیشترین حضور را داشتند که اتفاقی عادی است چون مردم این کشور در دورانی به سر می برند که تیم ملی شان به تازگی قهرمانی در جهان را پشت سر گذاشته است. در دیدارهای فرانسه و هلند (دو بر یک به سود فرانسه) با فرانسه و آلمان (دو بر یک به سود فرانسه) به ترتیب ۹۴ و ۹۲ درصد استادو فرانس پر شده بود. در مقابل بدترین آمار به دیدار ایتالیا و لهستان اختصاص دارد که تنها ۲۴ هزار نفر این بازی را از نزدیک تماشا کردند. فقظ ۶۲.۶ درصد ورزشگاه دالارا بولونیا پر شده بود.


ستون هفتگی مارتین تایلر برای دیدار چلسی - منچستریونایتد
نگاهی آماری به دیدار هفته آینده چلسی و منچستریونایتد نوشته‍ی مارتین تایلر
به گزارش وبسایت نود، مارتین تایلر گزارشگر مشهور انگلیسی، در ستون هفتگی خود در اسکای، به سوالات آماری کاربران پاسخ داده است. اکثر سوالات این هفته مربوط به دیدار چلسی و منچستریونایتد است که شاید نقطه عطفی در کارنامه مربیگری ژوزه مورینیو برای سال های پیش رو باشد. این سوالات و پاسخ های تایلر را مرور می کنیم:

عملکرد ژوزه مورینیو تا به اینجای کار در مقایسه با شروع او در چلسی چقدر متفاوت بوده است؟
مورینیو اکنون ۸۴ مسابقه است که در لیگ برتر روی نیمکت یونایتد نشسته است، آمارها نشان می دهند عملکرد او در مقایسه با ۸۴ بازی ابتدایی اش در لیگ جزیره روی نیمکت چلسی، خیلی ضعیف تر بوده است. در این ۸۴ بازی، او در چلسی ۶۴ برد کسب کرد ولی در یونایتد ۴۷ برد بدست آورده است، ۱۳ تساوی و ۷ شکست در چلسی، در مقایسه با ۲۲ تساوی و ۱۵ باخت در یونایتد. ۱۳۵ گل زده و ۷۱ گل خورده در الدترافورد و ۱۵۷ گل زده و ۴۱ گل خورده در چلسی. ۱۶۳ امتیاز در الدترافورد در مقایسه با ۲۰۵ امتیاز در چلسی. او در یونایتد در این مدت از ۳۷ بازیکن استفاده کرده ولی در چلسی از ۴۴ بازیکن استفاده کرده بود. در تمامی موارد تیم چلسی مورینیو بهتر از تیم فعلی او در یونایتد بوده است. او طی همین ۸۴ بازی، دو بار هم در چلسی قهرمان لیگ شد.

آیا شکست ناپذیر بودن بعد از هشت هفته در لیگ برتر، به معنای احتمای زیادی برای قهرمانی تیم تان است؟
در تاریخ لیگ برتر، تنها ۱۰ تیم از میان ۳۶ تیمی که در هشت هفته ابتدایی شکست نخوردند، موفق شدند در نهایت قهرمان لیگ شوند. منچسترسیتی در ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸، چلسی ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۵، من یونایتد ۱۹۹۷، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۱، آرسنال ۱۹۹۸ و ۲۰۰۴.
در فصل های زیادی هم بوده که چند تیم همزمان با هم در هشت هفته ابتدایی لیگ شکستی نپذیرفتند ولی فقط یکی می توانستند قهرمان شوند: مثل فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ که نیوکاسل، سیتی و یونایتد همگی در هشت هفته نخست شکست نخوردند. این فصل هم فعلاً سیتی، لیورپول و چلسی شکستی را تجربه نکرده اند.
اما در عین حال جالب است بدانید که اکثریت تیم های قهرمان در لیگ برتر (۱۶ از ۲۶) تا به اینجای فصل یک باخت را داشته اند. اولین تیمی هم که در هشت بازی نخست در لیگ برتر شکست نخورد، ایپسویچ بود ولی ان ها فصل را با رتبه شانزدهم به پایان رساندند.

چند بار چلسی در لیگ برتر از نظر گلزنی بهتر از یونایتد کار کرده است؟
در این فصل چلسی پنج گل بیشتر از منچستریونایتد به ثمر رسانده است. در تاریخ لیگ برتر، پیش از بازنشستگی فرگوسن، تنها چلسی در طی ۲۱ فصل، سه بار موفق شد بیشتر از یونایتد گلزنی کند. اما بعد از بازنشستگی فرگی در سال ۲۰۱۳، در طی پنج فصل اخیر، چلسی چهار بار بیشتر از یونایتد در طول فصل گلزنی کرده است، در ۵ سال اخیر تنها در فصل گذشته بود که یونایتد شش گل بیشتر از چلسی زد و این تیم را از نظر گلزنی پشت سر گذاشت. بیشترین گلی که چلسی در یک فصل زد فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ بود که آن ها ۱۰۳ گل زدند. فصل ۹۵-۹۶ چلسی کمترین گل زده را در تاریخ لیگ برتر داشت و تنها ۴۶ گل زد. یونایتد فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ تحت نظر فن خال کمترین میزان گل خود را در تاریخ لیگ به ثبت رساند: ۴۹ گل. بیشترینش نیز برای یونایتد فصل ۱۹۹۹-۲۰۰۰ بود که آن ها ۹۷ گل زدند.

آیا این بدترین شروع تاریخ منچستریونایتد در لیگ برتر است؟
یونایتد اکنون بعد از هشت هفته با ۱۳ امتیاز هشتم است، آن ها در زمان حضور مویس نیز بعد از هشت هفته هشتم بودند، اما آن جا ۱۱ امتیاز داشتند و ۳ برد کسب کرده بودند. فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴ یونایتد در نازل ترین رتبه اش در تاریخ لیگ برتر بعد از هفته هشتم بود و در نهایت هم در لیگ به رتبه هفتم رسید. یونایتد در فصل بعد از آن نیز با حضور فن خال بعد از هشت هفته، ۱۲ امتیاز کسب کرده بود که یک امتیاز کمتر از فصل جاری است ولی آن ها در آن فصل در این مقطع در رده ششم حضور داشتند. جالب است بدانید که با وجود ۱۳ قهرمانی در لیگ برتر، یونایتد تنها ۴ بار تا پایان هفته هشتم صدرنشین لیگ بوده است.

آمار ژوزه مورینیو در مقابل تیم های سابقش چطور بوده است؟
در ابتدای دوران حرفه ایش، مورینیو عملکردی خارق العاده در مقابل تیم های سابقش داشت: او در دوران حضورش در پرتغال، ۱۳ بازی در مقابل تیم های سابقش شکست نخورد. اما بعد از آن اوضاع خیلی خوب برای او پیش نرفت. از جمله تحمل ۴ شکست مقابل چلسی در شش بازی روی نیمکت یونایتد. که شامل باخت تلخ ۴-۰ در استمفوردبریج در سال ۲۰۱۶ و همینطور شکست در فینال جام حذفی فصل گذشته بود. تنها بردهای او در مقابل چلسی در دوران حضورش در یونایتد پیروزی های لیگ برتری در الدترافورد بوده است. بعد از ترک پرتغال، مورینیو در تقابل با تیم های سابقش ۹ برد، ۱ تساوی و ۷ باخت را تجربه کرده است.


بازی‌های المپیک جوانان ۲۰۱٨ - بوینس آیرس
رکورد تاریخی ایران با ۱۴ مدال رنگارنگ
کاروان کشورمان هفتم المپیک شد
سومین دوره بازیهای المپیک جوانان در حالی در بوینس آیرس آرژانتین خاتمه یافت که کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران با کسب ۷ مدال طلا،٣ نقره و ۴برنز و صعود ۱۷ پله ای نسبت به دوره قبل در رده هفتم این بازی‌ها جای گرفت.
به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک؛ کاروان ورزشی کشورمان در حالی با ۴۹ ورزشکار در ۱۷ رشته ورزشی شمشیر بازی(۱)، دوومیدانی(٣)، بسکتبال سه نفره(۴)، تکواندو(۶)، بوکس(۱) ،کشتی آزاد و فرنگی(۴)، وزنه برداری(۲)، سوار کاری (۱)،کاراته (۵)، جودو(۲)، شنا(۱)، قایقرانی رویین و کانو(٣)، تنیس روی میز(۱)، ژیمناستیک(۱)، تیراندازی(۲)، فوتسال(۱۰) و تیراندازی باکمان(۲ ورزشکار) عازم بوینس آیرس آرژانتین شده بود که در اولین دوره بازیهای المپیک جوانان ۲۰۱۰ که در سنگاپور برگزار شده بود با ۲ طلا،‌ ۲ نقره و ۱ مدال برنز در رده بیست و ششم و در دومین دوره بازی‌های المپیک جوانان ۲۰۱۴ که در نانجینگ چین برگزار شده بود با ٣ طلا و ٣ مدال برنز در رده بیست و چهارم قرار گرفت.
این در حالی است که کاروان ورزشی کشورمان در سومین دوره بازیهای المپیک جوانان ضمن کسب رکورد تاریخی مجموع ۱۴ مدال برای نخستین بار در رشته ژیمناستیک و کاراته(نخستین حضور) موفق به کسب مدال شد و نکته قابل توجه آنکه با ۱۷ پله صعود نسبت به دوره قبل که در رده بیست و چهارم مدال آوری قرار گرفته بود در این دوره از بازیها در رده هفتم رنکینگ مدل آوری و بالاتر از آمریکا جای گرفت.

مدال آوران کاوران ورزشی ایران در سومین دوره بازیهای المپیک جوانان:
علی اشکوریان تکواندو طلا
محمدعلی خسروی تکواندو طلا
یلدا ولی نژاد تکواندو طلا
امیر ده بزرگی کشتی فرنگی طلا
محمد نصرتی کشتی فرنگی طلا
علیرضا یوسفی وزنه برداری طلا
نوید محمدی کاراته طلا
***
کیمیا همتی تکواندو نقره
محمد کریمی کشتی آزاد نقره
امیر حسین زارع کشتی آزاد نقره
***
رضا بهلول زاده ژیمناستیک برنز
فاطمه خنک دار کاراته برنز
مبینا حیدری کاراته برنز
نگین آلوتی کاراته برنز


هفته نهم لیگ برتر فوتبال؛
صدر جدول برای پدیده ثبت شد
تیم فوتبال پدیده مشهد با پیروزی امروز خود مقابل فولاد خوزستان، جایگاه خود در صدر جدول رقابت‌های لیگ‌برتر را تثبیت کرد.
رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران عصر امروز، پس از وقفه ای ۲۰روزه با بازی تیم های فوتبال پدیده مشهد و فولاد خوزستان از سر گرفته شد.
شاگردان یحیی گل محمدی از ساعت ۱۵ امروز در ورزشگاه امام رضا به مصاف فولاد رفتند و موفق شدند این تیم را با حساب دو بر صفر شکست دهند.
یونس شاکری (۵۵) و محمدرضا خلعتبری (۷۸) برای پدیده گلزنی کردند.
این تیم با کسب سه امتیازی بازی امروز، ۲۰ امتیازی شد تا جایگاه خود را در صدرجدول رقابت های لیگ برتر تثبیت کند. فولاد با قبول شکست مقابل شاگردان گل محمدی، ۹ امتیازی باقی ماند تا شرایط چندان خوبی پیدا نکند.


مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی؛
صعود سخت پرسپولیس در شب آرام آزادی
تیم فوتبال پرسپولیس به سختی توانست حریف گمنام خود را شکست دهد تا به مرحله بعدی رقابت های جام حذفی صعود کند.
تیم فوتبال پرسپولیس در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی فوتبال باشگاهی کشور به مصاف نود ارومیه رفت که با پیروزی یک بر صفر شاگردان برانکو ایوانکوویچ به اتمام رسید.
محمد انصاری (۵۷) تک گل تیمش را در این دیدار به ثمر رساند.
سرخپوشان پایتخت که در نیمه نخست، فشار زیادی را روی دروازه نماینده ارومیه وارد کردند با دفاع چندلایه میهمان خود روبرو شدند تا موفق به گلزنی نشوند.
روند تاکتیکی پرسپولیس در نیمه دوم نیز ادامه داشت تا بالاخره مدافع این تیم با شوت سرکش خود از راه دور بتواند دروازه نود ارومیه را باز کند. پس از این گل، تیم گمنام نود ارومیه که جسارت حمله کردن پیدا کرده بود موقعیت هایی را روی دروازه بوژیدار رادوشوویچ ایجاد کرد اما هیچ کدام از آنها به گل تبدیل نشد تا پرسپولیس با تک گل خود پیروزی خفیفی را کسب کند و به مرحله بعدی رقابت ها صعود کند.
پرسپولیس در حالی مقابل چشم حدود ۴ هزار هوادار به این پیروزی رسید که باید پنج روز دیگر بازی سخت و حساس خود را مقابل السد قطر در دیدار برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان فوتبال آسیا برگزار کند.
تیم فوتبال پرسپولیس در مرحله بعدی این رقابت ها به مصاف سپیدرود رشت خواهد رفت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست