یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

درخشش داور زن ایرانی در آرژانتین
فتح اسپانیا توسط انگلیسی‌ها؛ برد ارزشمند سه‌شیر مقابل ماتادورهااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲٣ مهر ۱٣۹۷ -  ۱۵ اکتبر ۲۰۱٨گلاره ناظمی، داور بین المللی فوتسال بانوان این شانس را دارد که یکی از دو بازی رده بندی یا نهایی فوتسال المپیک جوانان در آرژانتین را سوت بزند.
به گزارش "ورزش سه"، دیروز اسامی تیم داوری دو بازی نیمه نهایی اعلام شد که در بین آنها نام گلاره ناظمی به چشم نمی خورد. از اینرو و با توجه به ماندن گلاره ناظمی در آرژانتین احتمالا قضاوت یکی از دو بازی رده بندی یا فینال مسابقات به او محول خواهد شد.فوتسال المپیک جوانان در آرژانتین در دو بخش آقایان و خانم ها در جریان است و از آنجایی که ایران در بخش آقایان تیم داده بود نتوانست تیم خانم ها را راهی این بازی ها کند. بر اساس قانون به جزء کشور میزبان سایر کشورها فقط باید یک تیم به بازی ها معرفی کنند. تیم آقایان یا خانم ها.تیم المپیک فوتسال ایران با رهبری علی صانعی دو مسابقه خود را با پیروزی های پر گل پشت سر گذاشت. در بازی با جزایر سلیمان ۹-۲ پیروز شد و تیم کاستاریکا را هم ۹-٣ برد اما به دلیل باخت در برابر تیم های برزیل (۴-۰) و روسیه (۲-۱) از جدول بازی ها حذف شد.
جالب اینکه گلاره ناظمی بازی های تیم فوتسال زیر ۲۰ سال ایران در آرژانتین را دیده است و در این باره می گوید: « در خصوص بازی با ایران هم باید بگویم من این بازی را دیدم. تیم ایران در برابر روسیه ارایه گر بازی خوبی بود و جدال سفت و نفس گیری با تیم حریف داشت. نتیجه بازی این را نشان می دهد و شاید اگر شرایط بازی به سود ایران می شد بچه های تیم ملی بازی را می بردند. شکست در برابر برزیل و روسیه عیب نیست چرا که این دو تیم از بهترین های جهان هستند.»
البته عدم حضور تیم خانم های ایران در آرژانتین به سود گلاره ناظمی شده چرا که اگر ایران در بازی ها شرکت می کرد و به مراحل پایانی بازی ها صعود می کرد گلاره ناظمی از جدول داوران حذف می شد

دیدگاه ناظمی در مورد مقایسه شدن با فغانی
خیلی ها گلاره ناظمی را علیرضا فغانی فوتبال بانوان می دانند. هر چند گلاره در فوتسال سوت می زند. او در این باره دیدگاه جالبی دارد و می گوید:« من به عنوان یک شهروند ایرانی به علیرضا فغانی احترام می گذارم و به او افتخار می کنم. اما واقعیت این است که مسیر خود را می روم و خودم هستم و این را باید به صراحت بگویم یکی از دلایل پیشرفت من جایگاه فوتسال ایران در جهان است. دیدگاه تیم چینش داوری نسبت به داوران ایران مثبت است و این به خاطر جایگاه جهانی فوتسال است. آنها می گویند شما در ایران بازی بازیکنانی را قضاوت می کنید که در آسیا و جهان مطرح هستند. این مسئله کمک زیادی برای پیشرفت به ما کرده است
آخرین تورنمنتی که گلاره ناظمی در آن حضور داشته بازی های قهرمانی دانشجویان جهان بوده که چند ماه پیش در آلماتی قزاقستان برگزار شد و این داور بین المللی به همراه زری فتحی از شیراز بازی ها متعددی را سوت زد. او در بازی نهایی داور سوم بود. جالب اینکه قضاوت چند بازی آقایان هم به او محول شد که به خوبی از نحوه قضاوت آن بر آمد. گلاره ناظمی بازی های آسیایی و هم چنین جام ملتها را سوت زده و با سوت زدن در بازی های جام جهانی افتخارات او کامل می شود. هر چند درحال حاضر در فوتسال خانم ها، جام جهانی برگزار نمی شود اما صحبت هایی است که در سال ۲۰۲۰ در کنار جام جهانی آقایان جام جهانی خانم ها نیز برگزار شود.

گلاره ناظمی در بازی های المپیک جوانان در آرژانتین هم با پوشش اسلامی قضاوت های خود را یکی پس از دیگری با موفقیت پشت سر می گذارد.در حالی که کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا خیلی مایل نیستند داوران ایرانی و سایر کشورهای مسلمان به خصوص در فوتبال با پوشش اسلامی بازی ها را سوت بزنند خوشبختانه تا به اینجای کار مشکلی برای گلاره ناظمی ایجاد نشده است. پیش از این یکی از داوران خانم ایرانی مجبور شد به خاطر سخت گیری ها کنفدراسیون فوتبال آسیا با پوشش داوران عادی در بازیهای بین المللی حاضر شود و تنها یک مقنعه به سر داشت. البته فدراسیون فوتبال ایران به او اخطار داده و گفته اگر می خواهد به عنوان نماینده ایران در بازی های آسیایی یا دیگر بازی های بین المللی سوت بزند باید پوشش اسلامی را رعایت کند. در غیراینصورت از لیست های داوران الیت ایران خارج خواهد شد.برای خیلی ها جای سوال است که گلاره ناظمی در بازی های دانشجویان جهان در آلماتی وقتی بازیهای آقایان را سوت می زد چطور مراسم ابتدای بازی را به جا آورد. او در این باره می گوید: به سبک ژاپنی ها به کاپیتان های دو تیم احترام کردم و مراسم ابتدای بازی را به جا آوردم.

ناظمی چه قدر شانس فینال دارد؟
از نگاه گلاره ناظمی عملکرد او در بازی های سپری شده چگونه بوده و آیا این شانس را دارد که به عنوان داور بازی فینال انتخاب شود؟
او در پاسخ به این دو سوال می گوید: خوشبختانه از عملکرد خود در این بازی ها راضی هستم. من در سه بازی به عنوان سر داور سوت زدم و در یک بازی به عنوان داور دوم. شاید اشتباهات کوچکی داشتم اما هیچ یک از آنها در نتیجه بازی تاثیر گذار نبوده و این طور می خواهم بگویم از داوری خودم راضی هستم. سطح کیفی بازی ها بسیار خوب است و طبیعتا داورانی هم که برای این تورنمنت انتخاب شده اند از بهترین ها قاره ها به شمار می روند. خوشحالم که به عنوان یکی از دو داور آسیایی در این تورنمنت به گونه ای قضاوت کردم که درخورشان نام فوتسال ایران باشد. بازی افتتاحیه را من سوت زدم. در ادامه هم به گونه ای قضاوت کردم که شانس سوت زدن در این دو بازی را داشته باشم. با این حال من تصمیم گیرنده نیستم و طبیعتا هر تصمیمی کمیته برگزاری بازی ها بگیرد مطیع خواهم بود. دیروز اسامی داوران دیدارهای ضربدری را مشخص کردند که خوشبختانه نام من در بین آنها نبود چرا که برای قضاوت یکی از این دو دیدار انتخاب می شدم احتمال در بازی رده بندی یا فینال نبودم. به شخصه خیلی امیدوارم که این اتفاق رخ دهد.


نگاه جغرافیایی به ۱۱۵ حریف ایران در تاریخ
بولیوی به فهرست اضافه شد
دیدار تدارکاتی ایران و بولیوی، اولین جدال این دو تیم خواهد بود. بولیوی صدوپانزدهمین تیمی است که تیم ملی در طول تاریخ با آن روبه‌رو شده است.
به گزارش وب سایت نود، تیم ملی به منظور آماده‌سازی حضور در جام ملتهای آسیا، روز سه‌‍شنبه به دیدار بولیوی می‌رود. تیمهای آمریکای جنوبی حریفان غریبه‌ای برای فوتبال ایران محسوب می‌شوند و تاکنون تنها یک بار یک تیم از این قاره برای بازی تدارکاتی به ایران آمده است. به بهانه بازی ایران با بولیوی حریفان تیم ملی ایران در طول تاریخ مرور شده‌اند.

کویت مشتری همیشگی
تیم ملی ایران بیش از هر تیمی با کویت روبه‌رو شده است. ایران ۳۵ دیدار با کویت داشته که ۲۲ بازی آن در چارچوب رقابتهای رسمی بوده و ۱۳ بازی آن دوستانه محسوب می‌شود. این تیم در مقطعی پای ثابت دیدارهای دوستانه ایران بود و در اواخر دهه نود میلادی در یک مقطع ۵ ساله، ۸ بار با این تیم بازی کرد.

کره جنوبی رقیب سنتی
ایران و کره‌جنوبی دو تیمی هستند که از دیرباز در سطح اول قاره کهن با یکدیگر رقابت داشتند و همین مساله باعث شد تا بعد از کویت، کره‌جنوبی دومین تیمی باشد که ایران بیشترین تقابل را با آنها داشته است.ایران با کره‌جنوبی ۳۰ بار روبه‌رو شده که تنها ۶ بازی آن دوستانه بوده و بقیه در چارچوب مقدماتی جام‌جهانی،جام ملتهای آسیا و بازیهای آسیایی بوده است.

تیمهای آسیایی آشناترین تیمها، آفریقاییها غریبه‌ترین قاره
به سبب حضور در قاره آسیا، طبیعتاً ایران بیشترین بازی را تیمهای این قاره داشته است کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال حاضر ۴۶ کشور عضو دارد و ایران با کشورهای این قاره به جز مغولستان، ویتنام، تیمورشرقی، ماکائو،برونئی و بوتان دیدار داشته است.
هرچند تیم ملی استرالیا، در حال حاضر عضو کنفدراسیون فوتبال آسیاست ولی تیم ملی ۶ بار با آنها دیدار داشته که همگی مربوط به زمان قبل از آسیایی شدن این تیم است و استرالیا بین غیر آسیایی‌ها بیشترین دیدار را با ایران داشته است. پس از استرالیا نیز کشور همسایه، ترکیه قرار دارد که تیم ملی ۵ دیدار با آنها داشته است. ایران در مجموع با تمام کشورهای اطراف خود بازی داشته است. یونان و مولداوی از نظر جغرافیایی نزدیک‌ترین کشورهایی هستند که ایران با آنها مسابقه‌ای نداشته است.
ایران با تیمهای اروپایی مسابقات کمی نداشته و با ۳۴ کشور مختلف از این قاره دیدار داشته است. آلمان و فرانسه معروفترین تیمهای اروپایی هستند که تیم ملی با آنها دیدار داشته و انگلستان و ایتالیا نیز از جمله مشهورترین تیمهای اروپایی هستند که تیم فرصت بازی با آنها را به دست نیاورده است.

قاره آمریکا باوجود اینکه از نظر جغرافیایی در فاصله دوری از ایران قرار گرفته ولی از آنجاییکه که این قاره از تعداد کشور زیادی تشکیل نشده ایران با اکثر آنها دیدار داشته است. ایران مجموعا با ۱۷ کشور از قاره آمریکا (شمالی و جنوبی) دیدار داشته که کلمبیا را باید مهترین تیمی که ایران تاکنون با آن جدالی نداشته قلمداد کرد.اکوادور و مکزیک با ۴ بازی، آشناترین حریفان ایران در قاره آمریکا هستند.
قاره پهناور آفریقا، قاره‌ای است که تیم ملی کمترین بازی را با آنها داشته است.تیم ملی تنها ۳ بار در دیدارهای رسمی با آفریقاییها روبه‌رو شده و به احتساب بازیهای دوستانه تنها با ۱۸ کشور آفریقایی بازی کرده است که الجزایر و آنگولا با ۳ بازی پرتکرارترین حریفان ایران از این قاره هستند.


دیدارهای دوستانه ملی فوتبال
پیروزی پرگل استرالیا در خانه کویت
تیم ملی فوتبال استرالیا موفق شد در دیداری دوستانه در کویت مقابل این تیم پیروزی پرگلی را بدست آورد. در ادامه دیدارهای دوستانه ملی فوتبال، استرالیا در خانه کویت به میدان رفت و با ۴ گل به پیروزی رسید.
در این بازی خالد حاجیا گل به خودی ۱۲، جیانو ۲۱، روجیک ٨۲ و مابیل ٨٨ گلزنی کردند

فرار عربستان از شکست برابر عراق
تیم ملی عراق پیروزی برابر عربستان را در لحظات پایانی با تساوی عوض کرد.
به گزارش "ورزش سه"، سومین مسابقه رده بندی تورنمنت چهارجانبه عربستان موسوم به سوپر کلاسیکو که با حضور تیم‌های ملی آرژانتین، برزیل، عربستان و عراق برگزار می‌شود، امشب انجام گرفت و در پایان شاگردان خوان آنتونیو پیزی و سرکو کاتانچ با تساوی یک بر یک به کارشان پایان دادند.ملی پوشان عربستان که سه شب قبل در نخستین مسابقه خود در این رقابت‌ها با ۲ گل برابر ستاره‌های سلسائو شکست خورده بودند، از ساعت ۲۱:۳۰ امشب در دومین و آخرین دیدارش در سوپر کلاسیکو در ورزشگاه ملک سعود به مصاف عراقی رفتند که در بازی اول با نتیجه ۴ بر صفر مغلوب آرژانتین شده بود.
با وجود اینکه سعودی‌ها در بازی امشب مالکیت توپ بیشتری در اختیار داشتند، اما عراقی‌ها حملات بیشتری انجام می‌دادند و در دقیقه ۷۱ موفق شدند با شوت پای چپ مهند علی، بازیکنی که از ابتدای نیمه دوم به زمین آمده بود، دروازه عربستان را باز کنند.
در حالی که بازی با پیروزی یک بر صفر ملی پوشان عراق رو به پایان بود، عبدالعزیز البیشی که او هم به‌عنوان بازیکن تعویضی از دقیقه ۵۶ به میدان آمد توانست در چهارمین دقیقه وقت‌های تلف شده با شوت محکم زمینی گلزنی کند و موجب تساوی یک بر یک عربستان و عراق در این مسابقه شود.


لیگ ملت‌های اروپا فتح اسپانیا توسط انگلیسی‌ها
برد ارزشمند سه‌شیر مقابل ماتادورها
شاگردان ساوت‌گیت موفق شدند در خاک اسپانیا بردی ارزشمند را بدست آورند.
در ادامه رقابت‌های فوتبال لیگ ملت‌های اروپا اسپانیا در سویا میزبان انگلیس بود و شکست دور از انتظار ٣ بر ۲ را تجربه کرد.
سه‌شیر در نیمه اول بازی درخشانی از خود نشان داد و با گل‌های رحیم استرلینگ در دقایق ۱۶ و ٣٨ و راشفورد ۲۹ پیش افتادند. در نیمه دوم اسپانیا تنها توانست توسط پاکو آلکاسر در دقیقه ۵٨ یکی از گل‌ها را جبران کند. گل دقیقه ۷+۹۰ توسط سرخیو راموس هم نتوانست مانع از باخت میزبان شود تا در نهایت لوئیس انریکه اولین باخت دوران مربیگری خود در تیم ملی اسپانیا را تجربه کند.

نتایج دیگر دیدارها:
ایسلند یک - سوئیس ۲
بوسنی ۲ - ایرلند شمالی صفر
استونی ٣ - مجارستان ٣
فنلاند ۲ - یونان صفر

پیروزی نایب قهرمان جهان مقابل اردن
تیم ملی فوتبال کرواسی به عنوان نایب قهرمان جهان در دیدار مقابل اردن به پیروزی رسید.
در دیدارهای دوستانه ملی فوتبال کرواسی در رجیکا به مصاف اردن رفت و با نتیجه دو بر یک پیروز شد.
در این بازی ویدا ۲۴ و میتروویچ ۶۲ برای کرواسی گل زدند و تک گل اردن را باها فیصل به ثمر رساند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست