یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جنجال بزرگ در فوتبال بلژیک: موجیپولی!
دختران قربانی شده، رتبه سومی ایران، زندان و اخراج دو بازیکن!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱٨ مهر ۱٣۹۷ -  ۱۰ اکتبر ۲۰۱٨کاروان کشورمان در پایان چهارمین روز از بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ اندونزی در رده سوم جدول توزیع مدال‌ها قرار گرفت.
چهارمین روز از بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱٨ اندونزی در حالی خاتمه یافت که پرمدال‌ترین روز کاروان ایران رقم خورد و ورزشکاران کشورمان موفق به کسب ۱٣ طلا، ۹ نقره و ۱۰ برنز شدند.به علت همین مدال‌آوری، کاروان ایران توانست به رده سوم صعود کند و بالاتر از ازبکستان و ژاپن قرار بگیرد.
تاکنون ۹۵۷ مدال توزیع شده که ٣۱۴ طلا، ٣۰۷ نقره و ٣٣۶ برنز بوده است. این مدال‌ها توسط ورزشکاران ٣٣ کشور بدست آمده و ۱۱ کشور هنوز نتوانسته‌اند نماینده‌ای روی سکو داشته باشند.
به گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم، در پایان روز چهارم کاروان چین با ۱۰۵ طلا، ۵٣ نقره و ٣۹ برنز با اقتدار در صدر است، کره جنوبی با ٣٨ طلا، ٣۱ نقره و ۲۶ برنز در رده دوم ایستاده و ایران با کسب ٣۰ طلا، ۲٣ نقره و ۲۷ برنز رتبه سومی را در اختیار دارد.


۲-اتفاق تلخ در ٢-تاتامی با هزاران کیلومتر فاصله
از "مفتاحول" تا "مارال"؛ دخترانی که قربانی شدند
انتشار نامه فدراسیون جهانی جودو به فدراسیون ایران باعث شد تا ابهام های زیادی درباره چرایی عدم اطلاع رسانی از سوی فدراسیون و اعزام دختر جودوکار به المپیک جوانان به وجود بیاید.
به گزارش "ورزش سه"، همین یکی، ۲ ماه قبل بود که ۲ جودوکار زن ایرانی با حجاب در بازی های آسیایی ۲۰۱٨ حاضر شدند؛ اگرچه در همان دور اول شکست خورده و به کارشان پایان دادند.
وقتی مارال مردانی در رده جوانان سهمیه المپیک ۲۰۱٨ بوینس آیرس را کسب کرد، همه تصور می کردند مثل ۲ جودوکاری که در بازی های آسیایی بدون مشکل روی تاتامی رفتند، او نیز بتواند به مبارزه بپردازد.
دیروز اما از یک طرف در آرژانتین و از طرف دیگر در اندونزی، ۲ دختر جودوکار از رفتن روی تاتامی به خاطر داشتن حجاب محروم شدند. مارال مردانی که آماده مبارزه در المپیک جوانان می شد، ناگهان دقایقی قبل از مسابقه متوجه شد که مسئولان برگزاری با حضورش روی تاتامی مخالفت کردند. مسئولان کمیته ملی المپیک هم هر چه سعی کردند با رایزنی و مذاکره این موضوع حل و فضل شود، به جایی نرسیدند.
العنزی، رییس اتحادیه جودوی آسیا که در محل مسابقات حاضر بود، در پاسخ به درخواست های مکرر ایرانی ها نامه ای را به رییس کمیته ملی المپیک ایران نشان داد که ادعا می کرد آن را یک ماه و نیم قبل به فدراسیون جودوی ایران ارسال کرده است. در این نامه آمده بود که دختران جودوکار با حجاب نمی توانند در مسابقات بین المللی از جمله المپیک حاضر شوند.
مارال مردانی، دختر جودوکار ایرانی که بعد از کسب سهمیه به المپیک جوانان اعزام شد، دیروز به دلیل داشتن حجاب از رفتن روی تاتامی محروم شد و تلاش مسئولان کمیته ملی المپیک هم فایده ای نداشت.
از سوی دیگر در جریان بازی های پاراآسیایی ۲۰۱٨ یک جودوکار نابینای اندونزیایی به نام "مفتاح جناح" در کشور خودش با چنین مشکل مشابهی روبه رو شد. این دختر جودوکار نابینا که می خواست روی تاتامی برود، با ممانعت مسئولان برگزاری مواجه شد و فهمید که نمی تواند با حجاب مبارزه کند. او نیز مثل مارال مردانی با چشمانی اشکبار محل مسابقه را ترک کرد و با این قانون حذف شد.
مفتاحول جناح، جودوکار نابینای اندونزیایی در بازی های پاراآسیایی ٢٠١٨ به میزبانی جاکارتا به دلیل داشتن حجاب از مبارزه منع شد.
این اتفاقات در حالی رخ داد که فدراسیون جودوی ایران از رسیدن چنین نامه ای ابراز بی اطلاعی کرده است. امروز اصغر رحیمی، سرپرست کاروان ایران صراحتا اعلام کرده که فدراسیون جودو از قانون جدید ممنوعیت مبارزه با حجاب برای زنان جودوکار باخبر بوده و آن را به اطلاع مسئولان کمیته ملی المپیک نرسانده است. به ادعای سرپرست کاروان ایران، مسئولان فدراسیون جودو خواستند تیری در تاریکی بزنند و گفته اند شاید این قانون در المپیک جوانان اجرا نشود؛ اما با این تصمیم با احساسات یک دختر جودوکار که با رویای المپیکی شدن به آرژانتین رفته بود، بازی کردند.
آن چیزی که مشخص است قانون ممنوعیت مبارزه با حجاب برای بخش زنان جودو در تمام دنیا وجود دارد و حتی فقط مختص المپیک و مسابقات جهانی نمی شود. اینکه تاکنون این موضوع از طریق فدراسیون جودو رسانه ای نشده و با خیال راحت این دختر جودوکار به آرژانتین اعزام شده، عجیب است. فدراسیون به عنوان نهادی که باید از قوانین اطلاع داشته باشد و اینگونه مسائل را به اطلاع مسئولان کمیته ملی المپیک برساند، مقصر است؛ اما درخشان فقط رسیدن نامه را انکار می کند و به دیگر مسائل پاسخ نمی دهد.
جالب اینکه مسئولان کمیته ملی المپیک ادعا می کنند در هنگام رخ دادن این اتفاق بارها با رییس فدراسیون جودو تماس گرفتند؛ اما او پاسخگو نبوده است.
کمیته ملی المپیک رسما نامه فدراسیون جهانی به ایران را با محتوای استعلام جواز حضور ورزشکاران محجبه در رویدادهای بین المللی و همچنین پاسخ صریح رییس فدراسیون بین المللی را منتشر کرد. این نامه قبلا هم برای فدراسیون جودوی ایران ارسال شده است.
ترجمه پاسخ فدراسیون جهانی جودو به ایمیل ارسالی ایران با محتوای استعلام جواز حضور ورزشکاران محجبه در رویدادهای بین المللی که پیش از المپیک جوانان به فدراسیون جودو ایران ارسال شده است.
در متن این نامه آمده است:
«جناب آقای رییس،
فدراسیون بین المللی جودو (IJF) به ورزشکاران، شرکت کننده در رویدادهای IJF، اجازه استفاده از هیچ نوع پوشش سر (از جمله حجاب) نمی دهد بخصوص به منظور حفظ ایمنی و حفاظت از ورزشکاران و به ویژه در خلال تکنیک‌های خفه کردن.
حجاب، از منظر دیگر نیز ممنوع است زیرا به ورزشکاری که از آن استفاده می‌کند ارفاق داده می شود. حجاب باعث می شود ورزشکار دیگر، قادر به اجرای تکنیک گرفتن kumi-kata و خفه کردن نباشد.
با تشکر از برای پرسش شما.
با احترام،
ماریوس ل. ویزر رییس فدراسیون بین المللی جودو»
به هر حال بعد از بازگشت از آرژانتین صالحی امیری و دیگر مسئولان کمیته ملی المپیک علاوه بر رسیدگی به این ماجرای خاص، باید چاره ای برای آینده زنان جودوکار و چگونگی حضورشان در میادین بین المللی بیاندیشند چون با قانون جدید هیچ کدام از زنان جودوکار ایرانی نمی توانند به مسابقات خارجی اعزام شوند.
رییس فدراسیون جودو با تاکید بر اینکه اتحادیه جودوی آسیا هیچ مکاتبه‌ای با فدراسیون جودو مبنی بر ممنوعیت پوشش حجاب در بازی‌های المپیک جوانان نداشته گفت: چون صالحی امیری، رییس اتحادیه جودوی آسیا را نمی‌شناسد احتمالا او را با فرد دیگری اشتباه گرفته است!.


رای مردم روسیه به زندانی‌کردن و اخراج از فوتبال ۲ بازیکن این کشور
هواداران فوتبال روسیه خواستار زندانی‌کردن ۲ فوتبالیست مطرح این کشور پس از درگیری با یک کارمند ارشد وزارت صنعت و تجارت روسیه شدند.
سایت روزنامه اسپورت اکسپرس به دنبال درگیری شدید فیزیکی الکساندر کوکورین و پاول مامااف با با دنیس پارک، رئیس دپارتمان خودرو و مهندسی حمل‌ونقل وزارت صنعت و تجارت که منجر به ضربه مغزی و کبودی شدید سروگردن وی شد نظرسنجی برگزار کرد. در این نظرسنجی ۶ گزینه‌ای ٣۷.۶ درصد شرکت‌کنندگان خواهان زندانی‌کردن ۲ بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال روسیه شدند. گزینه اخراج الکساندر کوکورین و پاول مامااف از فوتبال و تیم‌های فعلی نیز با رای ٣۲.۴ درصدی مواجه شد.
همچنین دنیس مانتوروف، وزیر صنعت و تجارت روسیه در واکنش به ضرب‌وشتم شدید یکی از معاونان خود توسط ۲ بازیکن مطرح فوتبال این کشور گفت: چنین رفتارهای برای هیچ‌کس قابل پذیرش نیست. سازمان‌هایی برای اجرای قانون وجود دارند که این پرونده جنایی را دنبال خواهند کرد و ما منتظر نتیجه می‌مانیم.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه درباره درگیری شدید فیزیکی الکساندر کوکورین و پاول مامااف با دنیس پارک، رئیس دپارتمان خودرو و مهندسی حمل‌ونقل وزارت صنعت و تجارت که منجر به ضربه مغزی و کبودی شدید سروگردن وی شد گفت: کرملین این حادثه را همانند تمام کشور روسیه مورد توجه خود قرار داده است. به اندازه کافی ویدئوهای ناخوشایندی از این حادثه که منتشر شدند مشاهده کردیم.
دیمیتری پسکوف افزود: طبق ویدئوی منتشر شده شاهدان زیادی در محل حادثه حضور داشتند و با توجه به درخواست صدمه‌دیدگان کار سختی برای سازمان‌های امنیتی جهت روشن‌کردن پرونده وجود ندارد.
الکساندر کوکورین، مهاجم ۲۷ ساله باشگاه زنیت سن پترزبورگ و پاول مامااف، هافبک ٣۰ ساله باشگاه زسکا مسکو در کافه‌ای در پایتخت روسیه دنیس پارک، رئیس دپارتمان خودرو و مهندسی حمل‌ونقل وزارت صنعت و تجارت را مورد ضرب‌ و شتم شدید قرار دادند. پزشکان بیمارستانی در مسکو آسیب‌های وارده به کارمند رسمی دولت روسیه توسط ۲ بازیکن مطرح فوتبال این کشور را ضربه مغزی و کبودی شدید سروگردن اعلام کردند


مدیر ایرانی سابق شارلروا بازداشت شد
جنجال بزرگ در فوتبال بلژیک: موجیپولی!
برادران بیات با دردسر بزرگی در فوتبال بلژیک روبرو شدند تا جایی که یکی از آنها بازداشت شد و دیگری در مظان اتهامات سنگینی قرار گرفته است.
به گزارش "ورزش سه"، فوتبال بلژیک این روزها با اتفاقات جنجالی زیادی دست به گریبان است که در رقم خوردن این اتفاقات حالا پای برادران بیات نیز به ماجرا باز شد. بنا به اعلام رسانه های بلژیک مجی بیات پسر بزرگ بیات مالک باشگاه شارلروا که طی سال های گذشته به فعال ترین ایجنت فوتبال باشگاهی بلژیک تبدیل شد و شهرت بسیار زیادی به دست آورد توسط پلیس فدرال بلژیک دستگیر شد.
در گزارش سایت livener آمده است: «مجی بیات، صبح امروز دستگیر شد. علت دستگیری او هنوز به صورت دقیق اعلام نشده ولی احتمالا مربوط به موضوعات بسیار مهمی است. دیگر افراد مشهور فوتبال بلژیک نیز دستگیر شده اند». این خبر با واکنش های بسیاری در جامعه فوتبال بلژیک همراه بوده است. مجی بیات ایجنت بازیکنان بسیار بزرگی در لیگ بلژیک است. در حال حاضر بعید به نظر می رسد از علت اصلی این اقدام پلیس در دستگیری مدیر ورزشی سابق باشگاه شارلروا (بین سال ۲۰۰٣ تا ۲۰۱۰) پرده برداشت. دادستان نیز از ارائه هرگونه توضیح درباره این پرونده سر باز زده و به نظر می‌رسد پرونده بسیار بزرگی باز شده باشد.
سایت بلژیکی اما در ادامه گزارش خود مدعی شد برادر کوچک تر مجی یعنی مهدی بیات نیز در مظان اتهامات سنگینی قرار دارد. «به نظر می‌رسد تحقیقات و دستگیری ها، تنها به مجی بیات محدود نمی‌شود. گفته می‌شود مهدی بیات، برادر مجی، به فرار مالیاتی متهم است و حتی صحبت از تبانی در بعضی بازی ها نیز مطرح شده است».
نشریه اکو گزارش داده که افراد مهم دیگری نیز در این پرونده دستگیر شده اند. هرمان فن هولسبیک، رئیس سابق باشگاه اندرلخت، ایوان لکو از باشگاه کلوب بروژ سرمربی فعلی که با دستور او کاوه رضایی با یکی از سنگین ترین قراردادهای نقل و انتقالاتی سر از قهرمان بلژیک درآورد، دژان ویلکوویچ ایجنت مشهور و سباستین دلفریره، بارت فرتنتن داوران فوتبال نیز در بین دستگیر شدگان قرار دارند.
در این پرونده پای باشگاه‌های بزرگ بلژیک از جمله استاندارد، اندرلخت و اف سی بروژ نیز در میان خواهد بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست