یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا از «پیمان مودت با ایران» خارج می شود


• وزیر خارجه آمریکا در واکنش به رای دیوان بین المللی دادگستری یا دادگاه لاهه گفت آمریکا از پیمان مودت با ایران که در سال ۱۹۵۵ میلادی میان دو کشور امضا شده بود، خارج می شود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۱ مهر ۱٣۹۷ -  ٣ اکتبر ۲۰۱٨وزیر خارجه آمریکا در واکنش به رای دیوان بین المللی دادگستری یا دادگاه لاهه گفت آمریکا از پیمان مودت با ایران که در سال ۱۹۵۵ میلادی میان دو کشور امضا شده بود، خارج می شود.

به گزارش صدای آمریکا، پمپئو روز چهارشنبه این مطلب را در وزارت خارجه آمریکا و خطاب به خبرنگاران اعلام کرد. او گفت آمریکا باید سالها پیش از این پیمان خارج می شد. ایران با استناد به پیمان مودت، علیه آمریکا در دادگاه لاهه شکایت کرده بود.
وزیر خارجه آمریکا رای دادگاه لاهه را «شکستی» برای ایران خواند.
او گفت آمریکا در جریان اعمال تحریم‌ها، جدای از رای روز چهارشنبه دادگاه لاهه، همچنان به استثناء قائل شدن کمک های انسانی به مردم ایران ادامه می دهد اما رهبران ایران باید پول ایران را صرف مردم خود کنند و نه صرف تروریسم در سراسر جهان.
پمپئو شکایت ایران در دادگاه لاهه را فاقد مبنای حقوقی عنوان کرد و گفت ایران می خواهد تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را به چالش بکشد.
به گفته مایک پمپئو، ایران تلاش کرده است در حق حاکمیت آمریکا برای انجام اقدامات قانونی به منظور حفاظت از امنیت ملی اش مداخله کند و از دیوان دادگستری لاهه سوءاستفاده کند.
او همچنین ایران را مسئول تهدیدها علیه پرسنل آمریکا در عراق و کنسولگری آمریکا در بصره خواند و گفت اقدامات ایران در عراق، در واکنش به تحریم های آمریکا بوده است.
پمپئو ایران را همچنین عامل بی ثباتی و تهدیدات در خاورمیانه توصیف کرد.


خروج از پروتکل‌های حل اختلاف دادگاه لاهه و کنوانسیون وین
در همین حال جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه و در واکنش به حکم موقت دادگاه لاهه در حمایت از ایران اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از پروتکل حل اختلاف دادگاه لاهه خارج می‌شود.
بولتون گفت ایران از دادگاه لاهه «استفاده سیاسی» کرده است. او افزود از این که دادگاه به ایران اجازه داده است از این نهاد برای «پروپاگاندا« (تبلیغات) استفاده کند مایوس شده است. بولتون حکم دادگاه لاهه را مورد انتقاد قرار داد، اما با این حال گفت که این حکم برای ایران یک «شکست» است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید که از مخالفان سرسخت حکومت ایران است همچنین گفت که رژیم ایران بطور سیستماتیک سیاست دشمنی علیه آمریکا را دنبال کرده است. او افزود که رژیم ایران رژیمی «سرکش» است و برای سراسر خاورمیانه یک «تهدید» محسوب می‌شود.
بولتون همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه اروپایی‌ها به دنبال حفظ برجام هستند گفت: «در یک کتاب قدیمی نوشته شده است که برای مواجهه با موضوعی که دوست ندارید سه مرحله وجود دارد اول خشم، دوم غم و عزا و بعد پذیرش واقعیت.» او افزود که اروپایی‌ها اکنون در مرحله «غم و عزا» هستند اما به مرحله پذیرش واقعیت هم می رسند.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین اعلام کرد که آمریکا از پروتکل حل اختلاف کنوانسیون وین هم خارج می‌شود چرا که «آنچه باصطلاح دولت فلسطین نامیده می‌شود» می‌خواهد موضوع انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را در آنجا و علیه آمریکا مطرح کنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست