یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

محرومیت ده‌ها دانش‌آموز بهائی از تحصیلات عالی در ایران


• با وجود قبولی در امتحانات ورودی دانشگاه، امسال حداقل ۶۰ دانش‌آموز بهائی به بهانه ی واهی «نقص پرونده»، یا بهانه های دیگر، از ورود به دانشگاه‌ها و ادامه ی تحصیلات عالی منع ‌شده‌اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۶ مهر ۱٣۹۷ -  ۲٨ سپتامبر ۲۰۱٨


در سال جاری تحصیلی، بار دیگر ده‌ها دانش‌آموز بهائی به دلیل اعتقاد دینی خود اجازه ورود به دانشگاه‌ها را در ایران نیافته‌اند.

با وجود قبولی در امتحانات ورودی دانشگاه، امسال حداقل ۶۰ دانش‌آموز بهائی به بهانه ی واهی «نقص پرونده»، یا اینکه اسم آنها در لیست ثبت نشده است، از ورود به دانشگاه‌ها و ادامه ی تحصیلات عالی منع ‌شده‌اند.
از دهه ۱۹۸۰ تاکنون هزاران دانش‌آموز بهائی در طی چندین نسل در سراسر ایران به دلیل اعتقادات دینی خود از تحصیلات دانشگاهی محروم و یا از دانشگاه‌ اخراج شده‌اند.

خانم بانی دوگال، نماینده ی ارشد جامعه ی جهانی بهائی در سازمان ملل متحد می‌گوید: «محرومیت اخیر دانش‌آموزان بهائی از تحصیلات عالی یک نمونه دیگر از نقض واضح حقوق بنیادین این افراد است.»
«آنچه بهائیان می‌خواهند این است که بتوانند در کنار هموطنان خود در آبادانی و بهسازی کشورشان مشارکت داشته باشند. محروم کردن آن‌ها از تحصیلات دانشگاهی، تلاشی برای سرکوب این جامعه و بخشی از اقدامات سیستماتیک حکومت ایران برای نابودی جامعه ی بهائی به عنوان یک موجود زنده و پویاست.»
اخیراً گزارش شده است که از دانش‌آموزان بهائی خواسته شده تعهدنامه‌ای مبنی بر تکذیب اعتقادشان امضا کنند تا بتوانند در دانشگاه ثبت نام کنند.

تا سال ۲۰۰۳، دولت راهکار ساده‌ای برای محروم نگاه داشتن بهائیان از تحصیلات عالی داشت. فرم ثبت نام کنکور، ستون مذهب داشت و متقاضیانی که دینشان یکی از چهار دین رسمی کشور شامل اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی نبود از ورود به دانشگاه منع می‌شدند.
در سال ۲۰۰۳، دولت اعلام کرد که سوال مربوط به اعتقاد مذهبی را از فرم تقاضای کنکور ورودی دانشگاه‌ها حذف کرده است. در آن زمان جوانان بهائی فکر می‌کردند که این مسئله امکان شرکت در کنکور و ثبت‌نام در دانشگاه‌ را برای آن‌ها فراهم کرده است. اما از آن هنگام، حکومت با استفاده از ترفندهای مختلف از ثبت ‌نام عده زیادی از بهائیان در دانشگاه‌ها جلوگیری کرده است.
دانش‌آموزان بهائی هر سال از ورود به دانشگاه محروم هستند و اغلب در طول دوران تحصیل خود از دانشگاه اخراج می‌شوند. این مسئله در حالی است که برخی از بهائیان پرونده ی اخراج خود را به دادگاه ارائه داده‌اند و رأی دادگاه اغلب به نفع آن‌ها صادر شده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست