یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ترامپ در سازمان ملل: رهبران ایران به دنبال مرگ و نابودی هستند


• ترامپ در سخنرانی خود در سازمان ملل به رهبران حکومت ایران حمله کرد و گفت آن ها میلیاردها دلار اختلاس کرده اند. ترامپ از کشورهای دیگر خواست تا در برنامه اعمال فشار اقتصادی بر ایران به آمریکا بپیوندند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ٣ مهر ۱٣۹۷ -  ۲۵ سپتامبر ۲۰۱٨سخنرانی دونالد ترامپ در هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تاخیر به دلیل دیر رسیدن رئیس جمهوری آمریکا به مقر سازمان ملل آغاز شد. وی قرار بود پس از رئیس جمهوری برزیل سخنرانی خود را آغاز کند اما به دلیل عدم حضور او در مقر سازمان ملل، نوبت سخنرانی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به لنین مونرو، رئیس جمهوری اکوادور رسید.

به گزارش یورو نیوز، رئیس جمهوری ایالات متحده پیش از این سخنرانی در حساب توئیتری خود اعلام کرده بود که برنامه ای برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ندارد. وی با «دوست داشتنی» خواندن حسن روحانی گفت که «با وجود درخواست‌ها» برنامه ای برای دیدار با رئیس جمهوری ایران ندارد.
دونالد ترامپ به محض ورود به مقر سازمان ملل و پیش از آغاز سخنرانی‌اش در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ایران گفت که «ایران چاره ای جز تغییر ندارد.» وی ضمن اشاره به خواست خود برای «رابطه عالی» با ایران افزود که این موضوع در حال حاضر اتفاق نمی افتد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در آغاز سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که من سال گذشته من در همین مکان حاضر شدم و به شما و جهان نسبت به خطرات بزرگی که جهان را تهدید می‌کند اخطار دادم و امسال آمده ام که شما را از پیشرفت‌ها مطلع کنم.
وی در ادامه به موفقیت‌های دولت خود در اقتصاد و توان نظامی ایالات متحده سخن گفت و افزود که ایالات متحده همچنین به دیگر کشورها کمک می‌کند. دونالد ترامپ گفت: «ما در یک سال ما بودجه نظامی کشور را به شکل چشمگیری افزایش دادیم که برای سال آتی نیز چنین است و این به معنی قدرتمندتر شدن ارتش و قدرتمندتر شدن آمریکاست.»
دونالد ترامپ با اشاره به اینکه کشورش به فرهنگ‌های دیگر کشورها احترام می‌گذارد گفت که از رهبران کشورها انتظار دارد که به حق حاکمیت ایالات متحده احترام بگذارند.

کره شمالی اقدامات دلگرم‌کننده‌ای انجام داده است
رئیس جمهوری ایالات متحده به رابطه خوب خود با بسیاری از رهبران حاضر در نشست سالانه مجمع عمومی اشاره کرد. وی با اشاره به نشست خود با رهبر کره شمالی از کیم جونگ اون تشکر کرد و گفت: «دیگر موشک‌ها در هر جهت پرواز نمی‌کنند.»
ترامپ گفت: «از زمان نشست (با رهبر کره شمالی) اقدامات دلگرم کننده‌ای از سوی آنان دیدیم که کمتر کسی می‌توانست آن را تصور کند. موشک‌ها دیگر از هر جهت پرواز پرتاب نمی‌شوند و آزمایشات هسته‌ای متوقف شده‌اند. گروگان‌های ما آزاد شدند و جنازه قهرمامان ما (که در کره شمالی کشته شدند) به خانه فرستاده شد.»
دونالد ترامپ اظهار داشت: «روابط دوستی عمیقی را با رهبران بسیاری برقرار کرده‌ام و ما با حمایت کشورهای بسیاری از جمله کره شمالی توانستیم پیشرفتهای بزرگی را حاصل کنیم و تسلیحات هسته‌ای را از شبه جزیره کره برچینیم.» وی خاطر نشان کرد: «تحریم‌های کره شمالی تا زمان خلع سلاح هسته ای برقرار خواهد بود.»
وی در موضوع خاورمیانه به سفر سال گذشته خود به عربستان سعودی اشاره کرد و گفت که رهبران کشورهای عربی در این سفر تضمین کردند که برای مبارزه با تروریسم با ایالات متحده همکاری کنند. دونالد ترامپ افزود که در نهایت کشورهای منطقه هستند که تصمیم می گیرند چه آینده ای می خواهند، آمریکا با شورای همکاری خلیج کار می کند تا کشورهای منطقه به سمت رفاه حرکت کنند. رئیس جمهوری آمریکا گفت که امارات، عربستان و قطر در این سفر قول کمک های میلیاردی به مردم یمن داد.

رهبران ایران به دنبال مرگ و نابودی هستند
دونالد ترامپ درباره ایران گفت که رهبران ایران «در پی مرگ و نابودی» هستند و به حاکمیت کشورهای دیگر احترام نمی گذارند. وی با اشاره به اعتراضات در ایران گفت که مردم این کشور حق دارند خشمگین باشند زیرا رهبرانشان میلیاردها دلار اختلاس کرده‌اند. رئیس جمهوری ایالات متحده از کشورهای دیگر خواست تا در برنامه اعمال فشار اقتصادی بر ایران به آمریکا بپیوندند.
ترامپ گفت:‌ « توافق هسته‌ای پول زیادی را به خزانه آنها سرازیر کرد و این بودجه هنگفت خرج موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای، تروریسم و ایجاد ویرانی در دیگر نقاط جهان مثل سوریه و یمن شد. مقامات ایران میلیون‌ها دلار از خزانه عمومی کشور خود را برای حمایت از جنگ و گسترش آن در دیگر نقاط جهان به سرقت بردند.»
دونالد ترامپ ه برجام را «هدیه‌ای بادآورده» برای رهبران ایران خواند و گفت که در زمان خروج آمریکا از برجام بسیاری از کشورهای خاورمیانه از تصمیم وی حمایت کردند.
وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: «ما با خروج از آن توافق در دو مرحله کار برای مقابله با این اقدامات ناامن کننده را آغاز کردیم و مکانیسم‌هایی را برای توقف فروش نفت (ایران) ایجاد کردیم.» دونالد ترامپ افزود: «ایالات متحده نمی‌تواند اجازه دهد که یک کشور حامی تروریسم به اقدامت خود برای ناامن کردن جهان ادامه دهد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم کسانی که می گویند مرگ بر آمریکا و به دنبال نابودی اسرائیل هستند، هر کاری که دوست دارند بکنند.»
ترامپ افزود: «کمپین جدید فشار اقتصادی علیه ایران را برای قطع دسترسی مالی رهبران ایران به اهداف خونبار به راه انداخته‌ایم.»
وی با درخواست از کشورهای دیگر برای منزوی کردن ایران افزود که از پنجم نوامبر تحریم های جدید علیه ایران آغاز می‌شود و هدف آن کم کردن فروش نفت این کشور است.

کشورهای اوپک باید قیمت‌ نفت را پایین بیاورند
وی در بخش دیگری از سخنانش اوپک را نهادی خواند که جیب بقیه کشورهای جهان را می‌زنند. دونالد ترامپ افزود: «اوپک بازار نفت را در انحصار دارد. من چنین چیزی را دوست ندارم، هیچکس دیگری هم نباید آن را دوست داشته باشد.»
وی گفت که ایالات متحده از بسیاری از کشورهای عضو اوپک حمایت می‌کند و «آن وقت این کشورها قیمت نفت را بالا می‌برند.» رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه گفت که «از این به بعد این بالا رفتن قیمت را تحمل نخواهم کرد.»

به شورای حقوق بشر سازمان ملل تا اجرای اصلاحات باز نمی‌گردیم
ترامپ با انتقاد از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که سفیر آمریکا دستورالعملی را برای تغییر این شورا پیشنهاد کرده است. وی افزود که تا زمان اجرای اصلاحات واقعی در شورای حقوق بشر سازمان ملل ایالات متحده به این شورا باز نخواهد گشت.
رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به کمک‌های آمریکا به کشورها و نهادهای مختلف از جمله سازمان ملل متحد گفت: «از این پس تنها به کشورهای خارجی کمک می‌کنیم که دوست ما هستند.» 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست