یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دلار از مرز ۱۶ هزار تومان گذشت


• بازار ارز ایران روز دوشنبه بار دیگر نوسانات شدیدی داشت. قیمت دلار به ۱۶ هزار تومان رسید. یورو نیز در طول یک روز از ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان رسید ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲ مهر ۱٣۹۷ -  ۲۴ سپتامبر ۲۰۱٨بازار ارز ایران روز دوشنبه، دوم مهر (۲۴ سپتامبر) بار دیگر نوسانات شدیدی داشت. قیمت دلار از صبح امروز با ۱۴ هزار و ۹۸۹ تومان آغاز شد و تا پایان روز در برخی بازارهای غیر رسمی به ۱۶ هزار تومان رسید.
بالاترین نرخ دلار در سایت شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز تهران ۱۶ هزار و ۱۹۵ تومان به ثبت رسیده است.
یورو نیز که تا روز گذشته با قیمت ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شد، تا پایان روز کاری دوشنبه در بازار تا قیمت ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان نیز رسید.

این در حالی است که امروز بازار سکه نیز بار دیگر با افزایش بی سابقه قیمت مواجه شد. روز دوشنبه دوم مهر ماه هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۴ میلیون ۷۰۵ هزار تومان معامله شد.

محمد کشتی آرای، عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا علت افزایش قیمت سکه را نوسانات شدید نرخ ارز دانسته و گفت: «مجموع تقاضاها باعث شد تا امروز قیمت سکه با افزایش بی‌سابقه همراه شود و برای اولین بار نرخ ۴ میلیون‌ و هفتصد هزار تومان را تجربه کند و نزدیک به چهارصد تومان حباب داشته باشد. علت و عامل اصلی این افزایش، نرخ ارز است.»
اگرچه دولت ایران با ارائه بسته ارزی جدید در مرداد ماه امسال بار دیگر بازار آزاد را به رسمیت شناخت اما برای معاملات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان «بازار ثانویه» در سامانه نیما را مرجع اصلی معرفی کرد.

به گزارش ایسنا اگرچه به گفته دولت، تنها سه درصد معاملات ارزی در بازار آزاد اتفاق می‌افتد و بخش اصلی این معاملات به عهده بازار ثانویه است، اما حجم بالای تقاضا در بازار آزاد از جمله ارز مسافری، درمانی و دانشجویی صورت می‌گیرد.
این خبرگزاری در مقاله‌ای درباره دلیل ادامه نوسانات در بازار آزاد می‌گوید که به دلیل عدم ارائه ارزهای خدماتی در صرافی‌ها و اینکه ارز ارائه شده در صرافی‌ها نیز تقریبا با قیمت بازار آزاد هم‌ سطح است، «متقاضی ترجیح می‌دهد به جای اینکه سرگردان صرافی شود، آن را از دلال و به عبارتی بازار آزاد تهیه کند که از نگاه فعالان بازار همین رشد تقاضا از دلایل افزایش قیمت می‌تواند باشد.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست