یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در واکنش به حملات مسلحانه در اهواز
جمهوری اسلامی نمایندگان سیاسی چند کشور را احضار کرد


• نمایندگان سیاسی هلند، انگلستان و دانمارک شب گذشته و همچنین کاردار امارات متحده عربی روز یکشنبه به وزارت خارجه احضار شدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱ مهر ۱٣۹۷ -  ۲٣ سپتامبر ۲۰۱٨به دنبال حملات مسلحانه روز گذشته در اهواز به نیروهای نظامی حکومت، نمایندگان سیاسی کشورهای هلند، انگلستان و دانمارک و همچنین امارات متحده عربی به وزارت خارجه احضار شده‌اند.

شنبه شب، ۳۱ شهریور، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه با اعلام این مطلب افزود: «در جریان این احضارها که بصورت جداگانه توسط مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه صورت گرفت، به دیپلمات های ارشد هلندی و دانمارکی نسبت به اقامت برخی اعضای گروهی که مسبب جنایت امروز در اهواز بوده اند، شدیدا اعتراض شد.»
سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین با اشاره به هشدار به سفرای این دو کشور افزود: «ما پیشتر خواهان دستگیری این افراد بوده‌ایم. این پذیرفتنی نیست که تا زمانی که افراد این گروهک تروریستی در خاک اروپا مرتکب جنایت نشده اند در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار نمی‌گیرند.»
طبق اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، سفیران هلند و دانمارک ضمن ابراز تاسف از حادثه روز شنبه اظهار داشتند که موارد مطرح شده را فورا به پایتخت های خود منتقل خواهند کرد. آنها همچنین آمادگی دولت متبوع خود را برای هرگونه همکاری و تبادل اطلاعاتی در زمینه شناسایی سوابق این مجرمان اعلام داشتند.

همچنین به دلیل اینکه سفیر انگلستان در تهران حاضر نبوده، وزارت خارجه ایران کاردار موقت سفارت این کشور را احضار کرده است.
قاسمی در خصوص صحبت‌هایی که با کاردار انگلستان مطرح شده است گفت: «از نظر جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که سخنگوی گروه الاحوازی اجازه یابد مسوولیت این اقدام تروریستی را از طریق یک شبکه تلویزیونی مستقر در لندن اعلام کند.»
دیپلمات انگلیسی ضمن ابراز تاسف از این حادثه و محکوم کردن آن، گفت که سفیر انگلیس در تهران (که در لندن به سر می برد) به محض آگاهی از این حادثه در پیامی آن را محکوم کرده و مقامات وزارت خارجه آن کشور نیز بلافاصله اقدام به اتخاذ موضع نموده اند.
وی ادامه داد که این حملات در هر مکانی که اتفاق بیافتد، مهم است و باید با آن برخورد شود؛ چرا که تروریسم مرز نمی شناسد. کاردار انگلیس تاکید کرد که اعتراض تهران را فورا به لندن منعکس می‌کند.


کاردار سفارت امارات متحده عربی نیز احضار شد
وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین صبح امروز ۱ مهر، کاردار سفارت امارات متحده عربی را نیز احضار کرد. حدود دو سال است که امارات در تهران سفیر ندارد.
به نظر می‌رسد احضار کاردار سفارت امارات در تهران به دلیل اظهاراتی است که از سوی برخی مقامات اماراتی در خصوص حمله مسلحانه دیروز بیان شده است، اظهاراتی که ظاهراً از سوی تهران مداخله‌جویانه شمرده می‌شود.

در یکی از همین اظهار نظرها که در توییتر منتشر شد عبدالخالق عبدالله، مشاور ولیعهد ابوظبی و استاد علوم سیاسی، عملیات روز گذشته در اهواز را عملی غیرتروریستی خواند که هدف آن نظامیان بوده‌اند. وی همچنین انتقال درگیری‌ها به عمق خاک ایران را وعده‌ای از پیش اعلام شده دانست و از بیشتر شدن این دست اقدامات در مراحل بعدی خبر داد.

تیراندازی صبح روز شنبه، ۲۲ سپتامبر/۳۱ شهریور، توسط ۴ تن به مراسم رژه نیروهای نظامی را در شهر اهواز جان دست‌کم ۲۵ نفر را گرفت و بیش از ۶۰ نفر زخمی بر جای گذاشت. در ساعات ابتدایی بعد از انجام این عملیات، جنبش الاحوازیه مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفت اما ساعاتی بعد داعش مدعی شد که این عملیات کار آن‌ها بوده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست