یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ظریف پیشنهاد آمریکا برای مذاکره درباره عقد «پیمان» را رد کرد


• وزیر خارجه اسلامی در واکنش به اظهارات رئیس «کارگروه اقدام ایران»، گفت آمریکا نمی‌تواند به دنبال مذاکره با تهران برای دستیابی به یک پیمان جدید باشد در حالی که با خروج از برجام تعهدات خود را نقض کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۹ شهريور ۱٣۹۷ -  ۲۰ سپتامبر ۲۰۱٨


وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه در واکنش به اظهارات برایان هوک، رئیس «کارگروه اقدام ایران»، گفت که آمریکا نمی‌تواند به دنبال مذاکره با تهران برای دستیابی به یک پیمان جدید باشد در حالی که با خروج از توافق هسته‌ای وین تعهدات خود را نقض کرده است.

برایان هوک یک روز قبل از آن گفته بود ایالات متحده به دنبال دستیابی به پیمانی با ایران است که هم فعالیت‌های هسته‌ای و هم برنامه موشکی آن را در بر گیرد.
وی در سخنرانی خود توافق هسته‌ای وین را «توافقی شخصی میان دو دولت» نامید و گفت آمریکا اما این بار به دنبال یک پیمان است. در قوانین آمریکا آمده که پیمان‌های میان ایالات متحده و دیگر کشورها باید به تصویب کنگره برسد.

محمدجواد ظریف در توئیتی نوشت: «ایالات متحده برجام را یک توافق شخصی میان دو دولت می‌نامد و ادعا می‌کند که در پی یک پیمان است. چنین نیست».
وی در ادامه تاکید کرد برجام معاهده‌ای است که شورای امنیت سازمان ملل بر آن صحه گذاشته، اما ایالات متحده تعهداتی را که ملزم به اجرای آن بود، نقض کرده است.

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه تهران روز ۱۳ آبان آغاز می‌شود که شدیدتر از تحریم‌های اولیه خواهد بود چرا که صنغت نفت ایران را نشانه می‌رود. ایران در این شرایط پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای مذاکره بدون پیش شرط را رد کرده است.
ظریف در توئیت خود عنوان کرده که «ظاهراً ایالات متحده درخواست‌ها برای صلح را صرفاً به استهزا می‌گیرد».

اتحادیه اروپا خواستار حفظ توافق هسته‌ای است، اما تاکنون نتوانسته مانع فرار بسیاری از شرکت‌های اروپایی شود که برای اجتناب از مجازات آمریکا، فعالیت خود را در ایران متوقف می‌کنند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست