یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آغاز لیگ قهرمانان اروپا
هت تریک مسی، بازگشت اینتر، شروع اروپایی کریس با یووهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۷ شهريور ۱٣۹۷ -  ۱٨ سپتامبر ۲۰۱٨سوت آغاز فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا سه‌شنبه شب در قاره سبز به صدا در آمد و تیم‌های چهار گروه نخست این رقابت‌ها به میدان رفتند. در این شب بیشتر نگاه ها به دیدار حساس پاری سن ژرمن و لیورپول سرآمد دیدارهای شب نخست مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا بود. هر دو تیم فصل گذشته رکورد گلزنی در لیگ قهرمانان را جا به جا کردند. پاری سن ژرمن با ۲۵ و لیورپول با ۲۳ گل قدرت هجومی خودشان را به رخ کشیدند ولی در نهایت هر دو تیم با شکست برابر رئال مادرید نتوانستند به هدف خودشان برسند. دو تیم تنها یک بار در نیمه نهایی جام برندگان اروپا برابر هم به میدان رفتند که پاریس در بازی رفت در پارک دو پرنس با ۳ گل شکست خورد و در بازی برگشت با وجود باخت ۲ بر صفر توانست به دیدار نهایی برسد.
فوتبال لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا یکی از پرهزینه ترین رقابتهای این رشته در جهان است. به گزارش ایسنا و به نقل از آس، تیم‌های بزرگ اروپایی برای پایان دادن به حکمرانی رئال مادرید (سه قهرمانی پیاپی) در لیگ قهرمانان اروپا با بازیکنان جدیدی قرارداد امضا کردند. برخی از تیم‌ها مانند لیورپول و یوونتوس خریدهای خوبی انجام دادند تا دوباره قهرمانی در این رقابت‌ها را تجربه کنند.
باشگاه‌های ایتالیایی و انگلیسی در صدر فهرست پرخرج‌ترین تیم‌های این فصل قرار دارند. به همین خاطر یوونتوس میانگین منفی ۱۶۴.۹ میلیون یورو را به ثبت رساند. این تیم برای امضای قرارداد با کریستیانو رونالدو ۱۱۷ میلیون یورو هزینه کرد. تیم تورینی در مجموع برای کانسلو (۴۰ میلیون)، بونوچی (۳۵) و دیگر بازیکنان ۲۵۶.۹ میلیون یورو خرج کرد. این تیم تنها ۹۹.۵ میلیون یورو از فروش بازیکنانش به دست‌ آورد.
لیورپول نیز تابستان مشابهی را سپری کرد. آلسیون با قراردادی به ارزش ۶۲ میلیون یورو به این تیم پیوست. نبی کیتا ۶۰ میلیون، فابینیو ۴۵ میلیون و شکیری ۱۴.۵ میلیون یورو برای تیم انگلیسی هزینه برداشتند. این تیم تنها از فروش بازیکن ۱۵۷.۴ میلیون یورو به دست آورد.
باشگاه‌های دیگری همچون پاری سن ژرمن (۷۹- میلیون)، اتلتیکومادرید (۷۸-) و والنسیا (۶۷-) نیز میانگین خرج و سودشان منفی بوده است.
رئال مادرید و بارسلونا نیز به اندازه کافی هزینه کردند (۱۴۵.۷ و ۱۲۵.۹ میلیون یورو) اما فروش خوبی نیز داشتند. به همین خاطر سفیدپوشان تنها ۱۲.۲ میلیون یورو میانگین منفی داشتند و آبی اناری‌ها ۴۳.۷ میلیون یورو.
در مجموع ۳۲ تیم حاضر در این بازی‌ها ۲ میلیارد و ۱۲۱ میلیون یورو برای امضای قرارداد هزینه کردند.
لیگ قهرمانان یک رقابت ورزشی بزرگ محسوب می‌شود اما از لحاظ اقتصادی نیز این چنین است. همه تیم‌ها برای حضور در این بازی‌ها ۱۵.۲ میلیون یورو به دست آوردند. همچنین از هر پیروزی ۲.۷ میلیون، تساوی ۹۰۰ هزار یورو، صعود به یک هشتم ۹.۵ میلیون، یک چهارم ۱۰.۵ میلیون، نیمه نهایی ۱۲ میلیون، قهرمان ۱۹ میلیون و نایب قهرمانی ۱۵ میلیون یورو کسب خواهند کرد. این آمار یک رکورد در جوایز یوفا محسوب می‌شود که به باشگاه‌ها سالیانه یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون یورو می‌دهد.

فصل ۲۰۱۹-۲۰۱٨ رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا با برتری قاطعانه بارسلونا و پیروزی عجیب اینترمیلان مقابل رقبایشان شروع شد.
در بازی‌های گروه دوم، بارسلونا مطابق انتظار کار سختی در پیش نداشت و در خانه با نتیجه ۴ بر صفر از سد آیندهوون گذشت. مسی در دقایق ٣۲، ۷۷ و ٨۷ و دمبله در دقیقه ۷۵ برای بارسا گل زدند. ضمن اینکه اومتیتی، مدافع فرانسوی این تیم در دقیقه ۷۹ از بازی اخراج شد.
در دیگر بازی این گروه، اینترمیلان در بازگشت به لیگ قهرمانان موفق عمل کرد و در جدال خانگی حساس مقابل تاتنهام در دقایق پایانی از شکست، پیروزی ۲ بریک ساخت. پس از اینکه اریکسن در دقیقه ۵٣ تاتنهام را پیش انداخت، ایکاردی در دقیقه ٨۶ ناجی اینتر شد و با گلزنی این تیم را از شکست نجات داد. در نهایت وسینو در دقیقه ۲+۹۰ گل دوم میزبان را به ثمر رساند تا اینترمیلان با یک بازگشت تاریخی شکست یک بر صفر را به برتری ۲ بریک تبدیل کند.

مدافع عنوان قهرمانی برابر جنگجویان رم
اولین شروع اروپایی رونالدو با یووه
چهارشنبه شب نیز هفته اول دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا با برگزاری ۸ دیدار ادامه خواهد داشت.

گروه E
آژاکس - آاک آتن
آژاکس نایب قهرمان لیگ هلند باید در اولین دیدار خود برابر تیم قهرمان یونان یعنی آاک آتن قرار گیرد. تیم یونانی برای اولین بار از فصل ۲۰۰۶/۰۷ در لیگ قهرمانان حاضر خواهد شد.
در طرف مقابل آژاکس چهاردهیمن حضور خود را در لیگ قهرمانان تجربه می کند و برای اولین بار از فصل ۲۰۱۴/۱۵ حضور در این رقابت ها را تجربه می کند.
تیم هلندی در ۶ بازی اخیر خانگی خود در لیگ قهرمانان اروپا تنها یک بار شکست خورده است.
آاک آتن نیز برای پنجمین بار حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان را تجربه کرد. تیم یونانی نیز در ۴ دیدار اروپایی خود در لیگ قهرمانان اروپا شکست خورده است و حتی موفق به گلزنی نشده است.

بنفیکا - بایرن مونیخ
تیم پرتغالی بنفیکا در دوره قبل این رقابت ها تمامی ۶ دیدار خود را باخت و اکنون امیدوار است در شروع فصل جدید عملکرد بهتری ارائه دهد.
بایرن مونیخ معمولا برابر تیم های پرتغالی عملکرد خوبی دارد. در ۸ دیدار اخیر بایرن برابر تیم هایی از این کشور، نماینده فوتبال آلمان شکستی را تجربه نکرده است.
دو تیم تاکنون ۴ بار در مراحل رفت و برگشت برابر هم به میدان رفته اند که بایرن تمامی بازیها را با برد به پایان رسانده است.
نایب قهرمان لیگ پرتغال تاکنون ۲ بار موفق به کسب عنوان قهرمانی در این رقابت ها شده است.
بایرن مونیخ با ۲۸ قهرمانی رکورددار قهرمانی در بوندسلیگا است. آنها تابستان موفق شدند برای ششمین بار پیاپی جام دایره ای شکل بوندسلیگا را بالای سر ببرند.

گروه F
شاختار - هوفنهایم
شاختار امیدوار است رکورد خوب خانگی برابر تیم های آلمانی را ادامه دهد. هوفنهایم دومین فصل پیاپی خود را در لیگ قهرمانان تجربه می کند. این در حالی است که تیم اوکراینی برای سیزدهمین بار حضور در این رقابت ها را تجربه می کند.
شاختار اوکراین دور قبل موفق به صعود از گروه خود به دور بعد لیگ قهرمانان شد ولی در این مرحله برابر رم شکست خورد و حذف شد.
هوفنهایم در رده سوم بوندسلیگا در سال قبل قرار گرفت که بالاترین رده را در تاریخ لیگ آلمان داشت.
هوفنهایم از ۴ دیدار خارج از خانه خود در لیگ قهرمانان، سه شکست را در پرونده دارد. این تیم آلمانی سیزدهمین تیم از آلمان است که در لیگ قهرمانان حاضر است. رکورد آلمان در کنار اسپانیا با ۱۳ تیم است.

منچسترسیتی - لیون
این دو تیم برای اولین بار برابر هم در لیگ قهرمانان روبرو خواهند شد. قهرمان لیگ برتر انگلیس فصل گذشته برابر لیورپول شکست خورد تا نتواند به رویاپردازی در این رقابت ها ادامه دهد.
پپ گواردیولا به دلیل اتفاقات بعد از بازی برابر لیورپوا با محرومیت از سوی یوفا مواجه شد و این دیدار را از دست داده است و باید از سکوهای تماشاگران این بازی را نگاه کند.
سیتی فصل گذشته هر ۳ دیدار خانگی خود را در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا با برد به پایان رساند.
منچسترسیتی از ۵ دیدار اخیر خود در لیگ قهرمانان تنها یک بار برنده شده است و ۴ دیدار بقیه را شکست خورده است که از جمله دو باخت رفت و برگشت برابر لیورپول است.
لیون از ۴ فصل اخیر در لیگ قهرمانان، در ۳ دوره حاضر بوده است.

گروه G
رئال‌مادرید - رم
مدافع عنوان قهرمانی در اولین دیدارب پذیرای تیم رم ایتالیا است. قهرمان ۳ دوره اخیر لیگ قهرمانان با چهره جدید به مصاف رم خواهد رفت. این ۴۹ حضور رئال مادرید در رقابت های اروپایی است که بیشتر از هر تیم دیگری است.
تیم سوم فصل قبل لالیگا در کنار بارسلونا و پورتو با ۲۳ حضور در لیگ قهرمانان رکورددار است.
یولن لوپتگی برای اولین بار با رئال مادرید حضور در لیگ قهرمانان را تجربه می کند.
رم نیز فصل قبل در رده سوم قرار گرفت و برای یازدهمین بار جواز حضور در لیگ قهرمانان را به دست آورد.
در نبود کریستیانو رونالدو، گرت بیل، مارکو آسنسیو و کریم بنزما ۳ مهاجمی هستند که بار گلزنی رئال مادرید را به دوش کشیدند.

ویکتوریا پلژن - زسکامسکو
در دیگر دیدار زسکا مسکو نایب قهرمان لیگ روسیه باید در لهستان به دیدار ویکتوریا پلژم برود که توانست از مسیر پلی اف راهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان شود.
این دیدار نسبت به دیدارهای دیگر این مرحله و گروه از اهمیت کمتری برخوردار است و دو تیم به خوبی آگاه هستند که شانس چندانی برای صعود از گروه نخواهند داشت و تنها امید آنها به این است که دو تیم رم و رئال مادرید لغزش داشته باشند.
قهرمان جمهوری چک برای سومین بلار حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان را تجربه می کند که هر ۳ بار در هشت سال اخیر بوده است.
این دوازدهمین حضور زسکا د ر لیگ قهرمانان است که به رکورد بیشترین حضور یک تیم روسی که در اختیار اسپارتاک مسکو بود دست می یابد.

گروه H
یانگ بویز - منچستریونایتد
شاگردان مورینیو بعد از ۳ برد پیاپی در لیگ برتر به ساحل آرامش رسیدند و حالا در اولین دیدار خود در لیگ قهرمانان باید به دیدار یانگ بویز قهرمان لیگ سوئیس در فصل قبل بروند.
یونایتد فصل قبل در لیگ برتر نایب قهرمان شد و جواز حضور مستقیم در لیگ قهرمانان را به دست آورد. آنها در لیگ قهرمانان فصل قبل نمایش ضعیفی داشتند و با شکست برابر سویا در خانه حذف شدند.
به احتمال زیاد لوک شاو به این دیدار برسد و بتواند تیمش را از همان ابتدای بازی در سمت چپ همراهی کند و اشلی یانگ روی نیمکت ذخیره ها قرار خواهد گرفت.
این اولین حضور یانگ بویز در لیگ قهرمانان اروپا است و بازی برابر منچستریونایتد اولین بازی این تیم در مرحله گروهی این رقابت ها محسوب می شود.

والنسیا - یوونتوس
در نهایت رونمایی از رونالدو با پیراهن یوونتوس در لیگ قهرمانان اروپا. این مهاجم پرتغالی توانست با دو گل برابر ساسولو تعداد گلهای خود را در لیگ به عدد ۴۰۰ برساند و حالا باید از ورزشگاه مستایا کار گلزنی خود را شروع کند.
یوونتوس قهرمان لیگ ایتالیا توانسته است به خوبی تقویت شود تا مشکلی برای این فصل از رقابت ها نداشته باشد. تیم آلگری تمام دیدارهای خود را در لیگ با برد به پایان رسانده است.
والنسیا بعد از ۳ سال غیبت از لیگ قهرمانان، خود را به این رقابت ها رسانده است و باید برابر یوونتوس قرار گیرد. تیم چهارم فصل قبل لالیگا برای یازدهمین بار حضور در لیگ قهرمانان را تجربه می کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست