یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

استقبال تهران از توافق پوتین و اردوغان؛ تشدید حملات به ترکیه


• سخنگوی وزارت خارجه ی جمهوری اسلامی از نتایج مذاکرات پوتین و اردوغان که بدون حضور روحانی برگزار شد استقبال کرده است، در تهران اما انتقادات نسبت به نقش ترکیه در بحران ادلب ادامه دارد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۷ شهريور ۱٣۹۷ -  ۱٨ سپتامبر ۲۰۱٨سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: امیدواریم تفاهمات و اتفاقات پیش رو که موفقیت دیپلماسی است به نتایج خوبی در ادلب برسد و شاهد سوریه دیگر و جدیدی باشیم.

بهرام قاسمی امروز -سه شنبه- در حاشیه رونمایی از اسناد نقش وزارت امور خارجه در هشت سال دفاع مقدس، ضمن استقبال از توافق شب گذشته ترکیه و روسیه برای ایجاد منطقه غیر نظامی در ادلب سوریه اظهار داشت: ما همواره در جریان تحولات سوریه و در مشورت های مستمر بین سه کشور قرار داشتیم و موضوعات بدون اطلاع دیگری انجام نشده است.
وی ابراز امیدواری کرد: این تفاهم و اتفاقات پیش رو که موفقیت دیپلماسی است به نتایج خوبی در ادلب برسد و شاهد سوریه دیگر و جدیدی باشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: نشست سران دو کشور روسیه و ترکیه و اعلام توافق حاصل شده درمورد چگونگی حل و فصل مسئله ادلب درسوریه گامی مهم و اساسی در زدودن بقایای تروریست ها در سوریه است که می تواند از طریق مساعدت های مورد نیاز برای حل و فصل سیاسی مسائل این کشور و در نظر گرفتن تمام جوانب انسان دوستانه به روند استقرار صلح در سوریه و پایان بخشیدن به حیات گروه های تروریستی در این کشور کمک کند.
وی ابراز امیدواری کرد نتایج اجلاس سوچی بتواند در چهارچوب روند مثبت و موفق آستانه و در ادامه مسیر اجلاس اخیر تهران و تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران، هر چه سریع تر به حل و فصل مصائب مردم سوریه و تسریع در پاکسازی این کشور از حضور نیروهای خشونت گرا با رعایت جنبه های انسانی، نقش موثری داشته باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره توافق اخیر روسیه و ترکیه در خصوص ادلب گفت: به هر حال بحث ادلب بحث بسیار راهبردی و اساسی و موضوع باقی مانده در سوریه است و در ادامه روند مبارزه با تروریسم به عنوان کانونی که تروریست ها در آنجا حضور دارند به معضل جدی تبدیل می شد.
قاسمی افزود: این که در نهایت چگونه می شد با تروریست ها مبارزه کرد و در مسیر زدودن خاک سوریه از تروریست ها با کمترین خسارت اقداماتی انجام شود، در چند هفته پیگیری های بسیاری صورت گرفت.
وی به تلاش‌هایی بین ایران و ترکیه اشاره کرد و یادآور شد: در ادامه سفر وزیر امور خارجه به آنکارا، وی به سوریه رفت و بعد نشست سران در تهران برگزار شد که در این نشست صحبت های بسیاری شد و در نهایت با توجه به برخی ابهامات باقی بین سه عضو پایه گذار روند آستانه مذاکراتی بین روسیه و ترکیه صورت گرفت.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: طبق اطلاعات موجود در این نشست تفاهماتی بین روسیه و ترکیه درباره ادلب انجام شده که از آن استقبال می‌کنیم و آن را گام بسیار مهمی می‌دانیم، امیدواریم در شرایط فعلی بتوانیم با تفاهمات سه کشور و با درایت و هوشمندی در جهت پاکسازی ادلب و در اولویت قرار دادن مساله انسانی و با کمترین خسارت جانی و مالی به پاکسازی سوریه و استقرار کامل حاکمیت ملی در این کشور و آغاز روندهای سیاسی برای تثبیت اوضاع در سوریه کمک کنیم.
قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در جریان بوده است؟، گفت: ما از ابتدای کاری که با دو شریک خود در روند آستانه آغاز کردیم، بصورت مستمر و دائم رایزنی‌ها و تماس‌ها را انجام دادم و هرگاه که نیاز بوده سفرهایی انجام و نشست های مشترک برگزار شد و در مورد سیر تحولات در سوریه یک هماهنگی و همدلی و اشتراک مواضع وجود داشته است.
وی ادامه داد: اگرچه در برخی موضوعات با اختلاف نظر و سلیقه روبرو بودیم و شاید به همین دلیل بسیاری تصور نمی کردند این روند به جلو بیاید و نشست روند آستانه بعنوان تنها روند موفق کار خود را ادامه دهد.

ترکیه در پی نجات تروریست هاست
اندکی پیش از دیدار پوتین و اردوغان در سوریه، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی با انتشار تفسیری به شدت به ترکیه حمله کرده و این کشور را به تلاش برای نجات ترویست ها متهم کرده بود.

در گزارش ایرنا آمده بود: تروریست های حاضر در شهر ادلب که به صورت پیدا و پنهان از سوی ترکیه و برخی کشورهای دیگر پشتیبانی می شوند، این روزها در بیم و هراس عجیبی به سر می برند و این کشورها تلاش وسیعی را برای نجات آنها در هفته های اخیر آغاز کرده اند.

در این گزارش آمده است: مقامات آنکارا با پیش کشیدن احتمال بروز فاجعه انسانی و کشتار غیرنظامیان و نیز گسیل سیل پناهجویان از ادلب به سمت ترکیه، مخالف حمله احتمالی ارتش سوریه برای رفع تصرف ادلب از دست تروریست ها هستند.
مقامات ترکیه در چند هفته اخیر بر حل مساله ادلب از طریق سیاسی و مذاکره تاکید کرده و حمله به این شهر را موجب به راه افتادن موج جدید کشتار غیرنظامیان و پناهجویان عنوان کرده و در صدد خرید زمان برای برون رفت از مشکلی هستند که خود نیز در به وجود آمدن آن نقش داشته اند هر چند که در این تلاش ها ناکام بوده اند.
بسیاری از عناصر گرو های تروریستی حاضر در خاک سوریه که تخمین زده می شود بیش از ۶۰ هزار نفر از آنها از اتباع خارجی و جنگجویان کشورهای مختلف هستند، هم اکنون در ادلب جمع شده اند.
این عده در هفت سال گذشته اغلب از طریق خاک ترکیه به سوریه رفته و در نبردهای تروریستی مشارکت داشته اند و با شکست پی در پی آنها و با انتقال از محل های تحت محاصره قبلی، در نهایت به ادلب منتقل شده و هم اکنون در شرایط بلاتکلیفی به سر می برند.

دولت ترکیه که پیش از این حامی تعدادی از این گروه ها و عناصر جنگجو بود و در قالب مذاکرات آستانه، سوچی و کمیته تدوین قانون اساسی سوریه به نوعی نماینده آنها به شمار می رود، تلاش وسیع سیاسی و دیپلماتیک و حتی تحرکات نظامی در منطقه برای نجات آنها از حمله ارتش سوریه آغاز کرده که این تلاش ها تاکنون ناکام مانده است.


در مذاکره اخیر تهران هم که در فضایی همراه با آمادگی ارتش سوریه برای حمله به پایگاه تروریست ها در ادلب برگزار شد، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه با پیش بینی حمله قریب الوقوع، پیشنهاد آتش بس داد که این پیشنهاد به معنای خرید زمان برای تروریست ها ارزیابی شده و با توجه به حضور نداشتن نماینده گروه های جنگجوی حاضر در ادلب، مورد موافقت قرار نگرفت.

از همان دقایق آغاز مذاکرات و در فرایند مصاحبه پایانی، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه تلاش کرد تا با برجسته کردن و بزرگنمایی مساله حضور ٣.۵ میلیون غیرنظامی در ادلب، زمان خریده و طرفین را مجبور به پذیرش پیشنهاد آتش بس خود کند.
این پیشنهاد که در مصاحبه پایانی از طرف اردوغان مطرح شد، با استقبال سرد روحانی و پوتین مواجه شده و تنها به زمین گذاشتن سلاح توسط تروریست های ساکن ادلب منتج شد.
رجب طیب اردوغان پس از بازگشت از اجلاس تهران با انتشار رشته توئیتی به زبان های فارسی، ترکی، روسی، انگلیسی و عربی، نشان داد که از نتیجه این اجلاس چندان راضی نیست.

در این یادداشت در مورد مذاکرات پوتین و اردوغان آمده است: وی قرار است امروز در شهر سوچی روسیه در نشستی دوجانبه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه درباره تحولات سوریه و وضعیت ادلب شرکت کند و به نظر می رسد هدف اردوغان از این دیدار منصرف کردن روسیه در حمله به ادلب است.

در ادامه این گزارش آمده است: مقامات ترکیه علاوه بر مساله پناهجویان که به دغدغه اصلی آنها تبدیل شده، نگران هستند که پس از حمله ارتش سوریه به ادلب و سرکوب تروریست های ساکن آنجا، ارتش ترکیه علاوه بر ۱۲ نقطه دیده بانی که در اطراف ادلب و حلب ایجاد کرده، باید چهار هزار کیلومتر مربع از محدوده عملیاتی شاخه زیتون(عفرین) و سپر فرات(الباب، اعزاز و جرابلس) که اشغال کرده است، را در فرایند بعدی تخلیه کند.
ترکیه مدعی است که در این مناطق پیش از این گروه های جدایی طلب کُرد از جمله حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و یگان های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) مستقر بودند و پس از تخلیه نیز آنها دوباره مستقر شده و علاوه بر تهدید امنیت مناطق مرزی، با ایجاد حکومت محلی، با تقویت افکار جدایی طلبانه در مناطق جنوبی و کردنشین ترکیه، امنیت ملی این کشور را به مخاطره خواهند انداخت.
بر همین اساس مقامات ترکیه بیم آن را دارند که با تخلیه مناطق اشغالی شمال سوریه، دوباره با مساله ای جدید برای امنیت منطقه و امنیت ملی خود مواجه خواهند شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست