یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۶۰ درصد مخزن ۹۵ سد بزرگ کشور خالی است


• سال آبی ۹۷-۱۳۹۶ در شرایطی به آخرین روزهای خود می رسد که به طور متوسط فقط ۴۰ درصد مخازن ۹۵ سد بزرگ کشور مانند سدهای زاینده‌رود، ملاصدرا، سفیدرود و دوستی پر است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۵ شهريور ۱٣۹۷ -  ۱۶ سپتامبر ۲۰۱٨سال آبی ۹۷-۱٣۹۶ در شرایطی به آخرین روزهای خود می رسد که به طور متوسط فقط ۴۰ درصد مخازن ۹۵ سد بزرگ کشور مانند سدهای زاینده‌رود، ملاصدرا، سفیدرود و دوستی پر است.

به‌‌ گزارش یکشنبه تارنمای وزارت نیرو، کاهش بی‌سابقه بارش‌ها در پاییز و زمستان پارسال و در پی آن افت روان‌‌آب‌ها موجب شد با وجود رشد ۱۲ درصدی بارش‌ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب سدهای کشور به ۲۰ میلیارد و ٣٨۰ میلیون مترمکعب برسد که در مقایسه با پارسال ۱۵ درصد افت کرده است.
ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی به ترتیب ٣٣ درصد و ۲۷ درصد نسبت به پارسال کمتر شده است.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شد انرژی تولیدی ۵٣ نیروگاه‌ برق‌آبی کشور از ابتدای امسال تا بیست و سوم شهریورماه به حدود ۶ هزار گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۲.۹ درصد کاهش را ثبت کرد.

با توجه به اینکه ۱۵ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور مربوط به نیروگاه‌های برق‌آبی است از این رو کاهش تولید انرژی این مراکز یکی از دلایل اصلی خاموشی‌های تابستان امسال بود.

وضع سدهای استان تهران
بر اساس این گزارش، حجم کنونی ذخیره آب سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۶۵۵ میلیون مترمکعب رسیده و ۶۵ درصد مخازن آنها خالی است.

کاهش بارش‌ها موجب شده است حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۵ درصد کاهش یابد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون مترمکعب افت ٣٣ درصدی را تجربه کند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست