یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دولت اقلیم کردستان عراق درخواست نظامیان ایران را رد کرد


• دولت اقلیم درخواست رئیس ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برای تحویل دادن فعالان سیاسی کرد ایرانی را رد کرد. حمله موشکی جمهوری اسلامی، در عراق با واکنش های اعتراضی همراه شده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۴ شهريور ۱٣۹۷ -  ۱۵ سپتامبر ۲۰۱٨


دولت خودگردان کردستان عراق درخواست رئیس ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برای تحویل دادن فعالان سیاسی کرد ایرانی را رد کرد. این درخواست چند روز پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر دو حزب کرد ایرانی در کردستان عراق مطرح شد.

سخنگوی دولت خودگردان کردستان عراق، موافقت با درخواست جمهوری اسلامی برای تحویل دادن یا اخراج مخالفان حکومت ایران را که در این منطقه ساکن هستند "امکان‌ناپذیر" خواند.

به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری آناتولی، صفین دیزایی روز پنج‌شنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) تقاضای سرلشکر محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران در این زمینه را رد کرد و افزود اغلب اعضای گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ساکن کردستان عراق، پناهنده سیاسی هستند و سازمان ملل پناهندگی آن را به رسمیت می‌شناسد.

صفین دیزایی گفت بخش بزرگی از این افراد از زمان رژیم بعث مطابق توافق‌نامه‌ها و قوانین بین‌المللی در مورد پناهندگان ساکن عراق هستند و در شرایطی قرار ندارند که تحویل آنها به جمهوری اسلامی ممکن باشد.

روز شنبه، ۱۷ شهریور مقر دو شاخه از حزب دموکرات کردستان (حدک و حدکا) در شهر کوی‌سنجق واقع در استان اربیل اقلیم کردستان عراق هدف حمله موشکی قرار گرفت. سپاه پاسداران یک روز بعد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مسئولیت این عملیات را بر عهده می‌گیرد.

مطابق گزارش‌ها این حمله ۱۵ کشته، از جمله چند عضو ارشد احزاب مخالف حکومت ایران و حدود ۴۰ مجروح به جا گذاشت. سپاه پاسداران می‌گوید یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه با مشارکت یگان پهپادی نیروی زمینی سپاه، پایگاه احزاب کرد ایرانی در کردستان عراق را "با ۷ فروند موشک زمین به زمین کوتاه‌برد" هدف قرار داده است.

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران پنج‌شنبه ۲۲ شهریور درباره این حمله موشکی گفت: «مسئولان کردستان عراق و حزب منحله دموکرات کردستان در سال ۷۵ تعهد کتبی داده بودند که در ایران عملیات انجام ندهند اما از سال گذشته به تحریک آمریکا این عهد را شکستند که این اتفاق برای ما قابل تحمل نبود.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سرلشکر باقری گفته است: «اقلیم کردستان تلاش کرد که از این اتفاق‌ها ممانعت کند و در حال حاضر هم دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان نباید اجازه دهند مقرهایی علیه ایران ایجاد شود و این‌ها مجرم هستند یا باید باقی‌مانده آن‌ها را به ما تحویل دهند و یا از کشورشان اخراج کنند.»

واکنش‌های انتقادی در عراق
اظهارات سخنگوی دولت اقلیم کردستان در واکنش به این درخواست باقری ابراز شده است. پیش از این نیز دفتر ریاست جمهوری و وزارت خارجه عراق، همچنین دولت و پارلمان اقلیم کردستان و حزب دموکرات کردستان عراق از حمله موشکی روز شنبه انتقاد کرده بودند.

دفتر رسانه‌ای فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای حمله موشکی به مقر احزاب مخالف ایران در استان اربیل را "تنشی خطرناک و نقض امنیت ملی عراق" خواند و به خاطر استفاده از قهر و خشونت به جای گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز ابراز تاسف کرد.

یک روز پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر احزاب مخالف در استان اربیل، دولت اقلیم کردستان و مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق و رئیس پیشین اقلیم با انتشار بیانه‌هایی این اقدام را محکوم کردند و شماری از احزاب کردستان عراق خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان اقلیم شدند.

خبرگزاری ایسنا ۱۸ شهریور به نقل از "بغداد پست" گزارش داد که پارلمان اقلیم کردستان در بیانیه‌ای حمله موشکی سپاه پاسداران به دفتر احزاب مخالف حکومت ایران را محکوم کرد و خواستار "توقف نقض حاکمیت عراق" در این اقلیم شد.

دولت خودگردان کردستان عراق ضمن محکوم کردن حمله موشکی روز شنبه سپاه از گروه‌های سیاسی مخالف حکومت ایران نیز خواسته است به قوانین محلی احترام بگذارند و از خاک اقلیم به عنوان پایگاه عملیات نظامی علیه جمهوری اسلامی استفاده نکنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست