یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کنسولگری جمهوری اسلامی در بصره به آتش کشیده شد


• معترضان خشمگین عراقی روز جمعه به کنسولگری ایران در شهر بصره یورش بردند و ساختمان این مرکز دیپلماتیک را به آتش کشیدند. بنابر برخی گزارش ها این کنسولگری به طور کامل در آتش سوخته است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۶ شهريور ۱٣۹۷ -  ۷ سپتامبر ۲۰۱٨معترضان خشمگین عراقی روز جمعه به کنسولگری ایران در شهر بصره یورش بردند و ساختمان این مرکز دیپلماتیک را به آتش کشیدند.
خبرگزاری رویترز، خبرگزاری فرانسه و راشا تودی به آتش کشیدن ساختمان کنسولگری ایران در بصره را تایید کرده اند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز گزارش کرده است ساختمان سرکنسولگری ایران روز جمعه در بصره در جریان تعرض «مهاجمان تحریک شده»، خسارت دیده است. به گزارش این خبرگزاری چندین ساختمان و مقر احزاب نیز امروز مورد حمله واقع و به آتش کشیده شده است. برخی خبرگزاری ها نوشته اند احزابی که دفاترشان مورد حمله قرار گرفته، احزابی هستند که با جمهوری اسلامی رابطه دارند. ایرنا نوشته است نیروهای امنیتی تلاش کردند مانع نزدیک شدن معترضان به اطراف سرکنسولگری و ورود به ساختمان شوند اما موفق نشدند. گروه هایی از مهاجمان از ظهر امروز در اطراف سرکنسولی حضور داشتند و با تاریک شدن هوا وارد ساختمان شدند.

مسئول اطلاع رسانی کنسولگری ایران در بصره به خبرگزاری فارس گفته است که این کنسولگری به تمامی در آتش سوخته است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ی جمهوری اسلامی دولت عراق را به اهمال‌کاری و تعلل در محافظت از کنسولگری متهم کرد و گفته است ایران انتظار دارد تا بغداد «هر چه سریع‌تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام کند».‌

روز جمعه آیت الله سیستانی مرجع شیعیان در عراق، مقامات سیاسی را به خاطر ناآرامی های بصره مورد سرزنش قرار داد و گفت دولت جدید عراق باید «متفاوت از پیشینیانش» تشکیل شود. وی همچنین خواستار توقف خشونت ها علیه معترضان در بصره شد.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز جمعه جلسه شورای امنیت ملی را تشکیل داد و گفت که درباره خشونت ها و کشته شدگان اعتراضات بصره تحقیقات صورت خواهد گرفت.
گروهی از مردم بصره نزدیک به یک هفته است در روزهای پیاپی در خیابان های بصره دست به اعتراض می زنند و در روزهای گذشته چندین ساختمان دولتی و دفتر چندین حزب سیاسی را به آتش کشیده اند.
درگیری‌های روزهای گذشته مردم بصره با نیروهای امنیتی عراق دست کم ۱۰ کشته و دهها زخمی بر جای گذاشت است.
معترضان به بیکاری، فساد و عدم رسیدگی کافی دولت به وضعیت رفاهی شهر از جمله قطع مکرر برق و شوری آب آشامیدنی اعتراض دارند.
اعتراضات در دومین شهر بزرگ عراق در حالی ادامه دارد که جناح های مختلف سیاسی در پارلمان عراق هنوز برای تشکیل دولت جدید به توافق نرسیده‌اند و این مسئله خود می تواند باعت تداوم بحران سیاسی در عراق شود. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست