یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

"بیمار از دروغ های رسانه ای"
اعتراض هزاران تن به جانبداری رسانه دولتی
درهشتک "بی بی سی خاموش"

راشا تودی -برگردان: ابوالقاسم (خسرو) گلستانی


• یک کمپین ویروسی که بی بی سی را به جانبداری رسانه ای وعدم بی طرفی متهم کرده است به توفان توییتری منتهی شد و همزمان شهروندان نمونه هایی از تبعیضِ این تلوزیون دولتی را با هشتگ "بی بی سی خاموش" انعکاس دادند. این کمپین برای برجسته کردن عدم بی طرفی این رسانه علیه جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا سازماندهی گردید ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۰ مرداد ۱٣۹۷ -  ۱۱ اوت ۲۰۱٨


پیشگفتار مترجم
اگر چه سالانه بودجه ای از سوی دولت بریتانیا به بی بی سی تخصیص می یابد، اما هر کاربر تلوزیون در این کشور موظف است در ازای هر دستگاه تلوزیون نصب شده در منزل یا محیط کار، اندکی بیش از 150 پوند (به قیمت "امروز" حدود 2 میلیون تومان) در سال پرداخت کند. در حقیقت، فعالیت این رسانه که با فرمان سلطنتی تأسیس گردید و امروز تقریباً 5 میلیارد پوند سرمایه در اختیار دارد، عمدتاً از طریق مردم تأمین مالی می شود. عدم پرداخت این مبلغ به معنای استفاده غیرقانونی از تلوزیون تلقی و به جریمه نقدی تا 1000 پوند با هزینه های جانبی منتهی می شود. این مبلغ در واقع فقط برای استفاده از بی بی سی است زیرا این رسانه به خلاف تلوزیونهای "خصوصی" در این کشور، به جز تبلیغ برنامه های خود، تبلیغات دیگر از جمله بازرگانی در کار خود ندارد؛ لذا درآمدی از این راه کسب نمی کند – هر چند از طریق تولید و فروش برنامه های بسیار متنوع خود در سراسر جهان درآمدی سرشار کسب می کند. بر همین اساس، بی بی سی را بیشتر رسانه "مردم" می شناسند و از این حیث که باید "حرف مردم را گوش کند" یا در قبال دیدگاه های مختلف بیطرف بماند و یا تفکرات خطرناک را نشر ندهد، حساسیت جامعه بریتانیا نسبت به آن بسیار بالاست. اما اعتراضات مردمی از طریق توییتر که موضوع مقاله حاضر است، بیانگر آن است که بی بی سی انتظارات جامعه را برآورده نمی کند و این مقاله نمونه هایی از توییت های انتقادی از سوی مردم را انعکاس داده است. شماری توییت های ویدئویی نیز همراه این مقاله به زبان اصلی (انگلیسی) وجود دارد که به جهت کاستن از حجم آن توسط مترجم حذف شده اند. توضیحات داخل قلاب چهارگوش (کروشه، نه قوسی شکل) و همچنین در زیرنویس از مترجم است.

*****

یک کمپین ویروسی که بی بی سی را به جانبداری رسانه ای وعدم بی طرفی متهم کرده است به توفان توییتری منتهی شد و همزمان شهروندان نمونه هایی از تبعیضِ این تلوزیون دولتی را با هشتگ "بی بی سی خاموش" انعکاس دادند.
این کمپین برای برجسته کردن عدم بی طرفی این رسانه علیه جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا سازماندهی گردید و در ساعت 6 عصر [پنجشنبه 9 اوت] همزمان با برنامه خبری در این ایستگاه تلوزیونی آغاز شد.
در ذیل به نمونه هایی از واکنش های مردم در توفان توییتری [که تمامی با هشتگ "بی بی سی خاموش" همراه هستند] اشاره می شود.

مالکوم توکر:
در پرتوِ اخرین توفان توییتری، بیاییم برای همین پنجشنبه (9 اوت، از ساعت 6) قدرت مردمی را برای بایکوت کردن بی بی سی مغرض به کار بگیریم. بی بی سی را خاموش کنیم؛ بی بی سی خاموش را باز- توییت، و گزارشهای مغرضانه بی بی سی را بازنشر کنیم – این را در سراسر جهان پخش کنیم (هشتگ هفته نامه سوسیالیست ساندی)   

بلاگر "رد رابین": ما 13 میلیون کاربر فعال در توییتر هستیم؛ شما حداکثر 5 میلیون را می توانید برای برنامه اصلی "خبری" خود که ساعت 10 باشد، دست و پا کنید. ما باز هم ترند شماره 1 هستیم و در مقیاس جهانی رتبه 4 را کسب کردیم، با 330 میلیون کاربر توییتر. خداحافظ قراضه!   
#
عصر پنجشنبه، هزاران تن به این اعتراض پیوستند، با پرتاب هشتگ "بی بی سی خاموش" که بالاترین ترند را در بریتانیا کسب کرد.
شهروندان ناامید از بی بی سی در بریتانیا با بهره گیری از این فرصت صدای اعتراض خود را علیه تصمیمات سردبیری در آن رسانه بلند کردند، با طرح اتهاماتی مبنی بر جانبداری این رسانه در خصوص شماری از موضوعات، از جمله پوشش خبریِ مربوط به [جرمی] کوربین، سازمان بهداشت ملی بریتانیا NHS [1]، جنگ داخلی یمن و اشغال خاک فلسطین توسط اسراییل.   

توییت دکتر لورن گاواگان:
خبرگزاری گرامی بی بی سی،
من علاقه مندم در این باره بیشتر بدانم که، چرا شما به انجمن "خیریه" سوال برانگیزِ ای.ای.آ IEA مزد پرداخت می کنید تا در برنامه خبر شبانه بی بی سی جلوی میلیونها نفر ظاهر شود & درباره اینکه NHS چه قدر بد عمل می کند & نیاز به "معاینه" دارد، صحبت کند؟

توییت دیوید مورگان: میزان کشتار و قتل عامی که بی بی سی حاضر است در راستای برنامه کاری نئولیبرالی خود از ان چشم بپوشد، بسیار حیرت انگیز است. مثلا، یمن و غزه.

هواداران [جرمی] کوربین اتهامهای یهود ستیزی (آنتی سمیتیزم) را که از هر سو متوجه حزب کارگر می شود، محکوم و خاطر نشان کردند که رفتار بی بی سی با کوربین کاملاً با پوشش خبری اش در خصوص اظهارات اسلام هراسانه از سوی وزیر امور خارجه سابق بوریس جانسون متفاوت است.   

شخصی با آی دی Dallo #JC9 #VoteWillsman نوشته است:
وقتی کوربین (به دروغ) متهم به یهودستیزی می شود، بی بی سی از "دشمن" اش برای اظهارنظر دعوت به عمل می آورد. [اما] وقتی از سوی بوریس جانسون [وزیر خارجه اخیراً مستعفیِ بریتانیا در دولت محافظه کار] آشکارا اظهار نظرهای نژادپرستانه & اسلام هراسانه انجام می شود، بی بی سی از "دوستان" جانسون برای مصاحبه برای اظهار نظر دعوت به عمل می آورد.   

ندیم احمد می نویسد:
میزان لجن پراکنی و گزارشهای مغرضانه ای که بی بی سی علیه جرمی کوربین پخش کرده، حیرت انگیز است. [اما] گفته شده که بی بی سی در تلاشش ناکام مانده. [زیرا] هر بار که بی بی سی علیه کوربین لجن پراکنی کرده، بر تعداد اعضای حزب [کارگر] افزوده شده و کوربین در نظر سنجی خوب درخشیده.

جولی هرینگتن می گوید:
بی بی سی به شکلی بی شرمانه در حق اکثریت مردم بریتانیا قصور کرده، با لاپوشانی کردن سیاستهای دولت تهوع اور، و تلاش برای القای این تصور که یک سیاستمدار شریف [جرمی کوربین] یهودستیز است. بی بی سی هر روز دروغ می گوید.   

دیگران ادعا کردند که بی بی سی به دیدگاه های راست افراطی مشروعیت می بخشد و در مقابل صداهای سوسیالیستی را به حاشیه می راند.

هِیسِن پاتل نوشته است:
من در جنبش "بی بی سی خاموش" شرکت می کنم زیرا رسانه ما با مشروعیت بخشیدن به دیدگاه های راست افراطی در برنامه های زنده اش موجب تقویت انها می شود و ما نمی توانیم بایستیم و تماشا کنیم تا فاشیسم بار دیگر بر جریان اصلی رسانه ای حاکم شود.   

شخصی با آی دیLaura C نوشت:
و آخرین کار قبل از روشن کردن [مجدد] بی بی سی: برای آن دسته از ما که هنوز آن را فقط گه کاه روشن می کنند، ما از دیدن [نایجل] فاراژ [2] در تلوزیون به ستوه آمده ایم، بنابراین هر بار که بحث بر سر برگزیت است، لطفا از مشورت با او دست بردارید؛ این را به حد کافی تکرار کرده اید. ممنون! بی بی سی خاموش!   

شخصی با آی دی Dallo #JC9 #VoteWillsman بار دیگر نوشت:
دربِ بی بی سی به روی (به اصطلاح روزنامه نگاران) دست راستی باز می شود. آیا کسی می تواند "یک روزنامه نگار سوسیالیست" نام ببرد که در برنامه های سیاسی بی بی سی کار بکند؟

کاربران متعددی در توییتر گفتند که آنان زمانی بینندگان وفادار این رسانه بودند، اما حال صلاح دیدند که آن را ببندند. آنها این سازمان را متهم کردند که بلندگوی حزب محافظه کار شده است.   

تام پراید نوشته:
در جریان آخرین انتخابات عمومی، در سمت چپ، تصویری از شعار مبارزاتی حزب محافظه کار [حاکم] به چشم می خورد. در خلال همان کمپین، در سمت راست، تیتر درشتی از بی بی سی دیده می شد. بی بی سی در واقع از شعارهای ستاد حزب محافظه کار با تمام جزییات به عنوان سرخطِ خبرها استفاده می کرد. و کسی هم مواخذه اش نکرد!

هلن نانی می نویسد:
من بی بی سی را می بندم – نه فقط امروز بل که برای هر روز. ما دروغ، پروپاگاند و داستانهای غم انگیز در باره میمونها نمی خواهیم. ما به ژورنالیسمی شفاف، صاقانه و تحقیقی با بالاترین کیفیت نیازمندیم. [ولی] ما این چیزها را در بی بی سی نمی یابیم.

گریف براون:
با کمال تأسف و همراه با درد و اندوه باید این تحلیل را بپذیرم که بی بی سی به شکل فزاینده ای به بلندگوی حزب توری [3] و حتی مدافع راست افراطی مبدل شده است.   

جودی ساترلند:
من از جنبش "بی بی سی خاموش" حمایت کردم زیرا بی بی سی دیگر قادر نیست "تعادل" را رعایت کند. شما نمی توانید اطلاعات را با تحریف اطلاعات، واقعیت ها را با "اسبان تک شاخ" و حقیقت را با دروغها متعادل کنید. شما نمی توانید مناظره سیاسی با کسی را که می تواند جنجالی ترین چرندیاتِ "گیشه" را فراهم کند، اداره کنید. بزرگ شو و سرِ عقل بیا، عمه!   

لورا سی:
بی بی سی گرامی، سخت است که از خاموش کردن بی بی سی چشم بپوشم. من همیشه از طرفداران پر و پا قرص شما بودم و بر سر این با خیلی های دیگر در اینجا [توییتر] حاضرم شرط هم ببندم. اما ترس شما از ما برای به چالش گرفتن آنهایی که در قدرتند، ریخته است. نصیحت من: سری به شبکه خبری 4 بزنید و ببینید ژورنالیسم واقعی چیست.   

در حالی که تاثیر این کمپین در توییتر آشکار بود، افشاگرِ بانک اچ.اس.بی.سی. نیکولاس ویلسون به طعنه گفت که انها هرگز نمی دانند که آیا بی بی سی در مورد توفان توییتری ویروسی گزارش داد یا خیر.

ویلسون در توییتی نوشت:
آیا بی بی سی گزارش خواهد داد که هشتگ "بی بی سی خاموش" به ترند شماره یک تبدیل شده؟ ما که هرگز باخبر نخواهیم شد! "بی بی سی را ببندید"   

مت تامِس:
"بی بی سی خاموش" تاکنون تقریبا 150 هزار بار توییت شده. این حکایت از قصه ای تازه دارد. این کاش ما رسانه تامین مالی شده از سوی مردم داشتیم که علاقه مند به گزارش صادقانه و احترام امیز بود و مایل بود به تامین کنندگان مالی خود گوش بدهد و خدمت کند.   


*****
[1] همان گونه که در پیشگفتار مترجم آمده، منبع اصلی مالی بی بی سی توسط مردم تأمین می گردد و قطعاً نمی توان گفت که "دولتی" است هر چند همواره منافع هیأت حاکمه بریتانیا را دنبال کرده است – م.
[2] سازمان بهداشت ملی، که از مردمی ترین نظامهای درمان و بهداشت در جهان شناخته می شود، توسط حزب کارگر بریتانیا در 1948، زمانی که این حزب همانند امروز به دست رهبران مترقی مدیریت می شد، تأسیس گردید؛ این در حالی است که دولت های متوالی محافظه کار هیچگاه از وجود آن رضایت نداشته اند، و به ویژه از دهه 1980 به بعد که نئولیبرالیسم بر پایه طرح جهانی سازیِ ریگان - تاچر (به ترتیب رییس جمهور امریکا و نخست وزیر بریتانیا) در جهان رو به گسترش نهاد، در صدد از بین بردن این نهاد از راه سپردن آن به بخش خصوصی بوده اند – م.
[3] نایجل فاراژ رهبر سابق حزب دست راستی "استقلاال" و از طراحان جدا شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا، که برنامه اصلی حزبش بستن مرزهای این کشور به روی مهاجران بوده است – م.   
[4] حزب محافظه کار به طعنه "توری" نامیده می شود – م.
   
منبع: راشا تودی
goltranslator@yahoo.com


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست