یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

عراق از «سر ناچاری و اکراه» به تحریم های آمریکا علیه ایران می پیوندد!


• حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اعلام کرد که کشور وی نیز برای حفظ منافع خود، مجازات‌های آمریکا علیه ایران را به اجرا می‌گذارد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۷ مرداد ۱٣۹۷ -  ٨ اوت ۲۰۱٨حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، ساعاتی پس از اجرائی شدن مجازات های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که دولت این کشور نیز ناگزیر از رعایت و اعمال تصمیمات واشینگتن است. حیدر العبادی یادآوری کرد که عراق خود نیز مدت ١٢ سال تحت مجازات‌های بین‌المللی قرار داشت. او با این حال گفت که با اکراه و از سرناچاری این تحریم‌ها را به اجرا می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست وزیرعراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود، روز سه شنبه ٧ اوت/ ١۶ مرداد با اشاره به مجازات‌های آمریکا علیه ی ایران که از بامداد همان روز اجرائی شده بود، گفت «ما از این مجازات‌ها حمایت نمی‌کنیم زیرا آنها را یک اشتباه راهبردی می‌دانیم، اما ناگزیر آنها را به اجرا می‌گذاریم».

عراق در دهه ی هشتاد میلادی بمدت هشت سال با ایران در جنگ بود و با آنکه آغازگر نبردها شناخته شد، هرگز از سوی مقامات جمهوری اسلامی به پرداخت غرامت جنگی وادار نشد و با روی کار آمدن حکومت‌هائی که قدرت اجرائی در آنها در دست شیعیان است از کمک‌های فراوان تهران نیز بهره‌ مند گردید.

حیدر العبادی روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود گفت «از نظر [او] بطور کلی مجازات‌ها ناعادلانه است»، اما وی در همان حال «در جهت حفاظت مردم کشور خود و حفظ منافع آن اقدام» می‌کند.

عراق در حال حاضر از یکسو متحد راهبردی آمریکا و از سوی دیگر متحد جمهوری اسلامی ایران است. تهران در سال‌های اخیر نقش گسترده و پُرنفوذی در امور و تصمیمات سیاسی و نظامی این کشور داشته است.

عراق، بدون در نظرگرفتن مواد سوختی، دومین خریدار محصولات ایران بوده و در سال ٢٠١٧ معادل شش میلیارد دلار کالا از این کشور خریداری کرده است. برق بخش‌های جنوب شرقی عراق و بویژه استان بصره از ایران تامین می‌شود و در این زمینه این کشور بدهی‌های فراوانی به ایران دارد.

آمریکا در پی تصمیم به خروج این کشور از توافق اتمی با ایران، اعلام کرده بود که مجازات‌های به تعلیق در آمده در چهارچوب توافق، مجدداً برقرار خواهد شد. بخش نخست این مجازات‌ها بامداد سه شنبه ٧ اوت اجرائی شد و بخش دوم و پُراهمیت‌تر آن از ۵ نوامبر آینده به اجرا گذاشته خواهد شد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست