یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انفجار و مرگ در تهران و تفلیس
معرفی ارزشمندترین جوانان دنیای فوتبالاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۶ مرداد ۱٣۹۷ -  ۷ اوت ۲۰۱٨ترانسفرمارکت اقدام به معرفی ارزشمندترین بازیکنان زیر ۲۳ سال دنیای فوتبال کرده است‌.
به گزارش وسایت نود و به نقل از فورفورتو، وبسایت معتبر ترانسفرمارکت اقدام به ارزش گذاری بر روی بازیکنان جوان دنیای فوتبال کرده است و ۴۰ نفر از ارزشمندترین آن ها را معرفی کرده است. تنها بازیکنانی که ۲۳ سال و یا کمتر دارند در این ارزشیابی لحاظ شده اند.
نکته مهم آن است که قیمت تعیین شده از سوی باشگاه ها تاثیری روی این قیمت گذاری نداشته و پارامترهای فنی از سوی ترانسفرمارکت لحاظ شده است. برای مثال، ارزش وینیسیوس جونیور کمتر از پولی که رئال برای او پرداخت کرده برآورد می‌شود. طبیعی است که دنیل لوی، مالک تاتنهام نیز این اعداد را قبول نداشته و قیمتهایی نجومی تر روی جوانانش خواهد گذاشت!
در ادامه ۴۰ جوان ارزشمند دنیای فوتبال را می‌بینیم؛ لیستی که مطابق انتظار کیلیان ام‌باپه در صدر آن حضور دارد. نکته آن که قیمت های اعلام شده، ارزش حداقلی این بازیکنان خواهد بود:
کیلیان ام‌باپه (پاریسن‌ژرمن، ۱۹ ساله): ۱۳۵ میلیون پوند
دله علی (تاتنهام، ۲۲ ساله): ۹۰ میلیون پوند
سرگی میلینکوویچ ساویچ (لاتزیو، ۲۳ ساله): ۸۱ میلیون پوند
لروی سانه (منچسترسیتی، ۲۲ ساله): ۸۱ میلیون پوند
رحیم استرلینگ (منچسترسیتی، ۲۳ ساله): ۸۱ میلیون پوند
عثمان دمبله (بارسلونا، ۲۱ ساله): ۷۲ میلیون پوند
گابریل ژسوس (منچسترسیتی، ۲۱ ساله): ۷۲ میلیون پوند
مارکو آسنسیو (رئال مادرید، ۲۳ ساله): ۶۷.۵ میلیون پوند
توماس لمار (اتلتیکو مادرید، ۲۲ ساله): ۶۳ میلیون پوند
سائول نیگز (اتلتیکو مادرید، ۲۳ ساله): ۶۳ میلیون پوند
نبی کیتا (لیورپول، ۲۳ ساله): ۵۸.۵ میلیون پوند
مارکوس رشفورد (منچستریونایتد، ۲۰ ساله): ۵۸.۵ میلیون پوند
آنتونی مارسیال (منچستریونایتد، ۲۲ ساله): ۵۸.۵ میلیون پوند
تیمو ورنر (لایپزیش، ۲۲ ساله): ۵۴ میلیون پوند
یوشوا کیمیش (بایرن مونیخ، ۲۳ ساله): ۴۹.۵ میلیون پوند
خوزه خیمنز (اتلتیکو مادرید، ۲۳ ساله): ۴۵ میلیون پوند
کینگزلی کومان (بایرن مونیخ، ۲۲ ساله): ۴۵ میلیون پوند
برناردو سیلوا (منچسترسیتی، ۲۳ ساله): ۴۵ میلیون پوند
آدرین ربیو (پی اس جی، ۲۳ ساله): ۴۵ میلیون پوند
مالکوم (بارسلونا، ۲۱ ساله): ۴۰.۵ میلیون پوند
لئون بایلی (بایر لورکوزن، ۲۰ ساله): ۴۰.۵ میلیون پوند
یولین برنت (بایر لورکوزن، ۲۲ ساله): ۴۰.۵ میلیون پوند
نیکلاس سوله (بایرن مونیخ، ۲۲ ساله): ۴۰.۵ میلیون پوند
کریستین پولیسیچ (بوروسیا دورتموند، ۱۹ ساله): ۴۰.۵ میلیون پوند
فدریکو کیه‌زا (فیورنتینا، ۲۰ ساله): ۴۰.۵ میلیون پوند
میلان اشکرینیار (اینترمیلان، ۲۳ ساله): ۴۰.۵ میلیون پوند
ماتیس ده‌لیخت (آژاکس، ۱۸ ساله): ۳۶ میلیون پوند
هکتور بیرین (آرسنال، ۲۳ ساله): ۳۶ میلیون پوند
لوکاس هرناندز (اتلتیکو مادرید، ۲۲ ساله): ۳۶ میلیون پوند
لئون گورتسکا (بایرن مونیخ، ۲۳ ساله): ۳۶ میلیون پوند
آندریاس کریستنسن (چلسی، ۲۲ ساله): ۳۶ میلیون پوند
تیموئه باکایوکو (چلسی، ۲۳ ساله): ۳۶ میلیون پوند
جیان‌لوییجی دوناروما (میلان، ۱۹ ساله): ۳۶ میلیون پوند
آلسیو رومانیولی (میلان، ۲۳ ساله): ۳۶ میلیون پوند
گونزالو گوئدش (پاریسن‌ژرمن، ۲۱ ساله): ۳۶ میلیون پوند
بنجامین پاوارد (اشتوتگارت، ۲۲ ساله): ۳۶ میلیون پوند
داوینسون سانچز (تاتنهام، ۲۲ ساله): ۳۶ میلیون پوند
کلمنت لنگلت (بارسلونا، ۲۳ ساله): ۳۲.۴ میلیون پوند
حوسم آئوار (لیون، ۲۰ ساله): ۳۱.۵ میلیون پوند
وینیسیوس جونیور (رئال مادرید، ۱۸ ساله): ۳۱.۵ میلیون پوند


مدرسه فوتبال یا مجری تور مسافرتی؛
پیگیری مرگ تلخ دو نوجوان یزدی


به گزارش "ورزش سه"، ۳۲ بازیکن عضو مدرسه فوتبال آرمان کویر در قالب دو گروه ۲۰ و ۱۲ نفره به بهانه برگزاری اردو در گرجستان چند روز پیش راهی این کشور شدند، اما در اتفاقی تلخ ۲ نفر ازاعضای این مدرسه فوتبال به دلایلی که هنوز مشخص نشده و خفگی عنوان می شود، از دنیا رفتند. در خصوص علت مرگ و محل غرق شدن این دو فوتبالیست یزدی اخبار ضد و نقیض زیادی نقل قول می‌شود، اما هنوز مشخص نیست که محمد حسین ورمزیار و امیرمحمد کاربخش (دو نوجوان غرق شده) در استخر، رودخانه و یا دریا غرق شده اند. البته به نظر می رسد این مسئله و اتفاقی که رخ داده کاملا فوتبالی نیست و به همین جهت حساسیت ها هم روی این موضوع بالا رفته است.
بر طبق قوانین روند برگزاری بازی های دوستانه اینگونه است که باشگاهی که خواهان برگزاری دیداری دوستانه در خارج از کشوراست به فدراسیون فوتبال به صورت رسمی نامه ارسال می کند. این نامه در بخش روابط بین الملل فدراسیون فوتبال بررسی می شود و آنها با بخش بین الملل فدارسیون کشور مقصد نامه نگاری می کنند. البته فقط انجام همین مکاتبات کافی نیست؛ یک شورای برون مرزی هم وزارت ورزش و جوانان دارد که در این خصوص نظر می دهد ولی برگزاری تور تفریحی نیازی به هیچ یک از این مجوزها ندارد. شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد نیز در این مورد گفته است: برای برپایی هرگونه فعالیت و اردوی ورزشی در خارج از کشور نیاز به مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان است که متاسفانه اعزام کنندگان این نوجوانان این مجوز را نداشته و در قالب تور گردشگری و تفریحی به گرجستان سفر کرده اند.
در مورد این موضوع روایت های مختلفی وجود دارد و برخی از شنیده ها نیز به این موضوع اشاره دارد که به دلیل دریافت ارز دولتی این تور برگزار شده است. چرا که با این روش هزینه این سفر جبران می شده و احتمالا سود هم برای آنها در پی داشته است؛ گمانه زنی هایی که هنوز جواب واضحی پیدا نکرده است.بازیکنان مدرسه فوتبال آرمان کویر طی دو گروه ۲۰ نفره و ۷ نفره، به همراه ۷ نفر همراه به گرجستان سفر می کنند که متاسفانه به دلایل نامعلوم دو عضو این مدرسه فوتبال از دنیا رفته اند و هنوز هم جنازه های این دو کودک معصوم به ایران بازگردانده نشده است! زمانی قمی استاندار یزد نیز در پی این حادثه تلخ در نامه‌ای خطاب به «مسعود شریعتی» مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد آورده است: «خبر تلخ و ناگوار درگذشت دو فوتبالیست نوجوان عزیز یزدی در اردوی کشور گرجستان موجب تاثر و تالم عمیق اینجانب گردید. شایسته است دستور فرمایید در اسرع وقت ضمن تشکیل کمیته‌ای برای بررسی دقیق ابعاد و علل وقوع این حادثه تلخ، گزارش جامع آن را به اینجانب ارائه نمایند.» حالا باید منتظر ماند و دید چه زمانی با پیگیری های دیپلماتیک میان ایران و گرجستان پیکر دو نوجوان فوت شده به ایران بازگردانده می شود و به خانواده های داغدار آنها تحویل داده می شود.

سرگذشت تلخ محمدحسین در گرجستان
روزنامه آفتاب یزد با مادر یکی از غرق‌شدگان حادثه تفلیس گفت‌وگو کرده است. آنها توسط یک آکادمی فوتبال به بهانه یک تور ورزشی به گرجستان می‌روند اما آنجا درگیر یک واقعه تلخ می‌شوند. محمدحسین یکی از فوت‌شدگان حادثه فوق است که داستانش غم‌انگیز است.
به گزارش ایسنا، این روزنامه نوشت: آفتاب یزد با مادر محمدحسین ورمرزیار یکی از دو نوجوان غرق شده در تفلیس به گفت‌وگو پرداخته است. او می‌گوید: «پسرم همراه با پدرش به مشهد رفته بود. از آنجا با من تماس گرفت و گفت می‌خواهم به مالزی بروم. گفتم چطور می‌خواهی به مالزی بروی؟ گفت از طرف آکادمی فوتبال آرمان کویر پیام آمده که بچه‌ها را می‌خواهند برای اردوی تیم فوتبال به مالزی ببرند.»
او که گویی به یاد آن روزها و شوق و ذوق پسرش برای رفتن به اردوی خارجی افتاده بود با بغض ادامه داد: «سپس پسرم از مشهد به یزد آمد. با پدرش رفتیم و در مورد این سفر با مسئولان آنجا صحبت کردیم. گفتند که می‌خواهیم بچه‌ها را به مالزی ببریم، بروید و پاسپورت آنها را درست کنید و تا سه - چهار روز بعد مدارک را تحویل دهید. ما هم پاسپورت بچه‌ها را گرفتیم. اول گفتند فقط پاسپورت و عوارض خروج از کشور لازم است و بقیه سفر برای بچه‌ها رایگان خواهد بود. در حالی که بعدا مشخص شد فردی که مسئولیت تیم را بر عهده داشتند قصدشان احتمالا چیز دیگری بوده است. اما ما ساده بودیم و متوجه نشدیم...
مسئول تیم گفت برای سفر بچه‌ها هیچ چیز نمی‌خواهیم فقط پاسپورت و عوارض خروج از کشور را از شما می‌گیریم. بعد که بچه‌ها به تیم رفتند و درباره تاریخ پرواز و مراحل سفرشان سوال پرسیدند، به آنها گفته شد که تاریخ پرواز ۱۵ مرداد است. باز دو روز بعد که پسر من به تمرین تیم فوتبال رفته و به خانه بازگشت به ما گفت که برنامه عوض شده و می‌خواهند ما را به گرجستان ببرند و مسئولان تیم و آقای محمدی که پسرم می‌گفت مربی تیم آکادمی فوتبال آرمان کویر یزد است برای پدران و مادران کلاس گذاشته‌اند تا با آنها صحبت کنند. این کلاس در مدرسه ایرانشهر برگزار شد.»
مادر محمدحسین افزود: «این فرد کلاس را برقرار کرد و هر روز هم با بچه‌ها درباره این سفر صحبت می‌کرد. اول به آنها گفت پاسپورت بیاورید، بعد شناسنامه‌ها را تحویل گرفت و سپس از بچه‌ها تقاضای ویزا کرد و این که ۵۰۰ یورو گرفته و حواله آن را به من تحویل دهید. بعد که ۵۰۰ یورو حواله را گرفتیم گفت که هزینه بیرون‌ رفتن و هر جایی که بخواهند در تفلیس بروند با خود بچه‌هاست. پس ۳۰۰-۴۰۰ یورو باید همراه شما باشد. آقای محمدی حتی بچه‌ها را از یزد تا تهران با یک سرپرست و کسی که امنیت بچه‌ها را تامین کند، نبرد. او گفت هر کسی باید فرزند خود را به فرودگاه بین‌المللی تهران ببرد. بنابراین همه ما تصمیم گرفتیم آنها را با یک اتوبوس به همراه پدر یکی از بچه‌ها تا فرودگاه تهران ببریم. گفتند پنج نفر همراه بچه‌ها از فرودگاه تهران به گرجستان رفته‌اند. من که نمی‌دانم و بچه‌ام هم دیگر نیامد که چیزی به من بگوید... . یک نفر به نام آقای زینعلی به همراه همسرش به تفلیس رفته بود.»
چند لحظه صدایی از پشت خط تلفن نیامد. مادر محمدحسین نفس عمیقی کشیده و سعی کرد به شرح ماجرای آن روز تلخ بپردازد به این امید که با آگاهی‌رسانی به سایر پدر و مادرها دیگر هیچ خانواده‌ای فرزند خود را این گونه از دست ندهد.
او گفت: «روزی که برای فرزند من چنین اتفاقی افتاد بسیار سخت بود. زمانی که از ساعت یازده‌ ظهر که آخرین پیغام را از محمدحسین دریافت کردم دیگر هیچ خبری از بچه‌ها نبود. هر چه با واتساپ او تماس گرفتم جواب نداد و اینترنت آنها هم کاملا قطع شده بود. آن روز آقای محمدی تلفن خود را خاموش کرده بود. او فقط یک زنگ به همسر من زده و گفته بود که دو نفر از بچه‌ها حالشان بسیار بد است و دو نفر از مربی‌ها نیز بازداشت شده‌اند. همسرم نام هتل محل اقامت بچه‌ها را از او پرسیده بود اما محمدی اظهار بی‌اطلاعی کرده و پس از آن تلفن همراه خود را قطع و سپس خاموش کرده بود. همچنین دیگر مسئولانی چون آقای زینعلی و بهمنی نیز تلفن همراه خود را خاموش کرده بودند. زمانی که دیگر هیچ خبر و تماسی از بچه‌ها نبود و با وجود نگرانی بسیار زیاد هیچ راهی هم برای برقراری تماس با آنها را نداشتم. از روی عکسی که پسرم برای من فرستاده بود نام هتل را پیدا کردم و با پسر عمویم که در آن کشور زندگی می‌کند تماس گرفته و نام هتل را به او دادم. پسر عمویم به آن هتل رفت و از خانمی به نام الهام سراغ محمدحسین را گرفته بود. خانم الهام نیز گفته بود که محمدحسین با شوهرش به بیرون هتل رفته است. پسر عمویم نیز با تعجب گفته بود که ساعت دوازده شب یک پسر دوازده ساله چطور با همسر شما بیرون رفته است! سپس شماره تلفن همراه خود را به آن خانم داده و گفته بود پس از بازگشت محمدحسین به هتل با من تماس بگیرید. پس از آن پسر عمویم نیز با من تماس گرفت و گفت آن خانم بسیار خونسرد بود پس اتفاقی نیفتاده است... در حالی که این خانم باید به اقوام من ماجرا را توضیح می‌داد.
فردای آن اتفاق پسر عموی من مجددا به آن هتل می‌رود و متوجه می‌شود که پسر من غرق شده و پلیس امنیت گرجستان دو نفر از مربیان را هم بازداشت کرده است. زمانی که پسر عموی من به خانم الهام می‌گوید چرا دیشب ماجرا را به من نگفتید آن خانم می‌گوید که بچه‌ها خودشان شیطنت کرده‌اند، ما مقصر نیستیم...»
گلایه، بغض و استیصال این مادر تمام نمی‌شد. همان طور که به شرح ماجرا می‌پرداخت سخنان قابل توجهی درباره واکنش‌ها و اقدامات عجیب و غریب مسئولان تیم می‌گفت. او تاکید کرد: «در حال حاضر برای تحویل جنازه‌ها با ما تماس گرفته و تقاضای ۲۵ میلیون تومان کرده‌اند. قرار بود که از طرف بیمه سامان هزینه تحویل جنازه بچه‌ها پرداخت شود اما تا کارهای اداری آن انجام شود چند روز طول می‌کشد. با ما تماس گرفته‌اند که ۲۵ میلیون تومان را واریز کنید تا امشب جنازه‌ها را برای شما بفرستیم اما مسئول عضو تیم فوتبال قبول نمی‌کند و می‌گوید والدین بچه‌ها باید این هزینه‌ها را پرداخت کنند نه بیمه سامان. بچه‌های ما از بین رفته‌اند حداقل هزینه‌ها را پرداخت کند.
اگر هزینه پسر من تنها بود که پرداخت می‌کردیم اما آنها چند نفر هستند. باید تابوت بخرند و جنازه‌ها را بفرستند. اما قبول نمی‌کنند و همه جا گفته است که این بچه‌های دوازده ساله نوشیدنی الکلی خورده‌اند. من می‌توانم از پزشکی قانونی تفلیس نامه بگیرم که بچه‌های ما در باتلاق غرق شده‌اند. خواهش می‌کنم به گوش همه برسانید تا هیچ خانواده‌ای مانند ما داغدار نشود. بچه‌ها به اسم فوتبال به گرجستان برده شدند اما حالا که ما پیگیری کردیم مشخص شده که به عنوان تور مسافرتی بوده است. می‌خواستند از همان ۳۰۰ یورو ارز کشوری که به بچه‌ها تعلق می‌گرفت از این طریق سودجویی کنند. روزی که قبل از سفر بچه‌ها ما به جلسه رفتیم و آقای محمدی دیگر از رایگان بودن سفر بچه‌ها نمی‌گفت و همه هزینه‌ها را بر عهده خانواده‌ها گذاشت، ما گفتیم که راضی به سفر بچه‌ها نیستیم اما او ما را تهدید کرده و گفت اگر بچه‌ها نیایند باید نفری ۵ میلیون تومان خسارت بدهید و بچه‌هایی که دو سال در این تیم بازی کرده‌اند را از تیم اخراج می‌کنم. بچه‌ها شوق و ذوق داشتند. محمدی روی ذهن و فکر بچه‌ها کار کرده بود.. فرزندان ما برای رفتن به این سفر آرام و قرار نداشتند. آنها به جای این که ما را آرام کرده، تسلیت بگویند یا حداقل پول بدهند تا جنازه فرزند من پس از سه روز به ایران بیاید تلفن‌های همراهشان را خاموش کرده‌اند و فقط ما را به این که بچه‌ها نوشیدنی غیر مجاز خورده‌اند تهدید می‌کنند.»
دوباره این افراد یک گروه دوازده نفره را دو شب قبل به تفلیس برده‌اند. همراهان فرزند من به منزل آمده و برای ما اتفاقاتی که برای محمدحسین رخ داد را شرح دادند.. خیلی سخت است خیلی... .»

اطلاعیه کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال درباره حادثه رخ داده در گرجستان
کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در مورد حادثه رخ داده برای دو نفر از نوآموزان یزدی در کشور گرجستان اطلاعیه‌ای صادر کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، باتوجه به اخبار واصله در مورد حادثه رخ داده در کشور گرجستان برای دو نفر از نوآموزان فوتبال که از استان یزد اعزام شده بودند، از سوی کمیته اخلاق مقرر شد حراست فدراسیون فوتبال و همچنین هیئت فوتبال استان یزد ضمن پیگیری و بررسی موضوع با قید فوریت، اقدام و نتیجه را گزارش کنند.
همچنین هیئت فوتبال استان تهران مکلف شد ظرف دو هفته آینده کلیه مدارس غیرمجاز فوتبال را شناسایی و اقدامات قانونی لازم جهت پلمپ و تعطیلی این مدارس را به عمل آورد.
در این باره کمیته اخلاق به خانواده‌ها و نوآموزان فوتبال هشدار و اطلاع می‌دهد که ضمن دقت و بررسی لازم و دقیق هنگام ثبت‌نام فرزندان خود از قانونی بودن و داشتن مجوز فعالیت مدارس و مجموعه‌های فوتبال مورد نظر اطمینان حاصل کنند و در صورتی که با موارد و فعالیت‌های غیرقانونی توسط مجموعه‌های فوتبالی و مدارس فوتبال نظیر برگزارکننده تور و تورنمنت‌های داخلی و خارجی روبه‌‌رو شدند سریعاً مراتب را از طریق شماره تلفن ۴۴۷٣٨۴۰۲- (۰۲۱) به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال گزارش کنند.


انفجار مرگبار در موتورخانه آکادمی ملی المپیک و کشته شدن سه کارگر

موتورخانه آکادمی ملی المپیک در خیابان سئول تهران عصر سه‌شنبه حین تعمیر منفجر شد که در این حادثه سه نفر از کارگران این آکادمی کشته شدند.
براساس پیگیری‌های ایسنا و تایید حاضران در محل انفجار، سه کارگر تاسیساتی در هنگام انفجار در داخل موتورخانه حاضر بودند و تعمیرات این موتورخانه را انجام می‌دادند که در نتیجه این انفجار کشته شدند.صدای این انفجار در محله‌های اطراف خیابان سئول نیز شنیده شد.
هم چنین سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا با اعلام خبر انفجار در مجتمع ورزشی واقع در خیابان سئول درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: ساعت ۲۱:٣۷ امشب یک مورد انفجار در یک مجتمع ورزشی در خیابان سئول به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان دو ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران ادامه داد: در این مجتمع بزرگ ورزشی در قسمت تأسیسات یکی از ساختمانها که فضایی به وسعت بیش از ٣۰۰ مترمربع بود کارگران مشغول کار بر روی یکی از چیلرها و مخازن بودند که به یکباره انفجاری در یکی از مخازن رخ داده بود.
وی خاطرنشان کرد: انفجار منجر به آتش‌سوزی یا تخریب ساختمان نشده اما تمامی شیشه‌های همان بخش شکسته بود و متاسفانه سه کارگر که بین ٣۰ تا ۶۰ سال سن داشتند به علت شدت انفجار و به تأیید عوامل اورژانس در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ملکی تصریح کرد: در نهایت آتش‌نشانان محل حادثه را ایمن‌سازی کرده و کارشناسان مشغول بررسی علت این حادثه هستند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست