یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پاسخ رسمی جمهوری اسلامی به درخواست آمریکا برای مذاکره


• حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران شامگاه دوشنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی خود در پاسخ به درخواست‌های رییس جمهور آمریکا برای مذاکره یادآورشد: همزمان با تحریم، مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۵ مرداد ۱٣۹۷ -  ۶ اوت ۲۰۱٨
حسن روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی به پیشنهاد ترامپ برای مذاکره ی بدون پیش‌شرط پاسخ داد.

حسن روحانی شامگاه دوشنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به پرسشی درباره ارائه پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط از سوی دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا، اظهار کرد: مردم ما در طول سال‌های قبل تجربه بسیار خوبی هم از مقامات آمریکایی و هم از دولتمردان ایران دارند.

وی افزود: کسانی که امروز در ایران دولت را در اختیار دارند کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل، مذاکره، گفت‌وگو و میز مذاکره بوده و با همین مبنا هم تاکنون پیش رفته‌اند و حتی با آمریکایی‌ها و سایر کشورها مذاکره کرده‌اند و در طول دو سال به صورت مداوم در مذاکرات به نتیجه‌ای رسیدند که کم و بیش آمریکا نیز آن را اجرا می‌کرد و سایرین بیشتر به آن متعهد بودند و ایران نیز کاملا به آن تعهد داشت.

روحانی گفت: کسی که ادعا می‌کند و می‌گوید من تمایل به مذاکره دارم باید بداند مذاکره مبنایی دارد و اولین آن صداقت است که دو طرف باید به صداقت باور بداشته باشند، دومین مبنای مذاکره به نتیجه رسیدن مذاکره است. کسی که امروز ادعای مذاکره می‌کند کسی است که بدون مذاکره از تعهدات بین‌المللی از معاهده پاریس گرفته تا دیگر معاهدات تجاری خارج شده است.

روحانی دعوت به گفتگوی بدون پیش شرط را «جنگ روانی" تعبیر کرد و گفت: «به نظر من مخاطب آنها این است که بخواهند در این جنگ روانی مردم ایران را دچار تردید کنند و برای انتخابات کنگره در ماه‌های آینده استفاه کنند. بنابراین حرف‌های ترامپ یا برای بهره‌برداری داخلی و انتخابات و یا برای جنگ روانی با مردم ایران است.»

روحانی ادامه داد: مخاطب این حرف‌ها دولت ایران نیست که بخواهد به این پیشنهاد جواب دهد. آنها نیز به ما در این مذاکره خطاب نمی‌کنند به دلیل اینکه آنها از نتیجه مذاکره خارج شدند و کسی که ادعای مذاکره می‌کند باید نشان دهد که واقعا می‌خواهد با مذاکره مساله حل شود؛ همزمان با تحریم، مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد.

روحانی در گفتگوی تلویزیونی مشکلات جاری در کشور و اعتراضات مردم علیه حکومت را به تحریک رسانه های خارجی و شبکه های مجازی نسبت داد و گفت: «مشکلات ارزی دی‌ماه پارسال شروع شد؛ ۵ دی اعتراضاتی از شهری شروع شد، بعد سرایت کرد به شهرهای دیگر، البته مردم معترض بودند اما برخی وارد شدند و آن را به اغتشاش کشاندند. هرچه بود مهار شد، مردم از دولت حمایت کردند، اما پیامی به خارجی‌ها داد که فهمیدند با فشار بیشتر می‌توانند تاثیر بگذارند.»

روحانی افزود: دنیا فشار روانی به ایران وارد می‌کند و علیه این کشور تبلیغ می‌کند و همه رسانه‌های فضای مجازی و حقیقی جمع می‌شوند و از مردم می‌خواهند که برای اعتراض یا اغتشاش در یک روز به خیابان بیایند اما می‌بینیم که مردم ما در این تجمعات شرکت نمی‌کند گرچه عده‌ای تعداد ناچیزی به خیابان‌ها می‌آیند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دوشنبه ٨ مرداد اعلام کرد حاضر است با همتای ایرانی خود "بدون هیچ شرطی" دیدار کند.

ترامپ که در واشنگتن در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ایتالیا صحبت می کرد، در پاسخ به سوالی گفت اگر ایرانی ها بخواهند او هم حاضر با ملاقات با آنهاست.
ترامپ در پاسخ به سوالی درباره شرایطش برای دیدار با مقام های ایرانی چند بار تاکید کرد که هیچ شرطی برای چنین دیداری ندارد.
وی گفت: "هیچ شرطی وجود ندارد. اگر آنها بخواهند ملاقات کنند، ما هم ملاقات می کنیم . این هم برای کشور خوب است، هم برای آنها، هم برای ما و هم برای جهان."

پس از ترامپ، پومپئو وزیر خارجه آمریکا به تشریح مذاکره ی مورد نظر ترامپ پرداخت و گفت: «اگر ایرانیان تعهد خود برای تغییر اساسی در نحوه رفتار با مردم خود را نشان دهند، رفتار مخرب خود را کنار بگذارند، بتوانند قبول کنند که ارزش دارد که وارد یک توافق هسته‌ای شوند که در عمل مانع از تکثیر سلاح‌های هسته‌ای خواهد، آنگاه رئیس جمهوری [آمریکا] گفته است که آماده است تا بنشیند و با آنها گفتگو داشته باشد.»

از زمانی که ترامپ موضوع گفتگوی بدون شرط را طرح کرده اظهار نظرهای متفاوتی از طرف چهره های نظامی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی مطرح شده ولی در واشنگتن منتظر واکنش رسمی تهران بودند که امروز روحانی آن را طرح کرد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، امروز همزمان با آغاز دور اول تحریم های آمریکا موضوع دعوت به گفتگو را دوباره طرح کرد و گفت: اگر ایران می‌خواهد از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا جلوگیری کند، برنامه موشکی بالستیک و به گفته او، «برنامه تسلیحات هسته‌ای» را به طور کامل و قابل راستی‌آزمایی کنار بگذارد و با رئیس‌جمهوری آمریکا به گفت‌وگو بنشینند.

درحالی که روحانی در تهران در گفتگوی زنده تلویزیونی در واکنش به دعوت به مذاکره صحبت می کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واشنگتن با یک «فرمان اجرایی» دستور اجرای بسته ای جدید از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را صادر کرد.

او در مراسم امضای فرمان اجرایی گفت بخشی از تحریم ها علیه ایران از سه شنبه، هفت اوت ۲۰۱۸ و باقی مانده آنها از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ اجرا می شود.

بسته اول تحریم ها شامل صنایع خودروسازی ایران و ریال ایران می شود و باقی مانده آنها مواردی نظیر قطعات هواپیما، صنایع انرژی ایران، و نقل و انتقالات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران را در بر می گیرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست