یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تظاهرات شبانه و درگیری در چند شهر


• شب گذشته مردم در چندین شهر از جمله کرج، اصفهان، شیراز و رشت با شعار «گرانی، تورم، بلای جان مردم» در خیابان ها تظاهرات کردند. نیروهای امنیتی در برخی جاها با تظاهرکنندگان درگیر شدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۰ مرداد ۱٣۹۷ -  ۱ اوت ۲۰۱٨تظاهرات شبانه در چند شهر ایران به مداخله پلیس ضدشورش انجامیده است.
به دنبال انتشار چندین فراخوان در شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته به ویژه با هشتک «چالش دعوت به تظاهرات» گروهی از مردم در گوهردشت کرج از حدود ساعت ۶ عصر سه‌شنبه ۹ مرداد با راهپیمایی در خیابان‌های مرکزی این شهر به بحران اقتصادی و گرانی موجود در کشور اعتراض کردند.
تظاهرات گوهردشت با ورود نیروهای پلیس ضدشورش و گروهی از مأموران لباس شخصی به تنش و درگیری انجامید و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. در ویدئوهای منتشر شده از این رویداد برخی نیروهای لباس شخصی در حال کتک زدن تظاهرکنندگان با باتون دیده می‌شوند.
این تظاهرات تا ساعات پایانی شب ادامه داشت.

آتش زدن پمپ بنزین در اصفهان
گروهی از مردم اصفهان که ساعاتی پیش از تظاهرات شبانه شهرهای دیگر به خیابان آمده بودند، تظاهرکنندگان خیابان شاپور جدید را همراهی کردند. در تصاویر به دست آمده از این رویداد یک جایگاه سوخت‌رسانی دیده می‌شود که در حال سوختن است و دود غلیظی از آن به آسمان بلند شده است. گفته می‌شود این تصاویر مربوط به پمپ بنزین شهید حججی اصفهان است که به دست تظاهرکنندگان به آتش کشیده شد.
رویدادهای اصفهان به دنبال راهپیمایی کسبه صنف ماشین‌آلات و کارگاه‌های شهرک صنعتی امیرکبیر و خیابان شاپور جدید به وقوع پیوست، تظاهراتی که با مداخله پلیس پایان یافت.

تظاهرات در شیراز و رشت
از نخستین ساعات شامگاه سه‌شنبه معترضان در چند شهر دیگر نیز به خیابان‌ها آمده و تظاهرات کردند.
گزارش دقیقی از تعداد شهرهای درگیر اعتراض و شمار راهپیمایان در دست نیست، اما تصاویر همرسان شده در فضای مجازی حاکی از آن است که سه‌شنبه شب تجمعاتی به ویژه در خیابان‌های مرکزی شیراز و رشت شکل گرفته است.
شعار بیشتر تظاهرکنندگان در شهرهای ایران در اعتراض به گرانی و تورم شدید بود. «گرانی، نورم، بلای جان مردم» شعاری است که تقریبا در اعتراضات تمام شهرستان‌ها شنیده می‌شد. علاوه بر این تعدادی از تظاهرکنندگان نیز شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دادند.

گرانی و تورم شدید، بالا رفتن بیش از حد بهای دلار و به طور کلی بحران اقتصادی موجود در ایران، عامل اصلی اعتراضات و راهپیمایی‌ها در شهرهای مختلف ایران از دی‌ماه ۹۶ به این سو بوده است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست