یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حضور هم‌زمان ظریف و پمپئو در سنگاپور


• هفته آینده وزرای خارجه ایران و آمریکا حضوری هم‌زمان در سنگاپور دارند. وزیر خارجه ایران در نشست آتی "آسه‌آن" که با حضور مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سنگاپور برگزار می‌شود، حضور خواهد داشت. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ٣۱ تير ۱٣۹۷ -  ۲۲ ژوئيه ۲۰۱٨


 
هشتم مرداد ممکن است موعد ملاقاتی باشد که فعلا به «شاید وقتی دیگر» موکول شده است؛ ملاقات احتمالی محمدجواد ظریف و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا. اگرچه احتمال انجام این ملاقات را باید 50-50 توصیف کرد اما نباید از نظر دور داشت که فشار برای انجام چنین ملاقاتی کم نیست. هفته آینده وزرای خارجه ایران و آمریکا حضوری هم‌زمان در سنگاپور دارند. محمدجواد ظریف در این شبه‌جزیره حضور می‌یابد تا یک توافق همکاری با جنوب شرق آسیا را امضا کند.

به گزارش شرق، روز یکشنبه حسن روحانی با نامه‌ای پیوستن ایران به اجلاس آسه‌آن را ابلاغ کرد.

نیم ‌قرن از عمر «آسه‌آن» یا همان اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا می‌گذرد؛ اتحادی برای مواجهه با گسترش کمونیسم که حالا سیاست‌های این اتحادیه به سمت همکاری‌های اقتصادی رفته، آن‌چنان که حتی ویتنام نیز عضو این اتحاد شده است. لایحه پیوستن ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب‌شرقی آسیا موسوم به «آ‌سه‌آن» در جلسه ۱۶ تیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأیید شد.

هم‌زمان سفیر آکرودیته سنگاپور در ایران گفت تهران و سازمان آسه‌آن قرار است یک تفاهم‌نامه همکاری با یکدیگر امضا کنند. به گزارش شبکه بلومبرگ، اونگ کنگ‌یانگ، سفیر آکرودیته سنگاپور در ایران گفت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرار است در نشست اتحادیه کشورهای جنوب‌شرقی آسیا که از سی‌ام جولای در سنگاپور آغاز خواهد شد، یک تفاهم‌نامه همکاری با این سازمان امضا کند. سفیر سنگاپور که پیش‌ازاین مدیرکل آسه‌آن بوده است، تأکید کرد: کشورهای عضو این سازمان از هرکسی بخواهد پیمان همکاری امضا کند، استقبال خواهد کرد.

پنجاه‌ویکمین سال

آسه‌آن به عنوان یک سازمان بین‌المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی واقع در آسیای جنوب‌شرقی هشتم آگوست ۱۹۶۷ توسط تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور و فیلیپین برای همبستگی علیه گسترش کمونیست‌ها در ویتنام و شورش‌های درون مرزهای خود این کشورها تأسیس شد. پس از نشست بالی در سال ۱۹۷۶ این سازمان بیشتر به سیاست همکاری اقتصادی روی آورده‌ است و سایر کشورها ازجمله ویتنام عضو آن شده‌اند. اعضای کنونی این سازمان شامل اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، برونئی، ویتنام، لائوس، میانمار و کامبوج است. در نشست آتی این سازمان در هفته آینده، ایران نیز عضو این سازمان می‌شود. اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا متشکل از 10 کشور اندونزی، مالزی، ویتنام، سنگاپور، تایلند، لائوس، کامبوج، فیلیپین، برونئی و میانمار است که تولید ناخالص داخلی آنها در مجموع به حدود دو تریلیون و 400 میلیارد دلار می‌رسد. انتظار می‌رود سران کشورهای استرالیا، هند، ژاپن، نیوزیلند، روسیه، کره‌جنوبی و آمریکا نیز در سیزدهمین «نشست شرق آسیا» در ماه نوامبر شرکت کنند. لی هسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور و میزبان نشست امسال آسه‌آن ماه پیش گفت ترامپ دعوت او را برای شرکت در این نشست پذیرفته است.

منتظر نشست دوجانبه با ظریف

تسنیم به نقل از بلومبرگ گزارش داده وزیر خارجه ایران در نشست آتی که با حضور مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و مقامات کره‌شمالی برگزار می‌شود، حضور خواهد داشت. اونگ کینگ یونگ، سفیر غیرمستقر سنگاپور در ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیرخارجه در اجلاس وزرای خارجه جنوب شرق آسیا که 30 جولای در سنگاپور برگزار خواهد شد، این توافق را امضا خواهد کرد. اونگ که دبیرکل سابق آسه‌آن به‌شمار می‌رود، در ادامه گفت: آسه‌‌آن از هر کشوری که خواستار امضای توافق حسن تفاهم و همکاری باشد، استقبال می‌کند. نشست آسه‌آن دو ماه بعد از آن برگزار می‌شود که دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و قصد مسدودکردن فروش نفت ایران را دارد. آمریکا همچنین قصد دارد کره‌شمالی را برای برچیدن برنامه هسته‌ای‌اش متقاعد کند. اونگ اعلام کرد که از امکان نشست میان ظریف و پمپئو اطلاعی ندارد: «من فقط در انتظار نشست دوجانبه با او (ظریف) هستم».

یک حضور هم‌زمان

اکنون آمریکا از برجام خارج شده و تنها چند روز قبل از اولین موعد تحریم‌های آمریکا قرار است وزرای خارجه دو کشور در یک نشست حضور پیدا کنند. حضور هم‌زمانی که پیش‌تر بین دو وزیر رخ نداده است. اگرچه آنها در موعد مجمع عمومی سازمان ملل در شهریور گذشته در نیویورک حضور داشتند اما آنجا نیز ملاقاتی ترتیب نیافت. اخیرا گفته شده در آن نشست ترامپ در تلاش بود تا با روحانی تماس و ملاقات داشته باشد. ملاقاتی که انجام نشد و دلیلش نیز سخنرانی ضدایرانی و تند ترامپ در مجمع عمومی اعلام شد. با این حال همیشه منابع دیپلماتیک می‌گویند که در حالت قطع رابطه نیز ایران و آمریکا کانال‌های ارتباطی خود را دارند؛ گاه از طریق میانجی‌ها و گاه از طریق دیپلمات‌هایی نه‌چندان معروف. این بار اما در اجلاس آسه‌آن مشخص نیست که آیا جواد ظریف با همتای آمریکایی خود ملاقات خواهد کرد یا اینکه اتفاقی گذرا آن ‌دو را سر راه هم قرار خواهد داد؟ آن‌گونه که در حاشیه یکی از مجامع عمومی سازمان ملل، ظریف در مسیری قرار گرفت که منتهی به دست‌دادن با باراک اوباما شد.

ملاقات‌های گره‌گشا برای جمهوری اسلامی؟

فارغ از این ملاقات احتمالی، پیوستن به سازمان همکاری‌های اقتصادی جنوب شرق آسیا در شرایطی که احتمال تحریم از سوی آمریکا جدی است می‌تواند یک روزنه گره‌گشا باشد. از یک سو بلوک حاضر در این سازمان مثل کشورهای اندونزی، مالزی، ویتنام، سنگاپور، تایلند، لائوس، کامبوج، فیلیپین، برونئی و میانمار می‌توانند بازار مناسبی برای کالای ایرانی و تجارت باشند همچنین هرکدام می‌توانند پتانسیل کانال بانکی یا بیمه‌ای برای ایران باشند؛ آن‌هم در شرایطی که با آغاز تحریم‌ها توسط آمریکا می‌تواند انتقال پول، بیمه و فروش نفت به مسئله‌ای حاد برای جمهوری اسلامی تبدیل شود. حضور سران کشورهای استرالیا، هند، ژاپن، نیوزیلند، روسیه و کره‌جنوبی در این اجلاس نیز فرصت مناسبی برای جمهوری اسلامی است تا بار دیگر مذاکره بر سر همکاری‌های تجاری با این کشور را اولویت دهند. استمرار فروش نفت به هند و کره‌جنوبی همچنین همکاری با ژاپن در شرایطی که تیم آمریکایی در تلاش است تا آنها را از این کار منصرف کند، به نوبه خود می‌تواند روزنه ای برای تخفیف فشار تحریم های آمریکا باشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست