یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

زیلان تانیا رهبر کودار: نظام ایران، مشروعیت ندارد


• زیلان تانیا ریاست مشترک جامعه دموکراتیک و آزاد شرق کوردستان(کودار) درگفتگو با "آرین تی‌وی"، با اشاره به تشریح نقشه راه چاره یابی بحران ایران گفت هرچه که دمکراسی پیش می رود، عرصه بر حکومت تنگ تر می شود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ٣۰ تير ۱٣۹۷ -  ۲۱ ژوئيه ۲۰۱٨


 زیلان تانیا ریاست مشترک کودار طی گفتگویی با برنامه "راوین" آرین تی‌وی به تشریح نقشه راه چاره یابی بحران ایران پرداخت و بار دیگر قدرت کردها برای ایجاد تحول را تکرار کرد

به گزارش فرات نیوز، زیلان تانیا در مورد سیاست‌های نادرست حکومت ایران که در نقشه راه به آن اشاره شده است، گفت: بحران کنونی در ایران حاصل سیاست داخلی و خارجی جمهوری اسلامی است. حکومت اراده جامعه و تحول خواهی آنها را رد کرده و حق تنوعات اجتماعی برای اداره امور زندگی را نادیده می گیرد.

"کودار" و"پژاک" هفته گذشته با انتشار "نقشه راه" جهت اقدام برای دموکراتیزه‌کردن ایران اعلام کردند خواستار گشایش سیاسی از سوی دولت ایران و آماده برای حل مسالمت‌آمیز مسئله کورد و ملت‌های ایران در چارچوب پروژه ملت دموکراتیک و خودمدیریتی دموکراتیک خود هستند.

زیلان تانیا با اشاره به آنکه در ایران فقط یک طبقه خاص حکومت می کنند و جامعه را برای تطابق با سیاست خود تحت فشار قرار می دهند افزود، عدم رضایت خلق‌ها از حکومت، موجب ایجاد شکاف و نارضایتی‌های اجتماعی شده ولی مردم مجبور نیستند تمایلات خود را به تمایل یک طبقه خاص محدود کنند. نظام ایران با جدا شدن از جامعه، مشروعیت خود را از دست داده است.

وی با جلب توجه به وجود انواع بحران‌ها در ایران، از کودار به عنوان یک سیستم اجتماعی نام برد که معتقد است با توسل به سازمان‌یافتگی و نیروی جامعه می توان اوضاع را متحول کرد.

زیلان تانیا به لزوم شکل گیری خودمدیریتی‌های دمکراتیک و دخالت مستقیم مردم در اداره امور خود تأکید کرد و گفت خلق‌های ایران هم اکنون در شرایط بسیار سختی زندگی می کنند.

وی خواستار تحلیل شرایط کنونی ایران و بازبینی در علل رسیدن به این درجه از معضلات شد و اضافه کرد پروژه چارهیابی بحران ‌ها باید مبتنی بر واقعیات موجود باشد.

ریاست مشترک کودار، حکومت را یکی از مخاطبان این مسئله خطاب کرد و گفت حکومت برای رفع بحران مسئولیت دارد چون خودش آنرا ایجاد کرده است.

زیلان تانیا به فرمول حکومت به علاوه دمکراسی پرداخت و دستیابی به آنرا را وابسته به قدرت مبارزات دمکراتیک و برابری طلبانه در میان خلق‌های ایران دانست.

وی به شعار معترضان خیابانی که مطالبات خود را بر زبان می آورد اشاره کرد و گفت هرچه که دمکراسی پیش می رود، عرصه بر حکومت تنگ تر می شود. این تعریف سنتی که حکومت باید برود تا دمکراسی بیاید لزوما درست نیست. دمکراسی بومی می تواند حکومت را ضعیف کند و قدرت را به جامعه بازگرداند.

زیلان تانیا در ادامه به نقش ویژه کردها به عنوان یک بازیگر منطقه ای پرداخت و یادآوری کرد که مبارزه و نیروی کردها تحت نام "خط سوم" در خاورمیانه را هیچکس نمی تواند کتمان کند. روژهلات در ایران یکی از چهار بخش کردستان است که در این مبارزه شرکت دارد. کردها از نیروهای سازمان یافته و منسجم برای تغییر در ایران برخوردارند و ضعف در بسیج توده های اجتماعی نیز می تواند برطرف شود.

روز پنجشنبه گذشته دو پس از ترور اقبال مرادی فعال حقوق بشر و عضو جمعیت حقوق بشر کردستان در پنجوین کودار با انتشار بیانیه ای به این مناسبت، اعلام کرده بود که انتقام شهادت اعضا و هوادارن خود را از عناصر رژیم ایران خواهد گرفت.

زیلان تانیا ریاست مشترک کودار در گفتگو با برنامه "راوین" آرین تی‌وی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست