یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

عباس امیرانتظام درگذشت


• عباس امیرانتظام سخنگو و معاون نخست وزیر دولت مهدی بازرگان امروز در ۸۶ سالگی درگذشت. مراسم خاکسپاری او روز جمعه ۲۲ از منزل وی واقع در تقاطع بزرگراه مدرس و آفریقا به طرف بهشت زهرا برگزار خواهد شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۱ تير ۱٣۹۷ -  ۱۲ ژوئيه ۲۰۱٨عباس امیرانتظام سخنگو و معاون نخست وزیر دولت مهدی بازرگان امروز در ٨۶ سالگی درگذشت. الهه امیرانتظام همسر وی به ایرنا گفت: همسرم با وجود بیماری هایی که داشت ساعت ٨ صبح امروز دچار تشنج شد.
وی افزود: تیم پزشکی با حضور در منزل برای احیای او تلاش کردند اما تلاش ها کارساز نبود و قبل از رسیدن به بیمارستان فوت کرد. 

جبهه ی ملی ایران نیز با انتشار اطلاعیه ی کوتاهی در این مورد نوشت: با تأسف و دریغ بسیار درگذشت اسطوره پایداری، آزادی خواهی و میهن دوستی، پوینده دیرپای راه مصدق بزرگ و عضو هیأت رهبری جبهه ملی ایران مهندس عباس امیرانتظام را به اطلاع هموطنان شرافتمند می رسانیم.

مراسم تشییع امیرانتظام روز جمعه ۲۲ تیر ماه ساعت ۹ صبح از منزل وی واقع در تقاطع بزرگراه مدرس و آفریقا به طرف الهیه، کوچه گلنار، کوچه ماهرو، مجتمع لاله به سوی بهشت زهرا برگزار خواهد شد.

از امیرانتظام به عنوان قدیمی ترین زندانی سیاسی ایران در دوران حکومت اسلامی یاد می شود. امیر انتظام در سال ۱۳۵۸ و بعد از اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام به اتهام همکاری با سیا بازداشت و محاکمه و به اعدام محکوم شد. دیرتر حکم اعدام او به حبس ابد تقلیل یافت. در سال‌های اخیر به دلیل بیماری و لزوم مراقبت دایم پزشکی، به جای زندان در خانه تحت نظر قرار داشت.

عباس امیر انتظام در سال ۱۳۱۱ در تهران متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه، در رشته مهندسی برق داتنشکده فنی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و بعدها توانست از آمریکا درجه فوق لیسانس مهندسی دریافت کند.
در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی از مخالفان حکومت پهلوی محسوب می‌شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست