یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

واکنش شبکه‌های اجتماعی به اعترافات مائده هژبری


• بازداشت مائده هژبری دختر ۱۷ ساله ای که کلیپ‌هایی از رقص خود در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کرد و سپس پخش اعترافات تلویزیونی وی، واکنش شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱٨ تير ۱٣۹۷ -  ۹ ژوئيه ۲۰۱٨


بازداشت مائده هژبری دختر ۱۷ ساله ای که کلیپ‌هایی از رقص خود در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کرد و سپس پخش اعترافات تلویزیونی وی، واکنش شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.

اعترافات این دختر ۱۷ ساله با نام «مائده هژبری» به همراه چندین دختر جوان دیگر در برنامه‌ای با نام «بیراهه» روز شنبه از شبکه یک تلویزیون ایران پخش شد.
در یکی از صحنه‌های اعتراف این مستند، دختری که چهره‌اش مشخص نیست در حالی که گریه‌ می‌کند می‌گوید که «من برای دل خودم می‌رقصم.»
تاریخ بازداشت و روند بررسی «پرونده» این دختران مشخص نیست.

مائده هژبری، دختر جوان ایرانی که ویدئوهای رقص او در فضای مجازی پرطرفدار بوده، توسط پلیس فتا دستگیر شد. مائده هژبری، متولد سال ۱۳۸۰، ورزشکار در رشته‌های پارکور و ژیمناستیک و مربی رقص است که مدتی است در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعالیت می‌کند.

مائده هژبری، تعدادی از ویدئوهای رقص خود را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به اشتراک گذارده است. او تاکید کرده است که با هیچ گروهی مرتبط نبوده و تنها بنا بر تمایل شخصی و بدون قصد و منظور خاصی اقدام به انتشار ویدئوهای خود در اینستاگرام نموده است.

از اردیبهشت امسال برخورد با کسانی که در اینستاگرام ویدئوهایی از رقص خود منتشر می‌کردند آغاز شده و صفحات بسیاری از آنان بسته شده است.

در پی پخش این مستند از تلویزیون تورج کاظمی، رئیس پلیس سایبری در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته بود که بیش از ۳۰ درصد پرونده‌های مربوط به شاخ‌های اینستاگرام که از سوی فتا ناجا اعلام می‌شود، مربوط به تهران بزرگ است و تاکنون یک سوم این پرونده‌ها به نتیجه رسیده و مسئول یا مدیر صفحه به فتا احضار شده و اقدامات لازم در مورد آنها انجام شده است. پیش از آن نیز معاون اول دادستان کل کشور مبنی بر فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام خبر داده بود.

اما کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان سیاسی و چهره‌های هنری، ورزشی و سینمایی نسبت به پخش این مستند اعتراف گیری و بازداشت این دختر نوجوان واکنش نشان داده‌اند.

هشتگ برقص تا برقصیم؛ واکنش به بازداشت مائده هژبری

یکی از واکنش‌های شبکه‌های اجتماعی به بازداشت مائده هژبری، انتشار ویدئوهایی از رقص کاربران با هشتگ برقص تا برقصیم بود که اولین‌بار با رقص مادر یکی از کاربران توئیتر داغ شد.

یکی از کاربران توئیترکلیپی از رقص مادر خود منتشر کرده و می‌نویسد: مادرم گفت «برای نوجوانی و جوانی به سرقت رفته شما، برای آزادی و شادی که حقتان هست؛ می‌رقصم»

یکی دیگر از کاربران نیز در حالی که پشت به دوربین می‌رقصد می‌نویسد: «میرقصم تا ببیند و بدانند با گرفتن نوجوان‌ها و مائده ها نمی‌توانند شادی و امید را از ما بگیرند و ما امید به دیدن ایرانی آزاد، شاد و با آینده روشن داریم.

حسین ماهینی، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس نیز در حساب توئیتری خود نوشته است: «من خودم تو خونه با دخترم می‌رقصم و اتفاقا کلی هم ذوق می‌کنیم، از دست‌زدن شروع کردیم و حالا رسیده به بندری رقصیدن.»

چرا دزدها نمی‌رقصند؟

بسیاری از چهره‌های مطرح در شبکه های اجتماعی از بازداشت و مجرم خواندن یک رقصنده نوجوان و عدم پیگیری پرونده مفسدان اقتصادی انتقاد کرده اند.

امیر مهدی ژوله، فیلمنامه‌نویس، طنزپرداز و بازیگر در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «کاش دزدها و رانت خوارها و اختلاس گرها و بی عرضه ها و بی شرف های مملکت همه زن بودند. بالاخره فیلم یه طره مویی، سازی، رقصی، آوازی، لبخندی، چیزی ازشان درمی آمد، به فارسی سخت از وسط جر داده میشدن.»

عده‌ای دیگر از کاربران با انتشار عکسی جدید منسوب به محمودرضا خاوری، متهم پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که به کانادا گریخت در کنار عکسی از مائده هژبری از بی عدالتی انتقاد کردند.

کاربر دیگری با اشاره به شعر فردوسی در شاهنامه با مضمون «هنر خوار شد جادویی ارجمند/ نهان راستی آشکارا گزند» می‌گوید: «دختری را به جرم پخش هنر رقص در اینستاگرام دستگیر و به اعترافات تلویزیونی واداشته‌اند، همزمان عضو کابینه دولت گفته دستگیر یا زندانی کردن متخلفان اقتصادی کار درستی نیست چون آرامش بازار را بهم می‌زند!»

* با استفاده از گزارش های یورو نیوز و خبرگزاری فرانسه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست