یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کره جنوبی واردات نفت از ایران را متوقف کرد


• در پی اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا و فشار واشنگتن به متحدانش برای توقف خرید نفت از ایران، کره جنوبی برنامه ی بارگیری نفت و میعانات گازی ایران را در ماه ژوئیه به حالت تعلیق درآورد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۵ تير ۱٣۹۷ -  ۶ ژوئيه ۲۰۱٨در پی اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا و فشار واشنگتن به متحدانش برای توقف خرید نفت از ایران، کره جنوبی برنامه ی بارگیری نفت و میعانات گازی ایران را در ماه ژوئیه به حالت تعلیق درآورد.

لغو این عملیات باعث می‌شود تا واردات نفت خام و میعانات گازی کره جنوبی از ایران در ماه اوت به صفر برسد؛ اتفاقی که برای اولین بار در شش سال گذشته یعنی از اوت ۲۰۱۲ میلادی به اینسو روی می‌دهد.

بنا بر گزارش خبرگزاری ها، «از سوی دولت کره جنوبی فشارهایی برای توقف خرید نفت از ایران وجود داشته است و بر این اساس بارگیری نفت این کشور از ایران در ماه ژوئیه صفر خواهد بود.»

این تصمیم از آن رو گرفته شد که هنوز مشخص نیست آیا مقامات سئول می‌توانند آمریکا را قانع کنند تا برای این کشور در موضوع واردات نفت ایران و معافیت از مجازات نقض تحریم‌ها استثنایی قائل شود یا خیر.

این اقدام کره جنوبی که یکی از مهمترین مشتریان نفت ایران در آسیا در کنار ژاپن و چین است، در حالی انجام می‌شود که گفتگوها میان مقامات سئول و واشنگتن برای کسب چنین معافیتی همچنان ادامه دارد.

ایالات متحده آمریکا در ماه مه خروج این کشور از برجام را اعلام کرد و در ماه ژوئن از متحدانش خواست تا واردات نفت ایران را از ماه نوامبر متوقف کنند و تاکید کرد که بعید است در این باره استثنایی قائل شود.

از زمان اعلام این تصمیم آمریکا، خریداران کره جنوبی با توجه به گران بودن نفت دیگر کشورهای خاورمیانه، به دنبال یافتن جایگزینی برای نفت ایران در میان کشورهای آمریکایی و آفریقایی هستند. کره جنوبی همچنین واردات نفت از قزاقستان را افزایش داده و واردات نفت CPC از این کشور را در سال جاری میلادی در مقایسه با سال قبل از آن، چهار برابر بیشتر کرده است.

ژاپن نیز اگرچه در حال حاضر به واردات خود ادامه می‌دهد اما به دنبال دریافت معافیت از آمریکا با هدف ادامه خرید نفت از ایران است؛ بنا بر اعلام رئیس انجمن نفت ژاپن (PAJ) چنانچه توکیو نتواند در این زمینه موفق شود آنگاه احتمالا ژاپن نیز از اکتبر آینده واردات نفت ایران را به حالت تعلیق درخواهد آورد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست