یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تعظیم دنیای فوتبال به فرهنگ ژاپنی‌هااخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۲ تير ۱٣۹۷ -  ٣ ژوئيه ۲۰۱٨مرسی که هستید!
بدون شک فرهنگ هواداران ژاپنی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه پررنگ‌ترین بخش پیرامون این جام خواهد بود.
لقب‌شان سامورایی‌ها و حالا جان‌سخت‌ها. با نمایشی فوق‌العاده مقابل بلژیک که تحسین‌ بسیار زیادی را به دنبال داشت. تیمی که تا آستانه شکست بلژیک پیش رفت و در ثانیه‌های پایانی حذف شد، اما حذف تلخ هم در حرکت پایان بازی اعضای تیم ملی و هواداران ژاپن تأثیری نداشت. ژاپنی‌ها در جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه فرهنگی تحسین برانگیز را از خود به نمایش گذاشتند و آن هم جمع‌آوری زباله‌های ورزشگاه پس از پایان بازی بود.

به گزارش تسنیم، این اتفاق در رسانه‌های سراسر دنیا بازتابی بسیار خوب داشت. تصاویر بسیار زیادی از در دست گرفتن کیسه‌های زباله و جمع‌آوری زباله‌های روی سکوها توسط ژاپنی‌ها به ثبت رسیده است. تصاویری که بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده است. ژاپنی‌ها که از کودکی فرهنگ درست زندگی کردن و انسان واقعی بودن را آموخته‌اند و حالا در آوردگاهی چون جام جهانی که چشم میلیاردها نفر به آن دوخته شده، این فرهنگ خود را به رخ می‌کشند. هرچند هدف آنها به رخ کشیدن نیست و آنها خودشان هستند و فقط سبک زندگی‌شان اینجا بیشتر به چشم می‌آید.

جالب اینجاست نتیجه بازی برای هواداران ژاپنی تفاوتی ندارد. اینکه به پیروزی برسند، شکست بخورند یا مساوی بگیرند. آنها در هر حالتی و با کسب هر نتیجه‌ای در هر مرحله‌ای ایستاده بازیکنان خود را تشویق می‌کنند و پیش از ترک ورزشگاه نیز زباله‌های خود را از روی سکوها جمع‌آوری می‌کنند. این فرهنگ ستودنی است. در تمام دنیا و دنیا باید به این فرهنگ هواداران ژاپنی تعظیم کند. باید ممنون حضور چنین هوادارانی بود که درس درست زندگی کردن را به همه می‌دهند تا بیشتر مراقب دنیای اطراف‌مان باشیم.


نکته‌ای که نباید فراموش کرد، سپاسگذاری آنهاست. وقتی می‌گوییم این فرهنگ بین ژاپنی‌ها نهادینه شده و برای آنها نتیجه فرقی ندارد، فرقی هم ندارد لباس هواداری به تن دارند یا لباس ۲٣ بازیکنی که در جام جهانی هستند یا کادری که روی نیمکت می‌نشینند. این را می‌توان از تصویر رختکن ژاپن در ورزشگاه روستوف آره‌نا متوجه شد. آنها پس از حذف از جام جهانی رختکن ورزشگاه را به بهترین شکل نظافت کرده و بدون کوچک‌ترین زباله‌ای تحویل روسیه‌ای‌ها دادند. هنگام خروج هم یادداشتی به زبان روسی نوشتند: «ممنون از پذیرایی». حالا این دنیاست که باید از حضور ژاپنی‌ها ممنون باشد، آنها که با عملکرد فنی‌شان به هواداران غرور هدیه می‌دهند و هواداران‌شان به مردم دنیا فرهنگ درست زندگی کردن.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست