یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا: هیچ کشوری از ایران نفت نخرد!


• یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت کشورهای خریدار نفت ایران از آغاز ماه نوامبر (۱۳ آبان) و از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه تهران باید تمام واردات خود از این کشور را متوقف کنند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۶ تير ۱٣۹۷ -  ۲۷ ژوئن ۲۰۱٨یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه پنجم تیرماه گفت کشورهای خریدار نفت ایران از آغاز ماه نوامبر (۱۳ آبان) و از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه تهران باید تمام واردات خود از این کشور را متوقف کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا به کشورهای متحدش فشار می‌آورد تا واردات نفت از ایران را تا ماه نوامبر به صفر برسانند این مقام آمریکایی گفت: «بله»

به گزارش رادیو فردا، این مقام آمریکایی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «هدف ما متوقف کردن راه‌های درآمد ایران و برجسته کردن اقدامات زیان‌بار آن کشور در سطح منطقه است».

او افزود هفته آینده هیاتی از مقامات آمریکایی راهی کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد شد تا تضمین کند که در پی قطع انتقال نفت ایران بازار جهانی با کمبود روبرو نشود.

این مقام وزارت خارجه آمریکا به پایتخت‌های خارجی هشدار داد که واشینگتن «هیچ‌گونه معافیتی» را برای کشورهای وارد کننده نفت از ایران در نظر نخواهد گرفت و تشدید تحریم‌ها علیه ایران را «یکی از اولویت‌های اصلی امنیت ملی» ایالات متحده توصیف کرد.

وی تاکید کرد: «من بی‌میل هستم که بگویم معافیت از تحریم صفر خواهد بود» ولی بعد گفت که موضع رسمی این است: «نه، هیچ معافیتی در کار نخواهد بود».

مقام یاد شده افزود: «فکر نمی‌کنم که واکنش ژاپنی‌ها متفاوت از بقیه کشورهای واردکننده نفت از ایران باشد». وی گفت که برای گفت‌وگو درباره این موضوع به زودی به چین و هند سفر می‌کند.

مقام وزارت خارجه ایالات متحده تصریح کرد: «این چالشی برای آنهاست، این چیزی نیست که کشورهای واردکننده نفت از ایران... بخواهند داوطلبانه انجام دهند ولی، می‌دانید که ما از آنها می‌خواهیم تا سیاست‌شان را تغییر دهند».

او گفت: «چین و هند؟ بله، قطعا شرکت‌های آنها هدف همان تحریم‌هایی قرار می‌گیرند که متوجه دیگران است. ما قطعا خواستار این خواهیم شد که آنها واردات نفت از ایران را به صفر برسانند».

ایران در سال گذشته میلادی روزانه دو میلیون و ۱۲۵ هزار بشکه نفت خام و حدود ۴۰۰ هزار بشکه نیز میعانات گازی صادر کرد. حدود یک سوم از این محموله‌ها راهی اروپا و بقیه به دست مشتریان آسیایی ایران که عبارت از چین، هند، کره جنوبی و ژاپن باشد رسید.
این ارقام تقریبا برای نیمه اول سال‌جاری میلادی نیز به همان میزان و نسبت ادامه یافته است.

بر اساس آخرین ارزیابی صندوق بین‌المللی پول که قبل از خروج آمریکا از برجام منتشر شد، ایران در سال گذشته نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشت و برای سال جاری انتظار می‌رفت این رقم به ۶۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، یعنی نزدیک به ۶۰ درصد کل صادرات کشور برسد.

آمریکا در حال فشار وارد آوردن به کشورهای اروپایی و آسیایی بویژه هند، ژاپن و چین برای کاستن از روابط تجاری خود با ایران و قطع واردات نفت از این کشور است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست