یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سازمان ملل خواهان لغو حکم اعدام حسین‌پناهی شد


• کارشناسان سازمان ملل می گویند رامین‌ حسین‌پناهی به صورت عادلانه محاکمه نشده و زیر شکنجه اعتراف کرده است. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی قبلا گفته که این زندانی کرد را پس از ماه رمضان به دار می‌آویزد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۹ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱۹ ژوئن ۲۰۱٨خطر اعدام در کمین رامین حسین پناهی، زندانی سنندجی است. او به اتهام "بغی" به مرگ محکوم شده و مقامات قضایی گفته‌اند حکم را پس از ماه رمضان و پیش از سالگرد دستگیری او اجرا خواهند کرد.

رامین حسین‌پناهی ۲۴ ساله و از فعالان حزب "کومله" است. او سوم تیر ۱۳۹۶ در حالی بازداشت شد که از سوی نیروهای سپاه پاسداران هدف گلوله قرار گرفته بود. او پنجم بهمن ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. این حکم ۲۰ فروردین ۹۷ به تایید دیوان‌عالی کشور رسید.

کارشناسان سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند جلوی اعدام حسین‌پناهی را بگیرند. انیس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه پرونده‌های ویژه و اعدام‌های خودسرانه، یادآوری کرده که رامین حسین‌پناهی به صورت عادلانه محاکمه نشده و در زمان بازداشت برای اعتراف علیه خودش، مورد شکنجه قرار گرفته است.

یه گزارش دویجه وله؛ خانم کالامار می‌گوید تعویق اجرای حکم اعدام حسین پناهی در فروردین، این امید را ایجاد کرد که مقامات جمهوری اسلامی این حکم را ملغی کنند و به این متهم فرصت دادرسی عادلانه بدهند.

کارشناسان سازمان ملل به گزارش‌هایی استناد می‌کنند که نشان می‌دهد رامین حسین‌پناهی در طول بازداشت، از حق دسترسی به وکیل یا خدمات پزشکی محروم بوده و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار داشته است. آنها خاطر نشان کرده‌اند که حکم صادره علیه رامین حسین‌پناهی با استانداردهای بین‌المللی نیز تطابق ندارد که مجازات اعدام را برای ارتکاب به قتل در نظر می‌گیرد.

امجد حسین‌پناهی، برادر این زندانی کرد به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است: «با پایان ماه رمضان و آغاز اعدام‌ها در ایران، احتمال اجرای حکم اعدام رامین افزایش یافته و با توجه به وضعیت امنیتی در کردستان ایران و ترس از تجمعات احتمالی، نگرانی اعضای خانواده این است که این حکم بدون ابلاغ به وکیل و یا اطلاع به خانواده اجرا شود.»

دادگاه فعالیت‌های آقای حسین‌پناهی را مصداق اتهام «بغی» دانسته است. اتهامی که از سال ۱۳۹۲ در قانون مجازات اسلامی، جایگزین اتهام محاربه شده و کیفر آن مرگ است.

پیش از این، ۴۰وکیل دادگستری در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای درخواست کرده‌اند که پرونده رامین حسین‌پناهی با "رافت و بردباری" بررسی و حکم اعدام او متوقف شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست