یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پرتغال-مراکش؛ ایران - اسپانیا
صعود روسیه؛ پیروزی ارزشمند ژاپن و سنگال بر حریفاناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۹ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱۹ ژوئن ۲۰۱٨


اخبار روز- بخش ورزشی: روز ششم هم به پایان رسید و در اولین دیدار این روز تیم کلمبیا یکی از نمایندگان با قدرت فوتبال آمریکای لاتین برابر ژاپن دیگر نماینده قاره آسیا قرار گرفت. ژاپن طی این چند سال گذشته یکی از تیمهای ثابت صعود کننده به این جام بوده و توانسته در مجموع بهتر از رقیب همسایه اش کره جنوبی ظاهر شود.
کلمبیا که در جام جهانی گذشته همراه کاستاریکا دو پدیده و شگفتی ساز آن جام لقب گرفته بودند در برابر ژاپن و در همان دقایق اولیه بازی یک پنالتی و یک اخراجی داد و از دقیقه ۵ و با احتساب وقتهای اضافه عملا ۹۰ دقیقه ده نفره بازی را ادامه داد. ژاپن در نیمه نخست نتوانست از برتری عددی خود استفاده کند و این کلمبیا بود که در این نیمه گل تساوی را به ثمر رساند. در نیمه دوم و از دقیقه ۵۵ تا پایان بازی ژاپن با انجام کارهای تاکتیکی و پرس در زمین حریف عرصه را بر حریف صاحب نام خود تنگ کرد و دو موقعیت عالی گل نیز بدست آورد که بی ثمر ماند. سرانجام در ۱۵ دقیقه پایان بازی این نماینده آسیا موفق شد گل دوم را وارد دروازه کلمبیا کند و یک پیروزی ارزشمند کسب کند.

دیدار دوم را لهستان و سنگال برگزار کردند. بر خلاف انتظار سنگال بازی به مراتب بهتری از حریف مطرح اروپائی خود انجام داد و موفق شد با نتیجه دو بر یک لهستان را مغلوب کند و سه امتیاز مهم را بدست آورد.

در بازی سوم مصر با محمد صلاح بازیکن ارزشمند خود که هم چنان از آثار مصدومیت رنج می برد برای کسب حداقل یک امتیاز در مقابل میزبان جام قرار گرفت و پس از یک بازی پایاپای در نیمه نخست در همان ابتدای نیمه دوم کاپیتان این تیم با زدن گل به خودی هم روحیه خود و یارانش را تضعیف کرد و هم این که موجب شد روسیه اعتماد به نفس بیشتری بگیرد. تا این گل صلاح در محاصره دو بازیکن ثابت و یک بازیکن سیار روس قرار داشت اما آن گل و ضعف دفاع میانی تیم مصر به فاصله ده دقیقه دو گل دیگر را از بازیکنان روس دریافت کردند. در شرایطی که در روی سکوی هواداران مصری علیه مربی این تیم اعتراض می کردند صلاح از نقطه پنالتی تک گل مصر را به ثمر رساند تا همه نگاهها به بازی اوروگوئه و عربستان ختم شود.
گزارش این سه دیدار را در ادامه بخوانیم

برنامه روز ۷
۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰/ پرتغال- مراکش ورزشگاه لوژنیکی
۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰/ اروگوئه- عربستان ورزشگاه روستوف
۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰/ ایران- اسپانیا ورزشگاه کازان
ژاپن با غلبه بر کلمبیای ۱۰ نفره، دومین برد را برای قاره کهن به ارمغان آورد
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ششمین روز جام جهانی ۲۰۱٨ و نخستین بازی گروه H این رقابت‌ها، تیم‌های ملی کلمبیا و ژاپن در ورزشگاه موردوویای شهر سارانسک به مصاف هم رفتند که این بازی با پیروزی ۲ بر یک تیم ملی ژاپن به پایان رسید. گل‌های ژاپن را کاگاوا در دقیقه ۶ از روی نقطه پنالتی و اوزاکو در دقیقه ۷٣ و گل کلمبیا را نیز کینترو روی یک ضربه ایستگاهی زیرکانه در دقیقه ٣۹ به ثمر رساندند. به این ترتیب ژاپن بهترین نتیجه را میان تیم‌های آسیایی در دور نخست مرحله گروهی جام بیست‌و‌یکم کسب کرد.
نیمه اول
نیمه نخست این بازی در حالی آغاز شد که خیلی‌ها با وجود نیمکت‌نشینی خامس رودریگس انتظار یک آغاز طوفانی از سوی کلمبیا می‌رفت اما در سناریویی کاملاً متفاوت این ژاپنی‌ها بودند که خیلی سریع و در دقیقه سوم یک حمله را روی دروازه نماینده آمریکای جنوبی ترتیب دادند، حمله‌ای که تمام معادلات را برای کلمبیایی‌ها به هم زد.
در این حمله اوزاکو از بیرون محوطه جریمه شلیکی به سمت دروازه کلمبیا داشت که توسط داوید اوسپینا دروازه‌بان حریف دفع شد اما در ریباند توپ مقابل پای شینجی کاگاوا قرار گرفت و او شلیکی دیگر را برای باز کردن دروازه خالی حریف انجام داد که در میان راه کارلوس سانچس، مدافع حریف بیک خطای هند عمدی مانع از ورود توپ به دروازه شد.
داور اسلوونیایی مسابقه دامیر اسکومینا، هم بلافاصله نقطه پنالتی و کارت قرمز را به کارلوس سانچس نشان داد و به این ترتیب اولین اخراجی جام به نام کلمبیا به ثبت رسید. در ادامه نیز کاگاوا نیز پشت ضربه پنالتی ایستاد و آن را در دقیقه ششم به گل اول بازی تبدیل کرد.
بعد از این اتفاق، کلمبیا با وجود برتری عددی ژاپنی‌ها، حملات خود را آغاز کرد اما ژاپنی‌ها هم در ضدحملات بسیار خطرناک ظاهر شدند و در یکی دو صحنه با اشتباه فاحش مدافعان حریف به خصوص داوینسون سانچس تا آستانه زدن گل دوم پیش رفتند.
دیگر اتفاق مهم نیمه نخست این بازی، تعویض زودهنگام خوان کوادرادو بال راست یوونتوس به دلیل تکروی‌های بی‌مورد و از دست دادن موقعیت‌های گلزنی کلمبیا بود که خوسه پکرمن او را در دقیقه ٣۰ از میدان خارج کرد و باریوس را به میدان فرستاد. با این تعویض حملات کلمبیا کیفیت بالاتری پیدا کرد و این تیم در دقیقه ٣۹ گل تساوی را توسط کینترو و به لطف اشتباه فاحش دروازه‌بان حریف به ثمر رساند. کاواشیوا، دروازه‌بان سامورایی‌های آبی که خیلی دیر برای دفع این ضربه حرکت کرده بود، پس از عبور توپ از خط دروازه موفق به مهار آن شد و تکنولوژی خط دروازه هم باز شدن دروازه ژاپن را تأیید کرد.
نیمه دوم
در ابتدای نیمه دوم ژاپنی‌ها آنطور که باید و شاید از برتری عددی خود برای تهدید دروازه کلمبیا بهره نبردند و حملات گهگاه این تیم با ضربات بی‌دقت مهاجمانش و البته واکنش‌های اوسپنیا به جایی نرسد. در طرف مقابل خوسه پکرمن برای کم کردن فشار حملات حریف و هجومی‌تر کردن بازی تیمش در دقیقه ۵۹ خامس رودریگس را به جای کینترو و در دقیقه ۷۰ کارلوس باکا را به جای ایسکیردو به میدان فرستاد اما این تعویض‌ها تأثیر چندانی در روند بازی نداشت و باز هم این ژاپنی‌ها بودند که به حملات خود ادامه دادند و در چند صحنه به شدت دروازه زردپوشان آمریکای جنوبی را تهدید کردند و در نهایت یکی از آنها در دقیقه ۷٣ منجر به ضربه کرنری شد که اوزاکا با ضربه سر آن را به دومین گل سامورایی‌های آبی تبدیل کرد. این گل در نهایت منجر به پیروزی شد که ژاپن را در صدر جدول گروه H قرار داد.
در نیمه دوم دو بازیکن کلمبیا، ویلمار رابیوس در دقیقه ۶۴ و خامس در دقیقه ٨۶ کارت زرد گرفتند و همچنین کاواشیما دروازه‌بان ژاپن نیز با اخطار داور مواجه شد.
در ترکیب کلمبیا اوسپینا، موریو، آریاس، کارلوس سانچس، فالکائو، کودرادو، لرما، کوئینترو، ایسکیردو و داوینسون سانچس حضور دارند.
برای ژاپن کاواشیما، شوجی، ناگاتوما، شیباساکی، هاراگوچی، کاگاوا، اینوی، اوساکو، هاسبه، ساکای و یوشیدا به میدان رفتند.
سنگال اولین تیم برنده قاره آفریقا در جام جهانی
ترکیب دو تیم برابر این دیدار به شرح زیر بودند:
لهستان: ووزچک شزنی، میشال پاژدان، تیاگو سیونیک، آرکادیوژ میلیک، روبرت لواندوفسکی، گریگور کریچوویاک، کمیل گروسیچکی، رایبیوس، بلاژیکوفسکی، پیوتر زیلنسکی، لوکاس پیسچک
سنگال: ان دیایه، کولیبالی، ادیس گانا، سلیف سانه، مامه دیوف، یوسف سابالی، سادیو مانه، یوسف سابالی، آلفرد ان دیایه، نیانگ، اسماعیل سار و واگویه
روسیه ۳ - مصر یک
حذف تقریبی فراعنه از جام/ میزبان در یک قدمی صعود
دو تیم روسیه و مصر آغازگر دور دوم مرحله گروهی جام جهانی روسیه بودند.
به گزارش ایسنا، در آغاز دور دوم رقابت‌های جام جهانی روسیه دو تیم روسیه و مصر برابر هم به میدان رفتند که گزارش این دیدار را در زیر می‌خوانیم.
بازی دو تیم آرام و متعادل دنبال شد و روسیه تلاش می‌کند بازنده نباشد و بتواند گام بلندی برای صعود بردارد. در دقیقه ۵ میزبان جام جهانی صاحب یک ضربه کرنر شد ولی نتوانست از این فرصت استفاده کند.
ارسال الکساندر سامدوف نزدیک بود روی دروازه مصر خطرساز شود ولی الشناوی به راحتی این توپ را جمع کرد.
در دقیقه ۱۴، مصر صاحب کرنر شد که روی ارسال از این ضربه، مروان محسن توانست در میان مدافعان روسیه، ضربه سرش را روانه دروازه روسیه کرد که در میانه راه با برخورد به بازیکنان روسیه این توپ مجددا به کرنر رفت.
حملات مصر ادامه داشت تا اینکه محمود ترزگه هم شانس خودش را امتحان کند. او از گوشه محوطه جریمه روسیه، ضربه کات‌داری را به سمت دروازه آکنفیف روانه کرد که توپ با اختلاف کمی از کنار دروازه روسیه به بیرون رفت.
روسیه پس از اینکه از فشار حملات مصر خارج شد، توسط دنیس چریشف در دقیقه ۱۹ شانس خود را امتحان کرد. ضربه این بازیکن از پشت محوطه جریمه مصر با اختلاف کمی از بالای دروازه فراعنه به بیرون رفت.
در این دقایق بازی آرام شد و تنها ارسال های خطرناک بازیکنان روسیه روی دروازه مصر دروازه بان این تیم را به تلاش وا داشت.
در دقیقه ۳۹ محمد صلاح پشت محوطه جریمه صاحب توپ شد ولی مدافعان روسیه اجازه پیشروی را به او ندادند. دو دقیقه بعد شوت زیبای این بازیکن با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون رفت و نیمه نخست با تساوی بدون گل به پایان رسید.
در دقیقه ۴۶ الفتحی مدافع مصر به اشتباه دروازه خودی را گشود و دخالت بی جای او باعث شد تا روسیه پیش بیفتد.
در دقیقه ۵۹ دنیس چریشف توانست گلزنی کند و ۳ گله شود و قدرتنمایی کرده باشد.
در دقیقه ۶۳ آرتم دزیوبا توانست گل سوم تیمش را نیز به زیبایی هر چه تمام تر وارد دروازه مصر کند.
در دقیقه ۷۴ محمد صلاح توانست از روی نقطه پنالتی یکی از گلهای خورده تیمش را جبران کند و دروازه روسیه میزبان را باز کند و این دیدار با برتری ۳ بر یک روسیه به پایان رسید.
تیم ملی فوتبال روسیه با کسب دومین پیروزی خود در دومین بازی رقابت های گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ موفق شد به عنوان اولین تیم به مرحله بعدی راه پیدا کند.در صورتی که اروگوئه در دومین دیدارش در جام جهانی برابر عربستان امتیاز کسب کند، مصر نخستین حذف شده جام بیست و یکم خواهد بود.
ترکیب دو تیم برای این دیدار به شرح زیر است:
روسیه: آکنفیف، ماریو فرناندس، کوتپف، سرگئی ایگناشویچ، دنیس چریشف، گازینسکی، رومن زوبنین، الکساندر گولووین، یوری ژیرکوف، الکساندر سامدوف و آرتم دزیوبا
مصر: الشناوی، احمد حجازی، احمد فتحی، علی گبر، عبدالشافی،‌محمد الننی، طارق احمد، السعید، محمد صلاح، محمود ترزگه و مروان محسن


کنفرانس رسانه ای مربیان ایران و اسپانیا
کی روش: نگران بازیکنان اسپانیا هستم
بازیکنانم متحد هستند
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به دیدار با تیم ملی اسپانیا از وضعیت بازیکنانش ابراز رضایت و تاکید کرد که تیمش برای انجام این دیدار بزرگ آماده است.
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به روسیه، کارلوس کی روش در نشست خبری پیش از دیدار روز چهارشنبه برابر اسپانیا که بعدازظهر امروز در سالن کنفرانس ورزشگاه شهر کازان برگزار شد به تشریح آخرین وضعیت تیم ملی ایران پرداخت. وی در ابتدای این نشست خبری گفت: این افتخار بزرگی برای ماست که اینجا هستیم و این یک فرصت فوق العاده است که برابر اسپانیا یکی از کاندیداهای قهرمانی بازی کنیم. جو تیم ما بسیار خوب است. بازیکنان بسیار هیجان زده و خوشحال هستند که برابر یک تیم خوب بازی کنند. همه ما در اینجا برنده هستیم. چرا که این یک فرصت منحصر بفرد است برای بازیکنان ما.
وی ادامه داد: ما اینجا آمده ایم که بهتر باشیم. بازی با اسپانیا هم می تواند ما را برنده معرفی کند چون با این تیم بازی می کنیم.
کی روش در پاسخ به پرسش خبرنگار اسپانیایی که عنوان کرد ممکن است بازیکنان شما بتوانند یک امتیاز و یا سه امتیاز را به دست بیاورند گفت: ما تلاش خواهیم کرد که بازی خوبی را انجام دهیم. با توجه به اینکه می دانیم باید حداکثر تلاش خود را به خرج بدهیم. باید به فوتبال احترام بگذاریم. این اصول ارزشمند است. فردا ایران تلاش خواهد کرد که برابر اسپانیا بازی کند.
وی ادامه داد: تیمی که سبک بسیار دشواری را در اختیار دارد و سبک بسیار خاص خودشان را دارند. مهمترین نگرش ما به عنوان یک گروه این است که از هر فرصتی که داریم استفاده کنیم. باید خوشبین باشیم و مثبت بیندیشیم. هر امکانی وجود دارد. این کاری است که ما تاکنون انجام داده ایم. بازیکنان بسیار عالی داریم مثل اسپانیا که بازیکنان خوبی دارد.
کی روش ادامه داد: بازیکنان خیلی خوبی داریم و این فرصت در اختیار ماست که فردا خوب بازی کنیم. می دانیم چطور باید فداکاری کنیم. هر چقدر بازیکنان فداکاری بیشتری کنند نتیجه بهتر خواهد بود. باید با احترام بازی کنیم و نیت ما این باشد که ببریم. حالا می بینیم بعد از نود دقیقه چه اتفاقی می افتد. اینکه در بازی قبلی چه کرده ایم اصلا مهم نیست چرا که اسپانیا یک شهرت دیگر دارد.
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در مورد غیبت یک بازیکن گفت: هرکسی که برای مدت طولانی فوتبال بازی کرده باشد می داند این رشته پر از سورپرایز است. یک شرایط خاصی رقم خورده است. باید توجه داشته باشیم که این موضوع کنایه آمیز است. می خواستم هیرو همیشه بازیکن من باشد اما حالا رقیب من شده است. این کمی خنده دار است. برایش احترام زیادی قائلم. هیرو را خوب می شناسم و می دانم که فرد مناسبی است که متحد کند تیم اسپانیا را.
وی ادامه داد: بنابراین فکر می کنم که انتخاب هیرو به عنوان سرمربی تیم ملی اسپانیا نشان داد که او چقدر مربی موفقی است. در بازی با پرتغال هم دیدیم که تیمش چقدر خوب بازی کرد.
کی روش در پاسخ به سوال دیگری که فکر می کنید اسپانیا قویترین تیم جام جهانی است و کدام بازیکن بهتر است گفت: همه بازیکنان اسپانیا من را نگران می کنند. دست آخر کوسه های قوی در مراحل نهایی جام جهانی بازی می کنند. همانطور که پرتغال هم اینگونه خواهد بود. اینها شرایط این را دارند که در مراحل نهایی باشند. اما چیزی که من نگران آن هستم این است که بازیکنان ما متحد، قوی و خوشبین باشند. من می خواهم مثبت باشند وقتی که بازی می کنند. سرمربی تیم ملی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار پرتغالی که پرسید چگونه می توانید تیم ملی اسپانیا با آن همه ستاره را متوقف کنید گفت: باید عرض کنم که اگر یک معجون جادویی بود که تیم اسپانیا را بشود با یک میلیون دلار معامله کرد ما حاضر بودیم این تیم را بخریم. اما این نمی شود. البته ما چنین رویکردی را نداریم. ما باید ببنیم چه کاری را می توانیم انجام دهیم. هیچ تیمی کامل نیست. این جادوی فوتبال است.

هیرو: ایران هم در حمله بسیار قوی است و هم در دفاع
کی‌روش مربی بزرگی است
سرمربی تیم ملی فوتبال اسپانیا معتقد است تیمش کار سختی را در بازی دوم مقابل ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به روسیه، فرناندو هیرو سرمربی تیم ملی اسپانیا در نشست خبری پیش از دیدار تیمش برابر ایران حاضر شد و درباره این دیدار اظهار کرد: من کی‌روش را به خوبی می‌شناسم. مدت زیادی است که او را می‌شناسم. صحبت کردن با کی‌روش باعث افتخار است و این مربی پرتغالی انسان فوق‌العاده‌ای نیز است. او عملکرد خیلی خوبی در تیم ملی ایران داشته است.
وی افزود: او سابقه هدایت رئال مادرید را دارد و آدم خوبی است. من از او خوشم می‌آید. تیم ایران هم از لحاظ دفاعی و هم از لحاظ هجومی تیمی بسیار قوی است. گل زدن به ایران ساده نخواهد بود زیرا آن‌ها کار خود را بلد هستند و می‌دانند چه کاری باید انجام دهند. ایران در تمامی مسابقه‌های مقدماتی جام جهانی ۳۷ گل به ثمر رسانده که ۴۰ درصد این گل‌ها از مکان‌های مشخصی بوده است. من بر این موضوع که ایران تیمی بسیار قوی است اصرار دارم زیرا آن‌ها کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.
هیرو ادامه داد: ایران از لحاظ فیزیکی نیز تیم بسیار قدرتمندی است و این کار ما را بسیار سخت می‌کند. بازی این تیم مقابل مراکش را دیدیم و آن را آنالیز کردیم. ایران هم دفاع خواهد کرد و هم به خوبی به دروازه ما هجوم خواهد آورد.
سرمربی تیم ملی اسپانیا گفت: بازیکن ما یک هفته‌ای است که با تیم تمرین می‌کند و حال خوبی دارد. این بازیکن با فیزیوتراپ تمرین کرده و از فردا در اختیار ما خواهد بود. ما باید بازی با پرتغال را فراموش کنیم و روی ایران متمرکز شویم. تیم ما مقابل پرتغال خوب بازی کرد و ما احساس خوبی داشتیم اما بازی دوم ما با ایران سخت است و در ۴ سال ما یک بازی به این ترتیب داریم. ما باید فرصت‌های زیادی را در دیدار با ایران خلق کنیم و سه امتیاز را از ایران بگیریم. فردا بعد از ساعت ۱۰:۳۰ (به وقت ایران) می‌خواهیم هرچه در توان‌مان است را در زمین به نمایش بگذاریم. شرایط سخت خواهد بود زیرا رقیب ما بسیار قوی است اما می‌دانیم که باید کارمان را درست انجام دهیم پس باید به خودمان اطمینان داشته باشیم.
هیرو درباره مقابله با کارلوس کی‌روش گفت: دست آخر آن‌هایی که با هم رقابت دارند بازیکنان درون زمین هستند. من می‌دانم کی‌روش زمانی که مربی رئال مادرید بود، تلاش زیادی کرد تا من را جذب کند. ما دوستان خوبی هستیم و روابط نزدیکی داریم. تاثیرگذاران اصلی بازی، بازیکنان هستند و ما تنها روی نیمکت نشسته‌ایم و باید کار حداقلی را انجام دهیم. ایرانیان مفاهیم روشنی را در ذهن دارند و بازیکنان قوی‌ای را در اختیار دارند. آن‌ها در لحظه می‌توانند خطرناک باشند و پاس‌های خطرناکی را رد و بدل کنند. ایران در جاگیری‌ها در ضربات شروع مجدد نیز فوق‌العاده عمل می‌کند و بازیکنان می‌دانند چه موقعی در کجا باید قرار بگیرند.
وی گفت: ما برای ایران احترام قائلیم. ما به خودمان اعتماد داریم و به توانایی‌های خود ایمان داریم و می‌دانیم آن چه را می‌خواهیم می‌توانیم به دست بیاوریم. ما علاوه بر این که باید به پیراهن همه کشورها احترام بگذاریم، شخصیت خودمان را داریم و باید اهداف خود را پیگیری کنیم.
سرمربی تیم ملی اسپانیا درباره داوید دخئا دروازه‌بان تیمش هم گفت: من با ۲۳ بازیکن روبه‌رو هستم. نمی‌توانم با همه بازیکنانم یک نوع رفتار را داشته باشم اما چیزی که به طور قطع می‌گویم این است که دروازه‌بان ما در دیدار با ایران دخئا خواهد بود. ما صددرصد به او اعتماد داریم و در طی دو، سه سال گذشته همیشه این را گفته‌ایم که دخئا بهترین دروازه‌بان دنیاست.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست