یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سکوت، تشویق، مخالفت، فراخوان به اتحاد، سواری نظاماخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲٨ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱٨ ژوئن ۲۰۱٨اخبار روز-کرد سنندجی. مطلب بیش رو را بدون موضع گیری و فقط از باب روانشناسی اجتماعی و جامعه شانسی سیاسی فوتبال تقدیم می کنیم. برداشت ,نظر ,تفسیر و تحلیل با شما خواننده گرامی.

فوتبال اروپا را بیدار کرد
ده سال از کودتای سرهنگها در یونان مهد فلسفه و دموکراسی می گذشت. سال ۱۹۷۱ بود و یونان تحت سلطه چکمه پوشان و سرهنگ ها قرار داشت. تیم فوتبال باشگاه پاناتینایکوس آتن با پوشکاش بزرگ به فینال جام باشگاههای اروپا راه یافته بود و حریف این تیم آژاکس آمستردام با ستارگان بزرگ اش مثل زنده یاد یوهان کرویف بود. بیش از سی و پنچهزار نفر از مردم آتن و یوناینیان مقیم اروپا با چندین پرواز و یا تعداد زیادی اتوبوس و قطار خود را به لندن رساندند. روز فینال بود. در آن زمان اروپا در قبال حقوق بشر شهروندان یونانی و سرکوب آنان توسط سرهنگهای حاکم در سکوت خبری بود اما ناگهان بمبی منفجر شد که اروپا و جهان حتی رسانه های وقت ایران را بشدت تکان داد. هواداران یونانی چنان اعتراضات و تظاهرات بزرگی را در لندن و فضای استادیوم ویمبلی لندن برپا کردند که فوتبال و قهرمانی آژاکس عملا تحت تاثیر آن قرار گرفت. در آن روز هواداران پاناتینایکوس اروپای خفته را بیدار و با پیام بیداری، ملتهای اروپا را از حقایق سرکوب و اختناق سرهنگهای حاکم بر کشورشان آگاه کردند. این تظاهرات چنان بزرگ بود که -سرهنگ پاتاکوس- در پیامی رادیوئی در حالی که سراسیمه و عصبانی بود خطاب به تظاهر کنندگان گفت:
شرم بر شما, بس کنید!
بعد از این واقعه بزرگ بود که رسانه های اروپا نوشتند: وظیفه ای را که -پاپادوپولوس- در یونان و -می کیس تئودور کیس- آهنگ ساز صاحب نام یونانی و یا - ملنا مرکوری- هنرپیشه و سیاستمدار بزرگ و قهرمان ملی یونان در اروپا نتوانستند انجام دهند توسط هواداران فوتبال در آن تظاهرات به بهترین شکل ممکن انجام شد. در آن روز هم اروپا تکان شدیدی خورد و هم مردم یونان بیدار شدند که باید وارد صحنه مقابله با دیکتاتوری سرهنگ ها شوند!

راه غلبه بر مخالفان
ژنرال ویدلا دیکتاتور نظامی آرژانتین در مدتی که آرژانتین را به خاک و خون کشیده بود از طریق فوتبال راه غلیه موقتی بر مخالفان خود را یافت و احساسات ناسیونالیستی آرژانتینی ها را در این راه بر انگیخت. وی که در نوک تهاجم نیروهای دموکرات، چپ، روشنفکران و آزادی خواهان قرار داشت ناسیونالیسم را وارد بازی فوتبال کرد و چنان شد که در روز فینال جام جهانی ۱۹۷٨ در حالی که نشان توپ را بر کلاه ژنرالی خود گذاشته بود آن چه را که برای سرکوب بیشتر و سکوت مخالفان لازم بود در استادیوم بوینوس آیرس بدست آورد و در مقابل جمعیتی که -هیوا هیوا - ویدلا -شعار قهرمانی آرژانتین را سر می دادند کلاه خود را به علامت رضایت از این همراهی به هوا پرتاب کرد. فردای و روزهای بعد از آن مخالفان و گروههائی از شهروندان در سکوت بودند و رسانه ها, ناسیونالیستها و گروههای منفعت طلب در باد فوتبال بسر می بردند و مردم را سرگرم شوت, خطا, گل, اخطار و آن صحنه و این نتیجه می کردند. ژنرال خون آشام نه با پول نه با عفو و نه با رفاه و بازکردن فضای آزادی نمی توانست عصیان آرژانتینی ها را علیه حکومت نظامی خود خاموش کند ولی در یک زمین ۱۱۰ متری و با یک توپ گرد برای مدتی آن را انجام داد.

دوست دارم ایران ببازد
گفتگوی سایت تماشاگران امروز با زیباکلام: نه پیگیری نمی‌کنم، ورزشگاه هم نمی‌روم. چندان هم در جریانش نیستم، ولی همیشه گفته‌ام که دوست دارم تیم ایران ببازد، چون یکی از عقب‌ماندگی‌های ما این است که وقتی تیم ایران می‌برد، واقعا دچار احساسات فاشیستی می‌شویم. مدام نگاهی هیتلرگونه و مثل نازی‌ها به پرچم ایران و از این حرف‌ها داریم. من مقاله‌ای نوشتم که چرا دوست دارم در فوتبال برنده نشویم. در فیسبوک خیلی‌ها به من فحش دادند که خاک برسرت، بی‌وطن، وطن‌فروش، عقده‌ای و.. گذشت و گذشت. این برای قبل از جام جهانی بود. شبی که از آرژانتین یک گل خوردیم و ملت آمدند در خیابان و بوق و شادی به راه انداختند، تلویزیون یک آهنگ پیروزی گذاشت و دقیقا‌‌ همان چیزی بود که من دو، سه هفته قبلش در مقاله نوشته بودم. در آن آهنگ که من برای اولین بار می‌شنیدم، رستم، پوریای ولی، تختی، آرش کمانگیر، علی بن ابیطالب و پرچم سه رنگ ایران بود و... پس من درست گفته بودم. اگر در انگلیس یک بازی فوتبال را ببرند، باور کنید نمی‌آیند یک آهنگ پخش کنند که شکسپیر برای ما بوده، ادوارد ژنر برای ما بوده، تیر چراغ برق را ما هوا کردیم و... اما ما چه کردیم؟ عقب‌ماندگی فقط این نیست که شما پراید را برداری وانت بکنی! این همه یک جنبه‌اش است، اینکه وقتی به آرژانتین با یک گل می‌بازی، بیایی بگویی، ایرانی و رستم و از این حرف‌ها. من عید رفته بودم شمال، سریالی بود که بچه‌ها هرشب نگاه می‌کردند (پایتخت) در‌‌ همان سریال هم شخصیت داستان وقتی در کشتی برنده می‌شود، اولین کاری که می‌کند می‌آید پرچم ایران را می‌اندازد و روی آن سجده می‌کند و...

تبریک حزب چپ
حزب چپ ایران (فدائیان خلق): پیروزی تیم ملی فوتبال ایران را به مردم کشورمان تبریک می گوییم!
تیم ملی فوتبال ایران در اولین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ در مقابل تیم مراکش پیروز شد. این پیروزی، با وجود محدودیت ها برای تیم ملی ایران در بازی های تدارکاتی، در پرتو تلاش و فداکاری جوانان ایران حاصل شده است. جوانان کشورما تا کنون بارها در میادین ورزشی برای کشور ما افتخار آفریده اند.
امشب برای مردم کشور ما فرصتی است برای ریختن به خیابان ها و ابراز شادی از پیروزی تیم ملی ایران. شادی که حکومت جمهوری اسلامی از مردم ما گرفته است. و برای نیمی از مردم ایران، زنان، درهای ورود به استادیوم های ورزشی را نیز بسته است. امید است که تیم ملی ایران به پیروزی های بیشتر در مسابقات جام جهانی دست یابد.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) این پیروزی را به مردم ایران تبریک می گوید و موفقیت های بیشتری را برای تیم ملی فوتبال کشورمان آرزو می کند.
هیئت سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فداییان خلق)
۲۵خرداد ۱۳۹۷ (۱۵ ژوئن ۲۰۱۸)

فراخوان علی کریمی: مردم ایران، کالای گران نخرید
سواری نظام توسط فوتبال!
همه نظرات (۷۰) بر گرفته از کامنت های مردم
• داریوش
حکومت آخوند، پرچم آخوند، تیم فوتبال آخوند، هوادار تیم فوتبال آخوند و امت آخوند، دیدن تیم آخوند با پرچم ملی ایران هیچ معنی نداره

• نام مستعار
پرچم ننگین رژیم جمهوری اسلامی هیچ ربطی به کارگران و زحمتکشان ایرانی ندارد. این پرچم دزدان و آدمکشان رژیم جمهوری ولایی است.

• نام مستعار
ما با این مردم خوب میشی ٨۰ میلیون پس فعلا ملا بر دوش ما سوار و ضحاک فرمان قتل جوانان وطن را بارها و بارها صادر خواهد کرد

• هوشنگ
این جشن مربوط به مفت بری بود واقعا مفت بری کردیم استحقاق برد را نداشتیم و اگر کاربه پنالتی کشیده میشد نتیجه بازی فرق میکرد اینم شانسی بود که نصیب کی روش شد حالا توبازی بعدی ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد سوراخ سوراخ میشیم چون بهرحال کلیه تیمها تصاویر رادیدند وشاهد قضیه بودند بهمین دلیل نهایت دقت راهواهندکرد که چنین اتفاقی رخ ندهد نفت بری بشه

• به ریحانه
مشکل چیز دیگه ای ادب داشته باشی خیلی بهتره بخدا.به هرحال کسی حق نداره انتقاد کنه؟.این یک مسابقه خسته کننده بود طرف گل زد به خودشون چه پیروزی حساب میشه؟.اگر اسپانیا ببرن خودم وسط میدان شهرم یک دل سیر می رقصم و شادی میکنم.و از الان برای تیم ملی از صمیم قلب ارزوی موفقیت دارم.

• بزرگراه گمشده
این که چیزی نیست ما سابقه شادی در باخت به ارژانتین رو داریم که درتاریخ بی نظیره

• خامنه ای نئو عثمانی
شادباش این پبروزی به ایرانیان.حیف که جمهوری اسلامی ایران ستیز همچون خامنه ای نئوعثمانی و دیگر دیکتاتوران جمهوری اسلامی این پیروزی را مورد سو استفاده قرار می دهد. هنر آنست که چنان به تیم حریف استرس وارد بکنی که این تیم ناخواسته به خودش گل بزند.آفرین بر تیم ملی ایران.

• نام مستعار
تیم مراکش انقدر پت و مت بود که خودش به خودش گل زد! این شادی داره؟

• هما
به زبان ساده می توان گفت جنبش دی ماه تداوم دارد و تنفر از فرهنگ و اندیشه نظام ولایت در اوج خودش است. زنده باد آرامش و شادی این بن اندیشه ایرانی.

• شادی بعد از سقوط نظام
شادی بعد از سقوط نظام از همه دیدنی تره !!
نمونه شادی بعد از سقوط نظام

• نام مستعار
اگر این مردم به طور همگانی به خیابان ها می امدند خیلی از این نیروهای انتظامی که بهشون میگیم سرکوب گر میان بین مردم. یکی از اشنایان ما درجه دار نیروی انتظامی میگفت وقتی حضور مردم پرشور باشه ما زیر لباس نیرو انتظامی لباس، شخصی می پوشین اون رو در میاریم میریم بین مردم.
بخدا فقط یک تکان یک تظاهرات پرشور همگانی.
این شادی ها میتواند به یک راهپیمایی بزرگ تبدیل شود.

• وطن
هیشکی آخوندارو دوس نداره

• ریحانه
عجب ادمهای هستین واقعا این کامنتها چیه گذاشتین چشمتون نمیگیره شادی ملت رو ببینید بی عار و بی رگ هم خودتونید

• حسین
بهانه خوبی برای رقص بود

• میوا (هیوای سابق)
از این پانزده میلیون ساکن تهران و حومه فرض کنیم حداکثر ده هزار نفر در مراسم جشن کذائی شرکت کرده اند البته نه خود جوش بلکه از قبل برنامه ریزی شده. از طرفی مگر بر تیم آلمان یا برزیل غلبه کرده ایم و در طرف دیگر مراکش ۷۰ دقیقه ما را له کرد و خودشان با گل به خودی به خودشان شکست خوردند!

• ایران اصل
لطفا شادی شاهزاده عزیزمان را هم بگذارید. شادی ایشان از وطن پرستی و عشق است. حسن روحانی که یک آخوند امنیتی است و در یک انتخابات نمایشی با فیلتر شورای نگهبان و بین و بد و بدتر به عنوان بد توجه کنید "بد" و نه خوب مثلا رای آورده چرا باید بازتاب داده شود. اما شاهزاده ای که مردم در خیابان زیر ضرب چماق و شوکر و گلوله نامش را قریاد میزنند نه؟

• پیشگو
به این میگن معجزه در فوتبال. ایران بدونه اینکه حتی یک گل زده باشه, تو گروهش میشه مقام اول. بی ساقبه است . ۱۰۰۰ آفرین

• علی اقا
بنظرم مردم با زبون خودشون میگن ما این جوری هستیم،میخواین بفهمین،یا نه؟

• ح
دم آقای پهلوی گرم خوشحالی به این می گویند نه روحانی لطفا فیلم ایشان را هم بگذارید

• نام مستعار
ج ا دشمن جشن و شادی مردم هست،همه ی تلاشش رو میکنه همین خنده ها و خوشحالی سَرسَری مردم رو ازشون بگیره ،دیشب اگر دوستانم مسافرت نبودن ما هم بیرون میرفتیم.
به امید به پا خواستن مردم ایران.

• نام مستعار
چه مردم واقعاً الکی خوشی. آن بد بخت مراکشی که گل به دروازه خود زده، عقلاً و منطقاً چه ربطی به برنده شدن تیم ایران داره ؟ مانند طبیبی که از معالجه بیمار خود عاجز مانده و او را جواب میکند و مریض خود به خود بهبود می یابد. آیا طبیب میتواند بگوید من او را شفا دادم؟

• نام مستعار
حتی ببازیم هم این جشنهاادامه دارند

• طیبه
به نظرم هیچ اشکالی در شادی کردن نیست به ویژه که در فرهنگ رژیم شادی کردن تابو است و ممنوع البته خودشان همیشه در کیف و حال هستند. شادی کردن در ایران هم نوعی مبارزه با رژیم است که برای توده های مردم افسردگی و بی حالی می خواهد. ازین شادی نیرو بگیریم و برای احقاق حقوق پایمال شده خودمان بپا خیزیم.

• ا م چ
واقعا تیم فوتبال ایران در بدترین شرایط خودش قرار داره! خوب این یک شانس بود که آوردیم، نتیجه مهم بود که گرفتیم. اما تیم ما هیچی برای گفتن نداشت، رفته بودند تو لاک، هی رو زمین لم می‌دادند. اما تیم مراکش عالی بود، همه بازیکنانش عالی بودند، واقعا تیم وحشتناکی بود، من تا آخر خدا خدا میکردم، شماره ۱۸ شان یک کلاس خاصی داشت. تنها چیزی که نداشتند شانس بود، که برای ما خوب بود. به امید این که بتوانند اسپانیا و پرتغال رو بردارند.

• تویت دکترحاج حسن
بجه ها مچکریم ، شاید منظورش این بوده که بجه ها متشکریم !!!!!!!

• طیبه
بازی جالبی بود در دقایق اول ایران موفق نبود و چند کرنر و پرتاب آزاد داد اما بعد راه افتاد. شماره ۱۰ مراکش با هدف می دوید و می خواست جلوی شماره ۱۱ ایران را بگیرد خوب شد که خودش به خودشان گل زد. فکر می کنم در پرتاب پنالتی و گل آزاد بازیکن ها باید بیشتر دقت کنند چون اغلب توپ با فاصله بالایی از دروازه رد می شد در حالی که اگر نشانه گیری دقیق بود هر دو پرتاپ امکان گل شدن داشت. به هر حال ما به بازیکنان یک شادی خوب خیابانی را به کوری چشم رژیم بدهکاریم. پایتان درد نکند بچه ها!

• سودا
ای مردم برید رو پشت بوما و شیپور بزنید!

• پیام
بیشتر خجالت داشت این برده!

• ملت با فرهنگ
کاش ایشون از یک جمله بندی صحیح و در شان یک رییس جمهور استفاده میکرد
از کی تا حالا گل به خودی میشه " یک بازی حساب‌شده "
مچکریم !!!

• نام مستعار
پیروزی بدون کفش امریکایی و بدون بازی تدارکاتی خوب با زورگویی امریکا خیلی خیلی چسبید.کجاتون سوخت

• نام مستعار
اگر شما وسط شادی این همه آدمها توانستید یک عدد آخوند ببینید من اسمم را عوض می کنم.

• نام مستعار
استفاده ابزاری حتی از فوتبال توسط آخوندهای همه کاره. آخوندهای ورزشکار، آخوندهای ریاضیدان و فیزیکدان، آخوندهای اقتصاددان و آخوندهای همه کاره واقعا کار بلد. در یک کلام آخوندهای حکومت دار بر ملت ساده محروم از حقوق مدنی و اجتماعی. همه این حرفها را در عکس روحانی رئیس جمهور در تصویر بالا ببینید.

• داوید فاخری
تمرین جشن و شادی ملت در روز اضمحلال جمهوری ننگین اسلامنی به رهبری اسید علی « خ خائنه ئی » از صفحه روزگار!.

• نام مستعار
گل شانسی خودی دلیل خوب بودن تیم ایران نیست

• ایران صدر جدول
سه تا اسپانیا زده، سه تا پرتغال زده، یکی مراکش زده، ایران صدر جدوله.

• مراکش دوستت داریم
بد بازی کردیم و بُردیم. عزیز بوهدوز، ممنون.

• مهسا
بعداز ۴۰ سال هنوز مردم متوجه نیستند که نباید به مسافرتهای سیاحتی رفته و یا تظاهر به جشن و شادی کنند!؟ حسب العمر مقام عظمای ولایت و امامت مسلمین چاخان، رفتن به سفرهای زیارتی شام، عراق، عزاداری، گریه، قمه + زنجیر + سینه زنی + غم و ماتم و اندوه مردم کاملاً آزاد و مورد رضایت ایشان و الله است

• حسن کلید
این شیخ حسن کلید ساز عاشق این تریپ ها هست جلوش را نگیری یا از اغا نترسه ۱ رقصی هم میکنه

• مش رجب
امیوارم حریفان بعدی حداقل ۷-٨ گل به خودی بزنند تا شاید ما پیروز شدیم و جشن برگزار کردیم

• نام مستعار
گول به خودی مراکشی ها، دیگه شادی کردن داره؟

• هادی
لطفا فکر نان باشید که خربزه آب است
اینها برای مردم نان و آب نمی شود

• مهراد
این روزا جمهوری اسلامی فقط میخواد ذهن مردم رو از مسائل اقتصادی و مشکلات جامعه منحرف کنه. شادی کردن خوبه اما باید حواسمان به حقه بازی های این رژیم باشه.

• نام مستعار
مردم دردمند ایران که در زیر فشارهای اقتصادی خامنه ایی له شدهاند می ریزند بیرون در خیابان تا شاید اندکی فراموش کنند که اخوند و خامنهایی چه بلایی بر سرشان اورده بعد از دخالت در اطاق خواب مردم حالا به فضولی به سرهای مردم پرداخته است

• نام مستعار
تو همین تجمعات برعلیه رژیم شعار بدید

• نام مستعار
سیمای جمهوری در پخش زنده بازی ایران – مراکش تصاویر تماشاگران ایرانی را سانسور کرد و فقط تماشاگران مراکشی را نشان داد.

• نام مستعار
بیاید تو خیابونا بر علیه رژیم شعار بدید شادی مردم ایران وقتی هست که رژیم آخوندی نابود بشه

• نام مستعار
عجب عنوان خبری انتخاب کرده رادیو فردا! ای ول...

• ارش
دلم واسه ملتمون میسوزه از بس سختی کشیدن و عصه خوردن این اتفاقات بهانه این میشه ساعتی عصه رو فراموش کنن .امیدوارم جشن نابودی جمهوری اسلامی رو ببینم

• سعید
به انهایکه همه چیز را سیاه و سفید میبینند باید گفت همین رقص و آواز هم فرصتی است که رژیم جنایتکار آخوندی را یکقدم به عقب میراند پس زیاد مته به خشخاش نزنید بگذارید مردم امروز حالشان را بکنند و همین مردم بزودی نظام ظلم و استبداد آخوندها را به زیر خواهد کشید سحر نزدیک است .

• برگ برنده؟؟!!
تو این همه ناراحتی یک کمی شادی برای مردم لازم بود تا یک کم از حال بد بدور باشن...فقط خدا کنه مسئولین همیشه بی مسئولیت این رژیم تو این شرایط به عنوان برگ برنده ازش استفاده نکنن...

• مستعار
کاشکی یک حکومت ملی سرکار بود و این جشن پیروزی واقعا لذت بخش بود فقط اول بازی که
شروع شد اومدند نام ج اسلامی رو به نام قشنگ ایران در عنوان تیم اضافه کردن کلا همینارو بلدن

• نام مستعار
حالا خانوم ستوده را گرفتند و دو روز دیگه پناهی و ثلاث را اعدام میکند بیخیال به ما چه بریم فعلا دو ساعت قر بدیم چون تا ۲ سال دیگه موقع انتخابات بعدی نمیشه قر داد !
اما عکس روحانی هم جالبه اون هم تو توییتر با شلوار خوشتیپ تره خدایی اما یه سوال
اقا روحانی خدایی خونت چند می ارزه بالاغیرتا ؟ بعد بگو از کجا اوردی خونه را خریدی یا از کدوم ننه مرده ی بدبختی بالا کشیدی
ینی اینجا پیام منو میبینه !؟یا برم تو توییتر ازش بپرسم

• عبد
میگن جوجه اخرپایز میشمادند وشاهنامه اعرش خوش نیست اخزشجلد است یارگارد محکم است برای خوشحالی اخوند بخیابانها نریزید جزات ذارید برای سرنگونی حکومت زژیم فاسداخوند هلهله جیق بزنید

• مرضیه
با هر بهانه ای باید رقصید و شاد بود . با در اماکن عمومی رقص و شادی کرد ! با به غم و اندوه نه گفت و شاد زیستن را یاد گرفت . باید روسری ها را پرت زد !

• به ۰۰:۵۷
خوب میکنی مشکوکی! برو با مشکوکی خودت حال کن. :)

• :)
اون همه پول دادیم مراکش آخر جبران کردند

• ناشناس
تا باشه شادی باشه برای مردم ایران ! البته اگه حکومت داعش جمهوری اسلامی و اصل ولایت فقیه به مردم اجاره بده . ۴ سال مردم ایران عزاداری و غم گریه تو خیابانهاست میبینند .

• نام مستعار
پیروز دل نشینی بود با انکه گل خودی بود موجبات شادی مون شد.ولی مسابقه زیاد جذابی نبود.در مقابل دیدار پرتغال و اسپانیا واقعا دیدنی بود .هر دو تیم بسیار سریع و حرفه ای بازی میکردن.ایران حواسش خیلی باید جمع باشه در رویارویی با اسپانیا و پرتغال نوع بازی امروز را باید کنار بگذارد.
• نام مستعار
۲۶ ۰۳ ۱۳۹۷ ۰۲:۲۹
عربستان، مصر، مراکش بازی اولشون را باختند. فقط سری بزنید به شبکه های عرب زبان گویا عید فطر تبدیل به عزا شده به خاطر برد ایران مقابل مراکش.

• نام مستعار
حسن روحانی رییس جمهوری ایران با انتشار عکسی از خود در توییتر نوشته است:«با یک بازی حساب‌شده و پیروزی دلچسب همه ملت ایران را شاد کردید؛ بچه‌ها مچکریم.»
ببینید روحانی چه اهل شعار و حرکتهای پوپولیستیه، خوبه مراکش خودش به خودش گل زد وگرنه میخواست چی بگه!

• رهایی ایران ازچنگال اسلام
امیدواریم این پیروزی های افتخار آمیز ملی به اشغال اسلامی ایران، توسط اسلامگرایان اجنبی شیعه، پس از چهار دهه، یکباره و برای همیشه پایان دهد.

• آرمین
من فکر کردم ارزش پول مملکت بالا رفته اینا انقدر خوشحالی میکنند یا همه کار پیدا کردند! بعد که گفتند مال فوتباله فکر کردم برزیل را بردند. بعد گفتند با مراکش بوده فکر کردم شش تا گل زدند بعد گفتند نه بابا گل به خودی بوده. بیخود نیست حسن چاخان تشکر کرده.برای اینکه چه زود ملت همه چیز را فراموش میکند
حالا توی همین مدت که درگیر فوتبال و هلهله هستید آخوندها کلی براتون نقشه میکشند.

• آرش کمانگیر
دم بازیکن مراکشی گرم, با گلی که به تیم خودش زد سبب خوشحالی مردم ایران شد

• نام مستعار
رژیم از همه خوشحالتر است. انرژی مردم برای اعتراض تا مدتی تخلیه شد. فعلا کسی به گرانی و اعتصاب و ... اهمیتی نخواهد داد. ملت ایران است دیگر!

• جانم فدای ایران
مردم غم زده و گرفتار ایران . افسرده شدن و فقط دنبال روزنه ایی برای اعتراض به وضعیت داغون فعلی هستن یا بریزن تو خیابونا به شکلی با رقص خانمها و بوق زدن ممتد خودشونو خالی کنن . شادی و اعتراض حق مردم است . رژیم سگ کی باشه که بخواد اون رو به مردم بزرگ ایران صدقه بده . دیکتاتور به به پایان نحس خودت سلام کن

• رضا موتوری
اگه برای این اوضاع اقتصادی عزای عمومی یک ماه اعلام بشه بد نیست! ظلم پذیر تر و بی خیال تر از این مردم پیدا میشه!این آخوندای با لباس و بی لباس رو من دیدم که ایران رو کره شمالی می کنند.

• ابی
رقص وشادی اون هم برای فوتبال واقعا که!!!!!!بابا ازهمه مهمتر گرانی وتورم هستش که کمر مردم راشکسته وبانکها شادی میکنند

• ح
الان آخوندهای ولی فقیهه وحشت می کنند از خوشحالی مردم به امید حتی شکست اسپانیا و پرتغال لطفا روحیه تون را پایین نیارید ملی پوشان اسپانیا و پرتغال هم انسان هستند اجنه که نیستند

• نام مستعار
این ملت واقعیه ایرانه بی درد و رگ و عار مخصوصا در تهران
حالا میگفتند برا مملکتت دو روز اعتصاب. کنید یکی جلو نمیومد
باید مرد از این درد ایرانی بودن هیچوقت هم درست نمیشه میدونین چون اون مسلی. که با اموزش های دوره پهلوی تربیت شد همه دیدیم چی شد دیگه وای به حال ما که تو اموزش و پرورش کثیف جمهوری اسلامی تربیت شدیم بهتر از این هم نخواهیم شد

• سودابه آل طه
مردم لطفاً تحت تاثیر عوامل ضد انقلاب و فرهنگ غرب قرار نگیرند. این جشن و سرور می تواند در خانه‌ با خانواده انجام گیرد.

• فضول محله
بله بردیم ، أین پیروزی را تبریک میگم به مردم ایران و امیدوارم مدافعین تیّم اسپانیا هم با همچین اشتباهی مشابه بازیکن تیّم مراکش مجددا دل جوانان را شاد کنند.
برو بچ تیم فوتبال مراکش مچکریم ...

• رشوه و پول نفت؟
تصویر آهسته مشکوک است.
بنده تنها شک کردم و کسی را قصد بدگویی یا خراب کردن ندارم ولی از تصویر آهسته مشکوک بنظر می آید بازیکن مراکشی عمدی گل زد شاید؟ پیچش دقیق سر و گردن بازیکنی که خود بیرون محدوده دروازه هست به سمت دروازه...! با سابقه ای که رژیم ایران دارد در پولشویی و خرابکاری و رشوه دادن باید مشکوک بود و راستی آزمایی کرد. فیفا یا دولت مراکش یا چه نهاد بین المللی قادر به انجام این کار است؟

حفظ شادی مردم در شکستن کمر بیکاری و تورم است
کیهان تهران نوشته :پس از پیروزی شیرین تیم ملی فوتبال ایران، مقابل مراکش در جام جهانی روسیه، مردم کشورمان در تمامی شهرها از جمله پایتخت به خیابان‌ها آمدند و برای این موفقیت غرورآفرین، جشن پیروزی گرفتند. در شهرهای بزرگ از جمله پایتخت ایران، اغلب معابر عمومی قفل شده بود. در روز عید فطر، این عیدی قهرمانان وطن به مردم ایران، حال همه‌مان را دگرگون و دل میلیونها ایرانی را شاد کرد.
تیم ملی فوتبال ایران در پنج دوره حضور در جام جهانی، تنها یک پیروزی مقابل تیم ملی فوتبال آمریکا در جام جهانی ۱۹۹٨ به دست آورده بود و با پیروزی مقابل مراکش با گل به خودی یکی از بازیکنان این تیم ، طلسم ۲۰ ساله شکسته شد و بازیکنان تیم ملی ایران، شادی را به قلب‌های ملت هشتاد میلیونی‌شان هدیه دادند.
این موفقیت و پیروزی که شادی زایدالوصف مردم کشورمان را به همراه داشت در شرایطی اتفاق افتاد که فشارهای اقتصادی و تلخی‌های اجتماعی به جامعه ایران شرایط خاصی بخشیده بود. به تبع بی‌ثباتی در فضای اقتصادی افزایش لجام‌گسیخته اخیر در قیمت دلار، مسکن، طلا، سکه و خودرو و... بر تلخ کامی جامعه افزوده و مردم را در شرایط سخت‌تری قرار داده که در این شرایط جامعه بیش از همیشه تشنه موفقیت و پیروزی است.
در واقع پیروزی ایران مقابل مراکش در بزرگ‌ترین و با‌اهمیت‌ترین آوردگاه جهانی، پاسخی به این عطش همگانی برای یک موفقیت دلچسب و پرقدرت بود.
بسیاری از کارشناسان معتقدند این پیروزی تیم ملی فوتبال باعث می‌شود که تا حدودی نگاه‌ها از اقتصاد به سمت ورزش معطوف شود و برای مدتی مردم مشکلات اقتصادی را فراموش کنند، به عبارت دیگر شادی مردم ایران در پی موفقیت تیم ملی فوتبال کشورمان در حد سرخوشی لحظه‌ای و زودگذر است که شاید بتوان به آن به‌عنوان مُسکن نگاه کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست