یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انتقاد مرکل و مکرون از رفتار ترامپ در اجلاس جی ۷


• اختلافات در میان سرن کشورهای بزرگ سرمایه داری عمیق تر می شود، بعد از خودداری ترامپ از امضای بیانیه ی پایانی اجلاس گروه هفت، مرکل و مکرون او را به شدت مورد انتقاد قرار دادند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۱ خرداد ۱٣۹۷ -  ۱۱ ژوئن ۲۰۱٨آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از رفتار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اجلاس سران گروه هفت (جی ۷) به شدت انتقاد کردند.


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز یکشنبه (۱۰ ژوئن/ ۲۰ خرداد) در شبکه اول تلویزیون آلمان ضمن انتقاد شدید از رفتار دونالد ترامپ گفت که توئیت رئیس جمهوری آمریکا "مأیوس‌کننده" است. مرکل گفت که اما دولت آلمان به بیانیه نشست گروه هفت پایبند است و این بیانیه تصویب شده و دارای اعتبار قانونی است.
مرکل در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون آلمان درباره رفتار خونسردانه‌اش گفت که به‌کارگیری زبانی تند چیزی را بهتر نمی‌کند. او افزود که اما گامی که رئیس جمهور آمریکا برداشته موجب سهولت اوضاع نمی‌شود.
صدراعظم آلمان گفت که با این همه، گفت‌وگو با ترامپ را از جمله در ماه ژوئیه در اجلاس سران عضو کشورهای ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) در بروکسل ادامه خواهد داد.

مرکل گفت که تصمیم ترامپ باعث تقویت این خواست در او شده که بیش از پیش برای اتحادیه اروپایی متحد و قوی تلاش کند. او گفت که اروپا باید سرنوشت خود را بیش از پیش در دست بگیرد و خودش از ارزش‌هایش دفاع کند، در صورت لزوم همراه با ژاپن. صدراعظم آلمان گفت که آلمان و اروپا دیگر نباید "با ناسنجیدگی" به آمریکا متکی باشند.

به گزارش دویچه وله، با این حال، مرکل بر این نظر نبود که شراکت با آمریکا، با وجود سیاست قیمومت‌طلبانه ترامپ، به پایان رسیده است. او گفت که دلایل خوبی برای مبارزه در راه حفظ شراکت میان‌قاره‌ای موجود است.


دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز به «تک‌روی آمریکا و رفتار غافلگیرکننده ی دونالد ترامپ» که از امضای بیانیه ی مشترک "گروه هفت" صرف نظر کرد، واکنش نشان داد و اعلام کرد که همکاری‌های بین‌المللی نباید تحت تأثیر عصبانیت‌ها یا سخنان حاشیه‌ای باشد. کاخ الیزه بدون این که از دونالد ترامپ نام ببرد رفتار وی را "متناقض و ناپایدار" توصیف کرد.

به گزارش «ار آی اف»، صبح روز یکشنبه ١٠ ژوئن /٢٠ خرداد، کاخ ریاست جمهوری فرانسه – الیزه –اعلام کرد که "فرانسه و اروپا از بیانیه ی پایانی گروه هفت حمایت می‌کنند و امیدوارند که همه ی امضاکنندگان نیز چنین کنند".
منابع الیزه گفته‌اند: "ما برای تدوین یک متن و تعریف تعهدات‌مان دو روز وقت صرف کردیم و به این متن پایبند می‌مانیم. هرکس که به آن پشت کند تناقض و سستی خود را می‌نمایاند". کاخ الیزه افزود است: "جدّی و در شأن ملت‌های خود باشیم. وقتی قولی می‌دهیم به آن پایبند بمانیم".

واکنش ریاست جمهوری فرانسه که گاه به عنوان "اعلامیه" و گاه فقط "از قول الیزه" نقل شده، چند ساعت بعد از توئیت غافلگیرکننده ی دونالد ترامپ منتشر شد. ترامپ بعد از ترک اجلاس "گروه هفت" شدیداً از جاستین ترودو نخست وزیر کانادا انتقاد کرد و نوشت: "ترودو در جلسات ما در جی -٧ (G۷) خودش را میانه‌رو و حرف‌شنو نشان داد اما بعد از رفتن من، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که عوارض آمریکایی‌ها توهین‌آمیز است و اجازه نمی‌دهد که کسی حقش را پایمال کند… اما عوارض ما فقط پاسخی است به عوارض آنها که ٢٧٠درصد روی لبنیات آمریکایی بسته‌اند".

آمریکا و سایر کشورهای شرکت‌کننده در بیانیه هشت صفحه‌ای پایانی اجلاس کشورهای صنعتی گروه ۷ به رغم اختلاف نظرهای فراوان، مشترکا در آخرین دقایق از آنچه «بازرگانی آزاد و عادلانه» می نامند، دفاع کردند.
در بیانیه‌ پایانی که امضای ترامپ را نیز بر خود دارد اعلام شده بود که کشورهای صنعتی خواستار کاهش تعرفه‌های گمرکی هستند و برآنند تا از کمک‌های حمایت‌گرایانه خود از محصولات داخلی بکاهند.

در واکنش به اقدام ترامپ در پس گرفتن امضای خود از زیر بیانیه پایانی اجلاس گروه ۷ یکی از سخنگویان دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، گفت: «ما مفاد این بیانیه را که از طرف همه سران شرکت‌کننده در این نشست امضا شده، می پذیریم و به آن عمل می کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا صبح شنبه (۹ ژوئن/ ۱۹ خرداد)، حدود پنج ساعت پیش از پایان نشست مشترک سران هفت کشور صنعتی جهان کانادا را ترک کرد. یکی از علت‌های این اقدام، دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی کیم جونگ اون عنوان شده که مطابق برنامه قرار است در ۱۲ ژوئن در سنگاپور انجام شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست