یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در پیوند با برپایی ی سمپوزیوم هنر در شهر لاهه ی هلند
بر چهره جهان رنگ نهادن
میترا جشنی


• بیست هنرمند ایرانی‌ با ده هنرمند از کشورهای دیگر در محیطی‌ خلاقانه، توانمندیها و تجربیات هنری خود را با یکدیگر و با مخاطب به اشتراک میگذارند. شیوه و نحوه بیان آنها و حاصل این آمیزش فرهنگی‌- هنری بر دیوار‌های گالری پولچری آویخته خواهند شد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۷ خرداد ۱٣۹۷ -  ۷ ژوئن ۲۰۱٨


 
ما نشانه‌ای بودیم بی‌ تعبیر
ما بی‌ درد بودیم و چه بسا
زبان خویش را در غربت از دست داده ایم ...
هولدرین

اصالتمندی هنر در بالندگی تفکر و هویت خالق آن است. خواستهای بیانی یک هنرمند، مبادلات فرهنگی‌ و فکری او و شناخت نگرش‌های متفاوت مخاطبان مختلف در شکل گیری آثار هنری موثر هستند و از سوی دیگر همین اثر میتواند خارج از محدودیت‌های جغرافیایی در اجتماع میزبان انگیزاننده اندیشه ورزی و جستجو در باب هویت و فرهنگ جامعه خلق اثر باشد .
با بیش از پانزده سال تجربه به عنوان آرتیست و برگزارکننده رویدادهای هنری در کشورهای مختلف، اثر هنری را یکی‌ از موثر‌ترین راه‌های تبادل افکار و ایجاد علاقمندی و انگیزش کنجکاوی و مطالعه در مورد فرهنگ مهاجرین، بازدیدکنندگان و مهمانان سرزمینهای نا اشنا میدانم.
بیست هنرمند ایرانی‌ با ده هنرمند از کشورهای دیگر در محیطی‌ خلاقانه، توانمندیها و تجربیات هنری خود را با یکدیگر و با مخاطب به اشتراک میگذارند. شیوه و نحوه بیان آنها و حاصل این آمیزش فرهنگی‌- هنری بر دیوار‌های گالری پولچری آویخته خواهند شد.
آثار این هنرمندان در ذات خود بهره‌مندی سرشاری از فرهنگ و قومیت را   دارا هستند که به زبان و تکنیک آکادمیک و جهانی‌ هنر اجرا میشوند. کریم الاهخانی هنرمند چیدمان محیطی‌ که متریال اثر هنری خود را مستقیما از خاک کویر ایران به همراه میاورد، تعبیری شاعرانه در تعریف پروسه هنری خود دارد: «ازهم پاشیدگی یک وحدت»!1 این هنرمند بسیار زیرکانه از عنصر خاک، تمثیل گونه و نمادین در بیان هویت و ذات فرهنگی‌ در چیدمان خویش استفاده می‌کند.
برای کریم، هر آنچه در محیط زندگی خود می بیند ، نشانه است و بسیاری از آنها روند طبیعی چرخه زمین هستند اما وقتی ابزار بیانی یک ایده واقع می شوند، قابل تکثیرند و می توانند قابلیت تولید اندیشه و برداشت به تعداد مخاطبانشان را داشته باشند. او اذعان میکند که در این اثر قصد تغییر در شکل آنها را ندارد فقط بخشی از آنها را در یک پروسه جابجایی و کار با لعاب که متریال هنر سنتی ایران زمین است به کوره میبرد   تا حرفش پخته تر شود وسپس آنها را به محیط برمی گرداند و در محل اولیه قرار می دهد.
کریم میگوید:
«یقینا خاک هر سرزمین مقدس ترین نمود وطن و به نوعی خانه است. درفرهنگ ایرانیان مرسوم است که وقتی به خانه کسی می روند هدیه ایی که معرف اقلیم و قابلیت های فرهنگی و بومی آنهاست، به نام سوغات برای میزبان می برند. لذا من برای اولین سفرم به هلند ترجیح دادم قطعه ای کوچک از خاک وطنم را به عنوان بستری برای اجرای اثر چیدمانم انتخاب کرده و به مردم هلند تقدیم کنم».
در بین هنرمندان نقاش مرتضی‌ متقی همدلی و تفکیک ناپذیری فرهنگ ها را با به چالش کشیدن مخاطب به نمایش می‌گذراد. مرتضی‌ از موی طبیعی انسان به عنوان متریال هنری استفاده می‌کند و با قرار دادن موی سر مخاطب به عنوان اجزا تشکیل دهنده اثرهنری اش اهمیت حضور فیزیکی‌ علاقمندان را در شکل گیری و پایداری هنر یادآور میشود. 2
او دیدگاه خود را چنین بین می‌کند: «موی سر انسان که نمادی از زیبایی اوست، دارای شخصیت و کارآکتر است. تاثیرات بدون زیان و خسارت از این همنشینی و گفتگوی آزاد بین موهای آدمهای مختلف، میتواند یک فرم منسجم و زیبا فراهم کند که همان اثر هنری مشترک خواهد بود. این استعاره ای است از برابری و یکسانی انسانها در جنس و جوهر وجودی و نمادی است از شکل گیری زندگی صلح آمیز بشریت. این پروژه با الهام از شعر مشهور شاعر بزرگ پارسی زبان، شیخ اجل -سعدی شیرازی- است که در سالن مذاکرات سازمان ملل متحد به عنوان نماد صلح و دوستی قرار دارد:
بنی آدم اعضای یک پیکرند                   که در آفرینش ز یک گوهرند»   
در کنار این آثار مردانه، شاهد تعادل حیرت انگیز و گوناگونی در میان نحوه بیان هنری هنرمندان زن شرکت کننده در سمپوزیوم هستیم. لاریسا اکسمان ، سمیرا البرزکوه ، کلودت ون د راکت و سایر هنرمندان، هر کدام ترجمان مختلفی‌ از یک تالیف زنانه هستند. سمپوزیوم با گردانندگی میترا جشنی6 -مدیریت هنری گالری میترا- وتیم اجرایی آن در ۱۲ ژوئن روز سه شنبه، دو روز پس از ورود هنرمندان به کشور هلند، دراستودیو مووف واقع در شهر لاهه افتتاح خواهد شد. ورکشاپ و تبادل خلاقانه هنرمندان تا پنجشنبه شب ادامه خواهد داشت. در روز شنبه نمایشگاه در گالری پولچری درهمین شهر در ساعت ۳ بعدازظهر افتتاح میشود و تا روز ۸ ژولای ادامه خواهد داشت. به همراه اثار هنرمندان شرکت کننده در سمپوزیوم از تاریخ بیست و نهم ژوئن آثار دیگر هنرمندان مدعو در همان گالری ارائه خواهد شد. بازدید در تمام مراحل سمپوزیوم برای علاقمندان آزاد است.

میترا جشنی
www.mythragallery.com


image 1/2
Image 3

 
اطلاعات بیشتر را در نشانی ی زیرین پی بگیرید:

www.akhbar-rooz.com


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست