یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ادامه ی اعتراض ها در اردن


• اعتراض های مردمی در اردن در هشتمین شب (چهارشنبه شب) متوالی هم ادامه یافت و با اعمال خشونت از سوی ماموران منجر به زخمی شدن یک نیروی امنیتی در درگیری با معترضان شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۷ خرداد ۱٣۹۷ -  ۷ ژوئن ۲۰۱٨اعتراض های مردمی در اردن در هشتمین شب (چهارشنبه شب) متوالی هم ادامه یافت و با اعمال خشونت از سوی ماموران منجر به زخمی شدن یک نیروی امنیتی در درگیری با معترضان شد.

به گزارش روز پنجشنبه شبکه خبری المیادین'مازن ارشیدات' رئیس اتحادیه وکلای اردنی با اشاره به افزایش شمار تظاهرکنندگان در اعتراض های شب گذشته به سیاست های اقتصادی دولت گفت:تاکنون ما شاهد هیچ اقدام مثبتی از سوی دولت نبوده ایم و به همین دلیل تصمیم به ادامه اعتراض ها داریم.
وی بر ضرورت تغییر تیم اقتصادی دولت که چند دهه از فعالیت آنها در کشور می گذرد، تاکید کرد.
'جورج حدادین' فعال سیاسی اردن در گفت وگو با این رسانه تاکید کرد: تکیه برکمک های خارجی، تاثیر منفی زیادی بر استقلال تصمیم گیری های مقامات این کشور داشته است.
وی تاکید کرد که برای رسیدگی به اعتراض ها پایان دادن به وابستگی به خارج ،ضروری است.
این در حالی است که'عمر الرزاز' در توییتر با دادن وعده گفت وگو با همه طرفها مدعی تلاش برای دستیابی به نظام مالیاتی عادلانه شد.
رسانه های خبری از ادامه اعتراض های مردمی به قانون جدید مالیات بر درآمد دولت مستعفی 'هانی الملقی' نخست وزیر سابق وانحلال پارلمان و درگیری نیروهای امنیتی با مردم خبر دادند.
میدان چهارم امان پایتخت اردن درنزدیکی مقر نخست وزیری از چهارشنبه گذشته تاکنون، صحنه شدیدترین اعتراض ها است وصدها معترض همچنان در آن تحصن کرده اند.
معترضان اردنی شب گذشته با سردادن شعارهایی ضمن محکوم کردن سیاست های اقتصادی دولت اردن خواستار انحلال مجلس این کشور به عنوان مسئول اجرای تصمیم های ناعادلانه شدند.
برخی رسانه ها با اشاره به درگیری های شب گذشته نیروهای امنیتی اردن با معترضان و زد و خورد میان آنها، از زخمی شدن یک نیروی امنیتی خبر دادند.
بر اساس گزارش های رسیده معترضان همچنان در شهرهای مختلف اردن به تحصن واعتصاب ادامه داده، شعارهای ضد دولتی سر می دهند.
علاوه بر امان پایتخت استان 'اربد' در شمال نیز امروز پنجشنبه شاهد برگزاری تحصن در مقابل مجتمع اتحادیه ها است ومعترضان خواستار اصلاحات اقتصادی ومجازات فاسدان وانحلال مجلس نمایندگان می باشند.
با اینکه عبدالله دوم شاه اردن دوشنبه گذشته با استعفای 'هانی الملقی' نخست وزیر که قانون جدید مالیات بر درآمد را تصویب وبه مجلس نمایندگان ارجاع داده بود ،موافقت نموده 'عمر الرزاز' را مامور تشکیل کابینه جدید کرد اما اعتراض ها همچنان ادامه دارد.
هزاران تن از مردم اردن، شب گذشته در مرکز امان پایتخت کشور در تظاهراتی بی سابقه وسردادن شعارهایی علیه عمر الرزاز نخست وزیر جدید خواستار انحلال مجلس ،سرنگونی ملک عبدالله پادشاه اردن شدند و این تظاهرات به درگیری با پلیس منجر شد .
افزایش مالیات ها یکی از خواسته های صندوق بین المللی پول از اردن برای کاستن از بدهی عمومی این کشور است.
شورای اتحادیه ها (سندیکاهای) اردن روز گذشته چهارشنبه با تاکید بر ادامه اعتراض ها ، تداوم اعتصاب وتحصن در مقابل مجمع اتحادیه ها را خاطر نشان ساخته بود.
اعتراضات جاری در اردن بزرگترین تظاهرات ضد دولتی در پنج سال گذشته در کشوری است که یکی از باثبات ترین کشورهای منطقه غرب آسیا به شمار می رود.
فعالان سیاسی معتقدند بازگشت قیمت ها به وضع پیشین هم نمی تواند اعتراضات مردمی را متوقف کند، زیرا بحرانی که دامنگیر اردن شده، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و چنین بحرانی نیازمند راه حلی ریشه ای و انتقال واقعی همه‍ی صلاحیت ها به مردم است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست