یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پاریس، لندن و برلن خواهان معافیت شرکت‌هایشان از تحریم‌ شدند


• فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه‌ای مشترک به دولت آمریکا با تأکید بر پایبندی‌شان بر برجام از واشنگتن خواستند شرکت‌های اروپایی را به خاطر فعالیت در ایران تحریم نکند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۷ خرداد ۱٣۹۷ -  ۷ ژوئن ۲۰۱٨فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه‌ای مشترک به دولت آمریکا با تأکید بر پایبندی‌شان بر برجام از واشنگتن می‌خواهند که شرکت‌های اروپایی را به خاطر فعالیت در ایران تحریم نکند. سه کشور اروپایی تأکید می‌کنند که فعلاً گزینه‌ای بهتر از برجام وجود ندارد.

نامه‌ای که مورخ دوشنبه ۴ ژوئن/١۴ خرداد است اما روز چهارشنبه ۶ ژوئن به دست خبرگزاری‌های بزرگ رسیده توسط وزیران امور خارجه و وزیران دارایی و اقتصاد سه کشور بزرگ اروپایی امضا و خطاب به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ی آمریکا نوشته شده است.

در این نامه آمده است: "ما انتظار داریم که ایالات متحده از اقداماتی که علیه منافع اروپا باشد، صرف نظر کند". علاوه بر وزیران سه کشور، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا نیز نامه را امضا کرده است. این نامه علاوه بر وزیر امور خارجه ی آمریکا برای استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری نیز فرستاده شده است. نویسندگان نامه صنایع و بخش‌هایی را که بهتر است از تحریم معاف شوند ذکر کرده‌اند: صنایع دارویی و بهداشت، انرژی، خودروسازی، هواپیمایی کشوری و بانک‌ها، حوزه‌های اصلی مورد توجه اروپاییان است.

پاریس، لندن و برلن در نامه ی مشترک خود خطاب به دولت آمریکا می‌نویسند که آنها نیز مثل واشنگتن نگران فعالیت‌های اتمی ایران بعد از سال ٢٠٢۵ هستند (محدودیت‌های برجام تا ٢٠٢۵ معتبر است). آنها همچنین بر نگرانی‌های خود در مورد برنامه ی موشکی ایران و اقدامات "بی‌ثبات‌کننده ی جمهوری اسلامی در منطقه" تأکید می‌کنند.

با اینحال در این نامه آمده است که "خروج ایران از توافق اتمی باز هم بیشتر به بی‌ثباتی منطقه دامن خواهد زد". وزیران خارجه ی فرانسه، آلمان و بریتانیا می‌افزایند که درگیری یا برخوردهای جدید در خاورمیانه فاجعه‌بار خواهد بود و تأکید می‌کنند که "در این مرحله، بدیل قانع‌کننده‌ای" برای برجام وجود ندارد.

چندی پیش، برونو لومِر، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه گفته بود که قصد دارد همراه با همتایان بریتانیایی و آلمانی اقدامات مشترکی را در جهت معافیت شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا به اجرا بگذارد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست