یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پژو - سیتروئن هم از ایران می رود


• گروه فرانسوی اتوموبیل سازی پِ.اِس.آ، سازنده ی اتوموبیل های پژو و سیتروئن، در پی تصمیم آمریکا به برقراری مجازات‌ها علیه ی ایران، اعلام کرد روند توقف فعالیت‌های خود را در این کشور آغاز کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۵ خرداد ۱٣۹۷ -  ۵ ژوئن ۲۰۱٨گروه فرانسوی اتوموبیل سازی پِ.اِس.آ، سازنده ی اتوموبیل های پژو و سیتروئن، در پی تصمیم آمریکا به برقراری مجازات‌ها علیه ی ایران، روز دوشنبه ٤ ژوئن/ ١٤ خرداد، اعلام کرد روند توقف فعالیت‌های خود را در این کشور آغاز کرده است. خروج پژو از ایران که پس از اعلام تصمیم‌های مشابه از سوی توتال، جنرال الکتریک و شمار دیگری از شرکت‌های غربی انجام می‌گیرد، ضربه ی شدیدی، نه تنها از نظر صنعتی و اقتصادی، بلکه از نظر روانی محسوب می‌شود. بازگشت پژو به ایران در پی رفع تحریم‌ها علیه ی این کشور، یکی از مهمترین دستاوردهای برجام برای تهران بشمار می‌آمد.

چشم‌انداز اعمال مجازات‌های آمریکا، گروه اتوموبیل سازی پِ.اِس.آ را نیز به عقب نشینی واداشت. این گروه هر چند برای انطباق فعالیت‌های خود در ایران با تصمیمات تازه ی آمریکا، تا روز ۶ اوت آینده مهلت داشت، اما با توجه به زمان لازم برای توقف واحدهای تولید، تصمیم گرفت روند آنرا از حال آغاز کند.

هر چند پژو اعلام کرد، با حمایت دولت فرانسه، از مقامات آمریکا خواهد خواست با صدور اجازه ی ویژه‌ای برای ادامه ی حضور این گروه در ایران، آنرا از شمول مجازات‌ها معاف کنند، اما مسئولین پژو نیز همانند مدیرعامل توتال اذعان می‌کنند که احتمال کسب چنین معافیتی تقریباً وجود ندارد.

گروه اتوموبیل سازی پِ.اِس.آ که به توسعه ی فعالیت‌های خود در ایران امید فراوان بسته بود، البته با ناخرسندی بسیار ایران را ترک می‌کند. این گروه با همکاری ایران خودرو برای ساختن اتوموبیل های پژو و با همکاری سایپا برای تولید اتوموبیل‌های سیتروئن سرمایه گذاری قابل توجهی به میزان یک میلیارد یورو در پنج سال تدارک دیده بود. هدف از اجرای این برنامه تولید ٢٠٠ هزار دستگاه پژو و ١۵٠ هزار دستگاه سیتروئن در آستانه ی سال ٢٠٢١ بود.

این گروه سال گذشته ٤٤٤۶٠٠ دستگاه اتوموبیل در ایران فروخته و این کشور در این دوره، پیش از چین، نخستین بازار خارجی گروه محسوب شده است. با این حال از نظر مالی، پژو در اطلاعیه ی خود تاکید می‌کند که فعالیت‌های این گروه در ایران «کمتر از یک درصد گردش کار کلی آنرا تشکیل می‌دهد» و بنابراین توقف فعالیت‌ها در این کشور تغییری «در اهداف کلی و جهت‌گیری‌های مالی کنونی» گروه ایجاد نمی‌کند.

پِ.اِس.آ نخستین گروه اتوموبیل سازی فرانسه، دومین گروه اروپا پس از فولکس واگن و هفتمین گروه در جهان است. این گروه از نظر تعداد اتوموبیل‌های فروخته شده، ۶١ درصد بازار اروپا، ١٩ درصد بازار چین و آسیای جنوب شرقی و ١٢ درصد بازار افریقا و خاورمیانه را در دست دارد. گروه پِ.اِس.آ در کارخانجات خود ٣٤ مدل مختلف اتوموبیل از سه مارک پژو، سیتروئن و دِ.اِس تولید می‌کند.  


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست