یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

«تام و جری» در کشمکش مردُم و نامردُم!
رضا شکیبا


• در روزهای اخیر چند نوع «گربه» به تیتر اول روزنامه ها تبدیل شدند! گربه اول گربه ای بود که در دیگی در فضای مجازی ظاهر شد دیگی حاوی چند چنگال و تکه‌های گوشت و...اما عکس «گربه دوم» را علی خامنه‌ای روز دوم خرداد ۹۷ در دیدار با مسئولان رونمایی کرد... ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۵ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲۶ می ۲۰۱٨
*در روزهای اخیر چند نوع «گربه» به تیتر اول روزنامه ها تبدیل شدند! گربه اول گربه ای بود که در دیگی در فضای مجازی ظاهر شد؛ دیگی حاوی چند چنگال و تکه‌های گوشت و زیر عکس نوشته شده بود: «فقر در بخش هایی از سیستان و بلوچستان چنان شدید شده که عده ای در ماه رمضان گوشت گربه می خورند.»

*اما عکس «گربه دوم» را علی خامنه‌ای روز دوم خرداد ۹۷ در دیدار با مسئولان رونمایی کرد. وی در این دیدار گفت: « آمریکا مثل گربه‌ی داستان تام و جری باز هم شکست خواهد خورد. ما در شکست دشمن شک نداریم و هرکس که با معارف اسلامی آشنا باشد این را می‌داند.»

*گربه سوم را یکی از اسلام شناسان (در جواب خامنه ای) به تیتر اول رساند وگفت: کسانی که با معارف اسلامی آشنا هستند دعوای ایران و آمریکا را بیشتر با داستان موش و گربهِ «عُبید زاکانی» قیاس می کنند نه داستان «تام و جری»! وی در ادامه افزود: گربهِ داستانِ «عُبید زاکانی» روزی به شرابخانه ای (که گمان می رود موش فراوانی در آن زندگی کنند) می رود و:
...روزی اندر شرابخانه شدی/ از برای شکارِ موشانا / در پس خُم می‌نمود کمین/ همچو دزدی که در بیابانا/   ناگهان موشکی ز دیواری/   جَست بر خُمِ مِی خروشانا/    سر به خُم برنهاد و مِی نوشید/ مست شد همچو شیرِ غُرانا/ گفت: کو گربه تا سرش بکنم/   پوستش پر کُنم ز کاهانا /   گربه در پیش من چو سگ باشد/ که شود روبرو به میدانا/ گربه این را شنید و دم نَزَدی/ چنگ و دندان زدی به سوهانا/ ناگهان جست و موش را بگرفت/ چون پلنگی شکار کوهانا/ موش گفتا که من غلام توام/ عفو کن بر من این گناهانا/ مست بودم اگر گُهی خوردم/ گُه فراوان خورند مستانا...   

*«گربه چهارم» وقتی بر تریبون افکار عمومی جَست که برخی اصلاح طلبانِ مسکین مدعی شدند که اگر پر و بال اصلاح طلبان طی دو دهه گذشته ( توسط اصول گرایان) چیده نمی شد یحتمل ایران آباد و آزاد می شد و استخوان سعدی علیه الرحمه در زیر خاک لرزید و چنین به جواب آمد:
گُربهِ مِسکین اگر پر داشتی/ تخمِ گنجشک از زمین برداشتی

*و اما گربه پنجم که از گربه های پیش الذکر جنجالی تر است در اعتراف یکی از مقام های انتظامی و امنیتی استان فارس رُخ نمود. ایشان وقتی که بلوای مردم کازرون و اعتصاب کامیون داران شیراز و اعتراض مردم استان فارس به کمبود فراورده های نفتی و بنزین را همزمان شاهد بود ناگهان گفت:
«از صلح میان گربه وُ موش// برباد رود دُکانِ بقال»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست