یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مرکل در چین، مکرون در روسیه


• از جمله محورهای مهم مذاکرات آنکلا مرکل در چین و امانوئل ماکرون در روسیه، گفتگو در مورد آینده برجام است. به نظر می رسد فرانسوی ها به تلاش ها و قول و قرارهای همتایان آلمانی خود بدبین هستند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ٣ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲۴ می ۲۰۱٨تلاش های دیپلماتیک برای نجات برجام بعد از خروج آمریکا از آن همچنان ادامه دارد و اتحادیه ی اروپا به این منظور راه نزدیکی به چین و روسیه را در پیش گرفته است. از جمله محورهای مهم گفتگوهای آنکلا مرکل صدراعظم آلمان در چین و نیز دیدار امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در روسیه، گفتگو در مورد برجام و مسائل مربوط به آن است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که به پکن رفته اعلام کرد که به رغم خروج آمریکا از برجام، آلمان و چین همچنان از توافق اتمی با ایران پشتیبانی می‌کنند.
روز پنجشنبه ٢۴ مه/ ٣ خرداد لی کِکیانگ، نخست وزیر چین، در نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل تأیید کرد که چین نیز همه ی تدابیر اتخاذ شده برای دفاع از برجام را می‌پذیرد.
چین و آلمان همراه با آمریکا، روسیه، فرانسه و بریتانیا تشکیل دهنده‍ی گروهی بودند که به ١+۵ معروف شد و در تابستان ٢٠١۵ توافق اتمی را با ایران امضا کرد.
سفر آنگلا مرکل به چین یازدهمین سفر وی به این کشور طی دوران رهبری سیاسی اوست. آلمان و چین پیوسته روابط اقتصادی خوبی داشته‌اند. این بار نیز خانم مرکل تأکید کرد که سرمایه‌گذاری‌های چین در آلمان به نفع آلمانی‌هاست. لی کِکیانگ هم در پاسخ گفت: "ما همیشه به شرکت‌های آلمانی خوشامد می‌گوییم". او افزود: "درهای چین باز است و از این پس بازتر هم خواهد شد".

به نظر می رسد فرانسوی ها به تلاش های آلمان با دیده ی تردید می نگرند. رادیو بین المللی فرانسه در تفسیری پیرامون این سفر نوشت: اروپاییان در ثابت قدمی آلمان در این راه تردید دارند. با این که آنگلا مرکل در پکن از برجام دفاع کرد اما در کشورهای اروپایی کم نیستند تحلیل‌گرانی که از تک‌روی آلمان نگرانند و معتقدند که احتمال کنار آمدن آلمان با آمریکا به طور جداگانه وجود دارد.
به تازگی سرمقاله نویس نشریه ی آلمانی اشپیگل، ژاکوب آوگشتاین نوشته است: "آلمانی‌ها در مقابل دوست آمریکایی خود و به اسم واقع‌بینی سیاسی بزدلی زیادی از خود نشان می‌دهند... آنها روش‌های ترامپ را که به معنای زور به جای قانون است می‌پذیرند و این رفتار، یکی از پایه‌های فاشیسم است".
هفته ی قبل آنگلا مرکل در دیدارش با ولادیمیر پوتین در باره ی مقاومت شرکت‌های اروپایی‌ در مقابل فشارهای آمریکا با لحنی بدبینانه گفته بود که نمی‌توان چندان خوشبین بود و "نباید در این مورد توهم داشت".

خانم مرکل که بعد از ظهر پنجشنبه با شی جین پینگ رئیس جمهور چین نیز دیدار داشت در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در باره ی پیامدهای خروج آمریکا از برجام گفت که تحریم‌های آمریکا می‌تواند به نفع شرکت‌های چینی تمام شود.
اما آقای لی کِکیانگ نخست وزیر چین امکان جایگزین شدن دلار توسط پول چین (یوآن) در معاملات نفتی با ایران را رد کرد و گفت: "بین‌المللی شدن یوآن یک روند درازمدت است که مستقیماً به تحولات اقتصاد چین وابستگی دارد".


امانوئل ماکرون در روسیه
ولادیمیر پوتین و امانوئل ماکرون، رﺅسای جمهوری روسیه و فرانسه، پس از گذشت یک سال از نخستین دیدارشان در کاخ ورسای در فرانسه امروز ۲۴ می/۳ خرداد در سن پطرزبورگ با یکدیگر ملاقات کردند. این دو تن درباره ﻣﺳﺄله توافقنامه هسته ای وبحران سوریه و اوکراین با یکدیگر گفت و گو کردند.
امانوئل ماکرون، امروز سفر دو روزه خود را به روسیه آغاز کرد. این نخستین سفر وی به روسیه پس از تصدی مقام ریاست جمهوری فرانسه است. سفر امانوئل ماکرون به روسیه به مناسبت اجلاس بین المللی اقتصاد در سن پطرزبورگ انجام می گیرد. نخست وزیر ژاپن، شینزُو آبه، نیز در این اجلاس که محل دیدار محافل تجاری روسیه است شرکت خواهد کرد.
بنا به گفته کاخ الیزه، امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین در پایان بعد از ظهر امروز در قصر باشکوه کنستانتین در حوالی سن پطرزبورگ و در کناره خلیج فنلاند، آبراهی در شرق دریای بالتیک، با یکدیگر دیدار و به مدت طولانی گفت و گو کردند.
بحران اوکراین و جنگ در سوریه از دلایل تیرگی روابط روسیه و فرانسه در سالهای اخیر است. مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس، در ماه مارس گذشته نیز به اخراج دیپلمات های هر دو کشور از خاک یکدیگر انجامید.
ﻣﺳﺄله توافقنامه هسته ای تنها موضوع مورد توجه و توافق امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین است. روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستار حفظ این توافقنامه هستند. ولادیمیر پوتین تا به حال واکنشی علنی به این موضوع از خود نشان نداده اما در روزهای اخیر گفت و گوهای متعددی در این زمینه انجام داده است. وی جمعه گذشته نیز با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در روسیه دیدار و درباره ﻣﺳﺄله برجام تبادل نظر کرد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست