یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

خامنه ای: دولت جمهوری اسلامی نمی‌تواند با آمریکا تعامل بکند


• خامنه ای دو روز پس از اعلام ۱۲ شرط آمریکا برای توافق جدید اتمی با تهران، با تاکید بر پرهیز دولت از هرگونه "نرمش و انعطاف" در مقابل آمریکا، گفت: دولت جمهوری اسلامی نمی‌تواند با آمریکا تعامل بکند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲٣ می ۲۰۱٨خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در جلسه‌ای با مقام‌های ارشد حکومت اعلام کرد: "دولت جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند با آمریکا تعامل کند."

خامنه ای عصر روز چهارشنبه در جمع سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام، جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف و عناصر فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی گفت:

از اول انقلاب تا امروز، آمریکا انواع دشمنی‌ها را برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی انجام داده است و انواع کارهای سیاسی،‌ اقتصادی، نظامی و تبلیغاتی را علیه جمهوری اسلامی سازماندهی کرده است.

همه‌ی این کارها هم هدفش «براندازی» بود و این کلمه که تکرار می‌شود، چیز جدیدی نیست. همه‌ی این توطئه‌ها هم شکست خورده؛ شما جمهوری اسلامی را مقایسه کنید که بعد از 40 سال با توانایی‌های گوناگون دارد حرکت می‌کند و پیش می‌رود. و همه‌ی این‌ها شکست خورده ... مثل گربه‌ی معروف داستان تام و جری؛ و باز هم شکست خواهد خورد. ما در شکست دشمن شک نداریم و هرکس که با معارف اسلامی آشنا باشد این را می‌داند.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا هم سرنوشتی بهتر از اسلافش مانند بوش و نئوکان‌ها و ریگان نخواهد داشت و در تاریخ گم خواهد شد.

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد: مقدمه‌ی هر تصمیمی این است که ما به تجربه‌های گذشته‌ی خودمان مراجعه کنیم؛ اگر از تجربه‌ها درس نگرفتیم قطعاً ضرر خواهیم کرد.

وی افزود: چندین تجربه در مقابل ماست؛ من حالا چند تجربه‌ی واضح را که عرض بکنم همه تصدیق خواهید کرد. این‌ها، هم برای تصمیم‌گیری امروز ما مهم است هم برای آیندگان مهم است:

1. تجربه‌ی اول این است که دولت جمهوری اسلامی نمی‌تواند با آمریکا تعامل بکند؛ این تجربه اول. چرا؟ برای خاطر اینکه آمریکا پابند به تعهدات خودش نیست. نگویید این‌ها کار این دولت است و کار ترامپ است. نه! دولت قبل آمریکا هم که با ما نشست و صحبت کرد؛ آن‌ها هم همین‌جور عمل کردند ... به شکل دیگری نقض کردند. آن‌ها هم تهدید کردند، آن‌ها هم برخلاف تعهدات خودشان عمل کردند. این، جواب آن کسانی که بارها و بارها به ما در طول زمان می‌گفتند که آقا چرا با آمریکا مذاکره نمی‌کنید، چرا با آمریکا تعامل نمیکنید، این جوابش.

2. تجربه‌ی دوم، عمق دشمنی آمریکا با ایران است. دشمنی آمریکا بر محور مسئله‌ای مثل اتمی نیست، بحث فراتر است، آمریکا می‌خواهد مولفه‌های قدرت را در جمهوری اسلامی از بین ببرد.

3. تجربه‌ی سوم این است که انعطاف در برابر این دشمن، تیغ او را کُند نخواهد کرد بلکه او را گستاخ‌تر خواهد کرد؛ همان بوش دوم در مقابل انعطاف دولت وقت، اسم محور شرارت را روی او گذاشت. اگر می‌خواهید کاری کنید که دشمنی کم شود، انجام بدهید ولی راهش نرمش و انعطاف نیست.

4. تجربه‌ی چهارم این است که ایستادگی در مقابل آمریکا باعث عقب نشاندن او می‌شود. اینکه سازمان ملل حق غنی‌سازی ما را امروز به رسمیت شناخته، منشأش مذاکره نیست، منشأش پیشرفت ما در زمینه‌ی هسته‌ای است که این‌ها حالا به تب راضی شده‌اند.

5. تجربه‌ی پنجم، تجربه‌ی همراهی اروپا با آمریکا در مسائل مهم است. ما بنای دعوا با اروپا نداریم اما این سه کشور نشان داده‌اند در حساس‌ترین موارد با آمریکا همراهند. حرکت زشت فرانسه در نقش پلیس بد مذاکرات هسته‌ای و کارشکنی انگلیسی‌ها در تهیه‌ی کیک زرد از این موارد بود.

6. تجربه‌ی ششم، گره نزدن مسائل کشور به برجام و مسائل خارجی است... ما نباید مسائل کشورمان را به امری که از اختیارمان خارج است گره بزنیم.

خامنه ای در ادامه ی سخنان خود، تاکید کرد برای این که جمهوری اسلامی از توافق هسته ای خارج نشود، سه کشور اروپایی باید تضمین بدهند که شروط مورد نظر وی را تامین کنند.

«صدور قطعنامه علیه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل»، «مطرح نشدن برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای ایران در مذاکرات»، «تضمین تجارت با ایران از سوی بانک‌های اروپایی»، «تضمین فروش کامل نفت ایران»، «جبران بدعهدی گذشته» و «مقابله با تحریم‌های آمریکا» شروط خامنه‌ای برای ماندن جمهوری اسلامی در برجام است.

وی تهدید کرد که در صورت اجرا نشدن این شرط‌ها، جمهوری اسلامی فعالیت‌های گذشته اتمی خود را از سر خواهد گرفت. خامنه ای خطاب به مسئولان سازمان انرژی اتمی گفت: الان غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز نمی کنیم ولی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیتهای تعطیل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.

خامنه ای برای کشورهای اروپایی در حالی شرط تعیین می کند که اتحادیه اروپا و رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا علیرغم اعلام رسمی پایبندی خود به توافق هسته ای با ایران، نسبت به همکاری شرکت ها و موسسات مالی بزرگ برای مقابله با تحریم های آمریکا ابراز تردید کرده اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا دو روز پیش اعلام کرد اگر ایران ۱۲ خواسته آمریکا را انجام ندهد، "شدیدترین تحریم‌ها" علیه آن وضع خواهد شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست