یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعتراض اصولگرایان به «قرارداد ترکمنچای دوم» در مجلس


• بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم مجلس را به جنجال کشاند. نمایندگان اصولگرا دولت روحانی را متهم کردند می خواهد قرارداد ترکمنچای دوم را به ایران تحمیل کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱ خرداد ۱٣۹۷ -  ۲۲ می ۲۰۱٨


بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم باعث حاشیه های زیادی در مجلس شد.

به گزارش ایرنا، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم سومین دستوری بود که امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی می بایست در جلسه علنی مجلس بررسی می کردند.
هنوز سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای قرائت گزارش این کمیسیون پشت تریبون قرار نگرفته بود که حسینعلی حاجی دلیگانی و محمد جواد ابطحی با فریاد از جای برخاستند و مانع قرائت گزارش کمیسیون شدند.
آنها فریاد می زدند این گزارش استعماری است نباید در مجلس قرائت شود.
این نمایندگان از لاریجانی می خواستند مسکوت ماندن این لایحه را مطرح کنند که لاریجانی گفت مسکوت ماندن لایحه با دولت است و دولت مخالف مسکوت ماندن این لایحه شده است.
وی ادامه داد: دولت با مسکوت ماندن دو هفته ای این لایحه مخالفت کرده چه برسد به مسکوت ماندن شش ماهه آن.
در ادامه حاجی دلیگانی به همراه ابطحی، اکبر ترکی، عباس گودرزی نمایندگان اصولگرای نزدیک به جبهه پایداری با در دست گرفتن پلاکاردی و گرفتن آن به سمت خبرنگاران و تصویربرداران فریاد می زدند این لایحه استعماری است.
در این برگه ها نوشته شده بود، ملت ایران ما را نخواهند بخشید اگر این لایحه استعماری را در مجلس تصویب کنیم.
سپس این نمایندگان با همراهی جمعی دیگر به سمت جایگاه هیات رییسه مجلس رفتند و خواهان عدم گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس شدند،
علی لاریجانی رییس مجلس خطاب به آنان گفت مجلس جای گفت وگواست، با زور نمی شود سخن بگویید.
در ادامه برخی خواهان اعلام تنفس از سوی لاریجانی شدند که وی گفت: تنفس نمی دهم، شما اگر بحث یا اخطاری دارید بدهید در جلسه مطرح می شود.
سپس نصرالله پژمان فر نماینده مشهد و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر با فریاد گفتند نمی گذاریم این لایحه در مجلس بررسی شود که کاظم جلالی و برخی از اعضای هیات رییسه مجلس به سمت آنان رفتند و شروع به سخن گفتن با آنان کردند ولی آنان باز به فریادهای خود ادامه دادند.
نهایتا لاریجانی از نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی خواست که گزارش را قرائت کند، نقوی حسینی از نمایندگانی که فریاد می زدند خواست آرام باشند تا وی سخن بگوید.
نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی مجلس این لایحه را به چند دلیل صحیح نمی داند از این رو ما گزارشی برای قرائت به مجلس نداده ایم.
وی افزود: این لایحه مخالف اصل ٣ قانون اساسی و لایحه استعماری است و باعث تسلط بیگانگان در کشور می شود از این رو ما گزارشی ارائه نکردیم.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: دولت تلاش کرده در این لایحه حق تحفظ را نگهدارد و با بیانیه هایی از خسارات جلوگیری کند ولی به لحاظ حقوقی این بیانیه ها و مباحث نیز خسارت ها را جبران نمی کند.

**لایحه اصلاح نشده است
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در اخطاری قانونی نسبت به لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم انتقاد کرد و اظهارداشت: گروه ویژه اقدام مالی، ایران را موظف به پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم کرده است، آیا این پذیرش سلطه بیگانه نیست؟
وی افزود: برنامه گروه ویژه اقدام مالی دارای ۴۱ بند است که در بند ۲۹ از ایران خواسته‌هایی را مطرح کرده یعنی مواردی را بر ما تحمیل کرده است، از طرفی ادعا می‌شود این کنوانسیون از FATF منفک و جداست اما خود FATF از ما خواسته به این کنوانسیون بپیوندیم بنابراین چگونه ادعا می‌شود که این دو از یکدیگر منفک هستند.
سلیمی اظهارداشت: در اصل ۱۵۴ قانون اساسی، حمایت از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین آمده است، چرا باید تبصره‌ای را در این لایحه حذف کنند که گروه‌های آزادی‌بخش جهان را تروریسم نمی‌دانستیم، اگر قرار بود حق شرط ما را بپذیرند چرا مصوبه سال ۹۴ را آقایان قول دادند که اصلاح کنند.
علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به اخطار سلیمی گفت: قبلا چنین چیزی تصویب نکردیم، اولین بار است که این لایحه بررسی می‌شود و با FATF مغایرتی ندارد اما یکی نیستند.

**این لایحه ترکمنچای دوم است
نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در در اخطاری با استناد به اصول ۱۵۲ و ۱۵٣ قانون اساسی گفت: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ترکمنچای دوم است و در صورت تصویب ننگی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
قاضی‌پور افزود: این کنوانسیون بسیار مبهم است، با تصویب این لایحه یقه جمهوری اسلامی در دست کشورهای گوناگون و سازمان ملل خواهد بود بنابراین از نمایندگان مجلس می‌خواهم آن را به تصویب نرسانند.

**لایحه برای بررسی به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارسال شود
مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود هم در تذکری با استناد به ماده ۱۵۶ آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: در جلسه غیرعلنی پارلمان همین موضوع مطرح شد و آقایانی که نگران FATF هستند، نگرانی‌شان برطرف شد، این لایحه ربطی به FATF ندارد اما از هیأت رئیسه مجلس می‌خواهم این لایحه را برای بررسی بیشتر مجدداً به کمیسیون امنیت ملی ارسال کنند چرا که با این اقدام ثلمه‌ای به عامل اسلام وارد نمی‌شود. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست