یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مادورو در انتخابات ونزوئلا پیروز شد


• نیکولاس مادورو با کسب حدود ۶۸ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا به پیروزی رسید و برای یک دوره شش ساله دیگر در این مقام ابقا شد. مخالفان می گویند نتیجه این انتخابات را نمی پذیرند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ٣۱ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۲۱ می ۲۰۱٨نیکولاس مادورو با کسب حدود ۶٨ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا به پیروزی رسید و برای یک دوره شش ساله دیگر در این مقام ابقا شد.

به گزارش دوشنبه ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، شورای ملی انتخابات اعلام کرد که از ٨ میلیون و ۶۰۰ هزار برگه رای که به صندوق های رای انداخته شده ۵ میلیون و ٨۰۰ هزار نفر یعنی ۶۷.۷ درصد به مادورو رای داده اند. این درحالی است که فالکون ۱ میلیون و ٨۰۰ هزار رای یعنی ۲۱.۱ درصد آرا را به دست آورد. «خاویر برتوچی» یکی دیگر از نامزدهای این انتخابات هم ۹۲۵ هزار رای کسب کرد.
به نوشته روزنامه «ال انیورسال»، مادورو خطاب به هوادارانش گفت: ما پیروز شدیم. ممنون به خاطر این همه هوشمندی مردمی، به خاطر اینکه در بسیاری از مبارزات من را همراهی کردید و من را برای دوره ۲۰۲۵-۲۰۱۹ به ریاست جمهوری رساندید.
میزان مشارکت مردمی هم ۴٨ درصد اعلام شده است که از دهه ۱۹۴۰ تاکنون پایین ترین میزان مشارکت به شمار می آید.
سران گروه های مخالف گفته اند که مشارکت اندک مردم حاکی از آن است که رای دهندگان به درخواست آنها برای خودداری از رای دادن توجه کرده اند.
«هنری فالکون» رقیب اصلی مادورو در این انتخابات بود. وی گفته که تخلفات گسترده ای در انتخابات صورت گرفته و این رای گیری را «غیرقانونی» خواند.
وی اظهار داشت: روند انتخابات فاقد مشروعیت بود و ما آن را به رسمیت نمی شناسیم.
کشورهایی مانند آمریکا و شیلی برگزاری این انتخابات را رد کرده بودند.  

مسیر دشوار آینده

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور نتایج انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد. سالیوان تصریح کرد که واشنگتن فعالانه در حال بررسی اعمال تحریم های نفتی علیه ونزوئلاست و قرار است در نشست روز دوشنبه گروه ۲۰ در بوئنوس آیرس پاسخ به نتیجه انتخابات ونزوئلا مورد بحث قرار بگیرد.
وی تاکید کرد : اطمینان می دهیم که در مسیر هدف قرار دادن مقامات فاسد حکومت ونزوئلا گام برمی داریم نه مردم این کشور.

با انتخاب قطعی مادورو برای شش سال دیگر وی عملا در یک مسیر دشوار، پیچیده و با ابهامات بسیار در اجرای سیاستهایش و همچنین اداره ونزوئلا قرار می گیرد. بحران فعلی در این کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان روز به روز شرایط مدیریت اوضاع را سخت تر می کند. ونزوئلا چند ماهی است با بدترین بحران های اقتصادی و اجتماعی چند دهه اخیر روبرو بوده به طوریکه کمبود مواد غذایی، دارو و همچنین تورم شدید زندگی را برای مردم به شدت سخت کرده است. مادورو در حالی دوره شش ساله جدید را آغاز می کند که در این مسیر علاوه بر شرایط دشوار کشورش با فشارهای بین المللی از جمله تحریم های جدید آمریکا نیز روبرو است. با توجه به سیاستهای دولت دونالد ترامپ باید منتظر افزایش فشارهای واشنگتن علیه ونزوئلا در دوران جدید ریاست جمهوری مادورو بود. چند روز پیش دولت امریکا تهدید کرده بود تحریم های جدیدی را علیه بخش نفتی ونزوئلا اعمال خواهد کرد که بدین ترتیب عرصه بر دولت ونزوئلا تنگ تر خواهد شد. مردم این کشور آمریکای لاتین از مادورو انتظار دارند که شرایط وخیم فعلی را بهبود بخشد در غیر این صورت تداوم مشکلات جدی اقتصادی و سیاسی ممکن است به هر پیامد ناگواری برای ثبات سیاسی ونزوئلا منجر شود.

مادورو تاکید کرده که وی در حال نبرد با ' امپریالیسمی' است که به دنبال نابود کردن ونزوئلای سوسیالیست بوده و اینکه کشورش با یک جنگ اقتصادی تحت هدایت آمریکا مواجه است. از زمان تشدید بحران در ونزوئلا، مادورو و مقامات ارشد این کشور تلاش کردند تا تدابیر جدیدی برای مقابله با چالش های داخلی و تحریم ها به اجرا درآورند. از جمله این اقدامات ایجاد واحد پولی مجازی برای مقابله با تحریم ها و همچنین کنار گذاشتن دلار از تبادلات نفتی بوده است. مادورو همچنین تلاش کرده روابط کاراکاس با هم پیمانان بین الملی اش از جمله روسیه و چین را نیز تقویت کند.
یکی دیگر از بحران های چند ماه اخیرونزوئلا افزایش شمار مهاجرات ها از این کشور به کشورهای همسایه است که برای برخی از آنها از جمله کلمبیا مشکلات جدی ایجاد کرده. کلمبیا از سازمان ملل خواسته برای رسیدگی به وضعیت مهاجران در مرز این کشور با ونزوئلا به بوگوتا کمک ملی اختصاص یابد.
مادورو به خوبی می داند که نتوانسته انتظارات مردم ونزوئلا را برآورده کند و شرایط فعلی این کشور به هیچ وجه مناسب نیست بنابراین باید هر چه سریعتر اقدامات موثر و سازنده ای برای نجات ونزوئلا در دستور کار قرار بگیرد. چالش اصلی وی در این دوره جدید احیای اقتصاد به شدت آسیب دیده ونزوئلا و اعمال اصلاحات بنیادین برای بهبود شرایط زندگی مردم خواهد بود. باید دید که آیا مادورو می تواند دست به انقلابی گسترده در کشورش بزند و یا بار دیگر باید شاهد ناآرامی های جدید در این کشور مهم منطقه آمریکای لاتین بود. رئیس جمهوری ونزوئلا به این مسئله واقف است که حل اوضاع نابسامان را باید در اولویت اصلی خود قرار دهد و این امر نیازمند اجرای برنامه های قوی و منسجم است. در حالی مخالفان مادورو را عامل اصلی مشکلات این کشور می دانند که عدم تغییرات چشمگیر در ماههای آینده می تواند ثبات سیاسی ونزوئلا را در مخاطره قرار دهد. با ادامه روند فعلی در ونزوئلا این کشور می تواند در سال ۲۰۱٨ آبستن تحولات جدیدی باشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست