یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا «ائتلاف جهانی» علیه جمهوری اسلامی تشکیل می دهد!


• در همان حال که در اروپا قانون مقابله با تحریم های آمریکا روی میز آمده است، یک مقام دولتی آمریکا اعلام کرد این کشور در صدد است علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران یک «ائتلاف» جهانی شکل دهد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٨ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱٨ می ۲۰۱٨سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه دولت ترامپ در صدد است علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران یک «ائتلاف» جهانی شکل دهد گفت که جزئیات این طرح را وزیر خارجه آمریکا به زودی اعلام خواهد کرد.

به گزارش رادیو فردا، هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری‌اش در روز پنج‌شنبه‌ ۲۷ اردیبهشت با اشاره به اینکه ایالات متحده برای تشکیل چنین ائتلافی «سخت تلاش خواهد کرد»، هدف از این ائتلاف را «گرد آوردن شمار زیادی از کشورهای جهان» ذکر کرد که «رژیم ایران را با نگاهی واقع‌بینانه‌تر ببینند».
خانم ناوئرت با اشاره به «اقدامات بی‌ثبات کننده حکومت ایران» در سوریه، یمن، عربستان سعودی و همچنین مرزهای اسرائیل، فعالیت‌های ایران را «نه فقط تهدیدی برای منطقه، بلکه برای جهان» خواند.
هدر ناوئرت در نشست خبری خود گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، در چندین تماس تلفنی با همتایانش در سه کشور اروپایی، ضمن اعلام «نگرانی‌ها درباره ایران»، با آنها درباره «گام‌های بعدی» گفت‌وگو کرده و «این نوع تماس‌ها ادامه خواهد یافت».
بنابر همین گزارش، وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش در واشینگتن میزبان حدود ۲۰۰ دیپلمات از کشورهای مختلف بود و «درباره نگرانی‌های جدی، وخیم و مهم درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران» با آنها گفت‌وگوهایی صورت گرفت.
خانم ناوئرت با این حال تأکید کرد که جزئیات بیشتر در نطق وزیر خارجه تبیین خواهد شد. قرار است نخستین نطق رسمی مایک پمپئو در مقام وزیر خارجه جدید آمریکا در روز دوشنبه ایراد شود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال چندین بار تأکید کرد که این ائتلافی علیه مردم ایران نیست و «باید بین مردم ایران که مردمی پرافتخار، تاریخی، غنی و فوق‌العاده هستند، با کاری که رژیم ایران با کشور خودش می‌کند تمایز جدی قائل شد».

ماکرون: به خاطر ایران، درگیر یک جنگ راهبردی- تجاری با آمریکا نخواهیم شد

در حالی که اتحادیه اروپا در حال تلاش برای احیای قانون مقابله با تحریم‌های آمریکا و اتخاذ تدابیری است که شرکت های اروپایی را در تعامل با بازار ایران حمایت کرده و اثر تحریم های فراسرزمینی آمریکا علیه شرکت های اروپایی را بی اثر کند و یا کاهش دهد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه عصر پنجشنبه ۱۷ مه /۲۷ اردیبهشت در یک مصاحبه خبری در صوفیه، پایتخت بلغارستان گفت: "ما مبدل به متحد ایران علیه آمریکا نخواهیم شد و خود را درگیر یک جنگ راهبردی- تجاری با آمریکا بر روی مسئله ایران نخواهیم کرد."

به گزارش رادیو فرانسه، امانوئل ماکرون همچنین گفت: "رهبران اتحادیه اروپا به طورجمعی خواستارحفظ توافق اتمی با ایران و منافع حاصل از این توافق برای ایران و اروپا هستند. ما همچنین خواستار حفظ منافع شرکت های اروپایی در ایران هستیم، ولی با وجود این خواست، ما شرکت های آمریکایی را به خاطر ایران تحریم نکرده و با آنها به مقابله تجاری نخواهیم پرداخت. این کار منطقی نیست. این رویکرد، حتی از نقطه نظر راهبردی- سیاسی با اهداف ما مطابقت ندارد. هدف نهایی رسیدن به یک توافق گسترده با ایران به نحوی است که بتوانیم امضای آمریکا را نیز کسب کنیم."

امانوئل ماکرون در خصوص اقدام اروپا برای حفاظت شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا گفت: کمیسیون اروپا پیشنهاد فعال کردن دوباره قانون موسوم به مسدود کردن تحریم های آمریکا مصوب سال ۱۹۹۶ و همچنین حمایت بانک سرمایه‌گذاری اروپایی را از شرکت های اروپایی که با ایران تعامل می کنند مطرح کرده و ما هم از آن حمایت کردیم. وی افزود که در اینجا، فقط بحث ایران مطرح نیست، بلکه موقعیت اتحادیه اروپا، اجرا و عملیاتی کردن مواضع اتحادیه اروپا است.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت: در صورتی که آمریکا به موازین چندجانبه احترام بگذارد، می‌توانیم درباره اصلاحات سازمان تجارت جهانی و مسائل دیگر گفت‌وگو کنیم. در غیر اینصورت برای دفاع از منافع اتحادیه اروپا، به ساز و کارهای سازمان تجارت جهانی متوسل خواهیم شد.

رئیس‌جمهوری فرانسه نسبت به ماندن یا نماندن شرکت‌های اروپایی در ایران گفت: احتمال دارد، در کوتاه مدت، شرکت‌های چینی و روسی بتوانند در ایران بمانند و از منافع اقتصادی تجارت با ایرانیان بهره‌مند شوند، امانوئل ماگرون در این باره تأکید کرد "اما برای من، تجارت و سرمایه گذاری در بازار اولویت ندارد. هدف من در باره ایران یک هدف راهبردی است که مانع از در گیری در این کشور شده و به اقتصاد جامعه ایرانی کمک نماید که بر روی جهان باز گردد.

رئیس‌جمهوری فرانسه با اشاره به تهدید توتال به خروج از پروژه‌های نفتی ایران گفت: "ما نمی‌خواهیم شرکت‌های فرانسوی را به ماندن در ایران مجبور کنیم؛ رئیس‌جمهوری فرانسه، مدیر اجرایی توتال نیست. من دوست دارم که شرکت‌های فرانسوی بتوانند با توجه به پویایی بازار ایران، در این کشور بمانند، ولی مدیر اجرایی توتال از منافع این شرکت بهتر دفاع می‌کند و این وظیفه آنهاست که خطر ماندن در ایران را با خطرهایی که در آمریکا متوجه آنها می‌شود، مقایسه کند.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: "شب گذشته گفتگوهای خوب و مثبتی درباره مسائل تجاری اتحادیه اروپا و ایران داشتیم. هر دوی این موضوعات، مسائلی هستند که به حاکمیت اروپا بستگی دارند و نشان خواهند داد که آیا اروپا می‌تواند تصمیمات مستقل اتخاذ کند یا نه؟
ماکرون گفت در نشست شب گذشته در صوفیه رهبران اتحادیه، مواضع روشن و نیرومندی درباره ایران و تجارت اتخاذ کردند. در مسئله تجارت با آمریکا، ما تصریح کرده‌ایم تا زمانیکه یک معافیت کامل (در زمینه فولاد) از سوی آمریکا صادر نشود، نمی‌توانیم هیچ گفت‌وگویی درباره جزئیات آن با آمریکا داشته باشیم.

احیای قانون مقابله با تحریم های آمریکا در اروپا

خبر احیای قانون مقابله با تحریم‌های آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ مه از سوی ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، و در اجلاس سران و رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در صوفیه اعلام شد.
ژان کلود یونکر در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا در نشست صوفیه گفت:"ما باید الان دست به اقدام بزنیم.
موضوع بر سر پشتیبانی و حمایت از شرکت‌های کوچک و نیمه‌بزرگ از سوی اتحادیه اروپا است. قانون مقابله با تحریم‌های آمریکا عملا زمینه‌های حمایت مالی از این شرکت‌های اروپایی را فراهم می‌سازد و مانع از مجازات این شرکت‌ها توسط آمریکا می‌شود."

هنوز اطلاعاتی درباره جزئیات اجرایی این قانون منتشر نشده است. قانون مقابله با تحریم های آمریکا در جریان مناقشه بر سر تحریم‌های کوبا، ایران و لیبی در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسیده بود.

کشورهای اتحادیه ی اروپا قصد دارند در مقابل تحریم های آمریکا علیه شرکت های اروپایی حاضر در ایران از تدابیری استفاده کنند که در سال ۱٩٩٦ تحت عنوان قانون مسدودکننده ابداع کردند، هر چند هرگز آن را به اجرا نگذاشتند. خود رئیس جمهوری فرانسه امروز در صوفیه گفت که به کارگیری این قانون در اولویت یا دستور کار اروپا نیست.

در اظهاراتی جداگانه "والدیس دُمبرووسکیس"، معاون رئیس کمیسیون اروپا امروز در مقابل نمایندگان پارلمان اروپا گفت که قانون مسدود کننده ی اروپا در مقابل تحریم های جانبی آمریکا علیه شرکت های اروپایی کارآیی ندارد. زیرا، این قانون بیشتر سلاحی سیاسی است تا ابزاری حقوقی و آنقدر مبهم است که نمی توان آن را به اجرا گذاشت.
معاون رئیس کمیسیون اتحادیه ی اروپا گفته است که قانون مسدودکننده ی این اتحادیه در مقابل تحریم های آمریکا کارآیی محدودی دارد، زیرا، ماهیت بین المللی نظام بانکی و به ویژه وابستگی بانک های بزرگ به نظام مالی آمریکا و مبادلات مالی به وسیله ی دلار به گونه ای است که عملاً تدابیر یا قانون مسدودکننده ی اروپا را بی اثر می سازند.

اروپا سلاح موثری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ندارد

در همین حال کاخ الیزه با انتشار بیانیه ای تهدیدها و تحریم های ثانوی ایالات متحد آمریکا را علیه شرکت های اروپایی فعال در ایران آزمونی برای استقلال کل اروپا توصیف کرده است. دفتر ریاست جمهوری فرانسه با اشاره به تهدید دولت آمریکا مبنی بر افزایش تعرفه های واردات آلومینیوم و فولاد از اروپا و نیز تحریم های این کشور علیه شرکت های اروپایی حاضر در ایران، گفته است که اروپا "به یک جهش بزرگ" نیاز دارد.

کاخ الیزه افزوده است: اتحادیه ی اروپا بر سر دو راهی قرار گرفته به طوری که باید تصمیم بگیرد که می خواهد منفعلانه تصمیم های آمریکا را متحمل شود یا بالعکس با اقدام و در دست گرفتن ابتکار عمل مسیر تازه ای را بسازد.
دفتر ریاست جمهوری فرانسه تصریح کرده است که از خلال این آزمون اتحادیه ی اروپا توانایی خود را برای مقابله با چالش های خارجی به محک می گذارد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست