یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وزیر خارجه آلمان: شانسی برای معامله با ایران نمی‌بینم


• وزیر خارجه آلمان: بعد از خروج آمریکا از برجام، شرکت‌های آلمانی برای معامله با ایران تقریبا هیچ شانسی ندارند. معاف کردن شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های آمریکا نیز بسیار مشکل خواهد بود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲٣ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱٣ می ۲۰۱٨وزیر خارجه آلمان در پی خروج آمریکا از توافق‌نامه هسته‌ای با ایران گفت شرکت‌های آلمانی برای معامله با این کشور تقریبا هیچ شانسی ندارند. به گفته او معاف کردن شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های آمریکا نیز بسیار مشکل خواهد بود.

گرچه آلمان می‌خواهد به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند اما اجرای این تصمیم به نظر دشوار می‌رسد. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در مصاحبه با روزنامه "بیلد" با اشاره به محدودیت امکان ادامه روابط تجاری با ایران گفت: «من برای حفظ امنیت شرکت‌های آلمانی در برابر همه ریسک‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا راه‌ حل ساده‌ای نمی‌بینم.»

به گزارش دویچه وله، قرار است روز سه‌شنبه ۱۵ ماه مه (۲۵ اردیبهشت) وزرای خارجه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در بروکسل با همتای ایرانی خود دیدار کنند. بر اساس گفته‌های ماس موضوع این دیدار بررسی امکان و چگونگی از سرگیری روابط تجاری با ایران خواهد بود. ماس همچنین گفت که هدف این دیدار تشویق ایران به ادامه پایبندی به توافق هسته‌ای و محدودیت‌های در نظر گرفته شده در آن برای فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است. او افزود: «روشن است که ایجاد انگیزه‌های اقتصادی برای رسیدن به این هدف لازم است اما این کار پس از تصمیم آمریکا به خروج از برجام آسان نخواهد بود.»

پس از خروج آمریکا از برجام فشار این کشور به شرکت‌های آلمانی فعال در ایران هم افزایش یافت. مبادلات تجاری میان آلمان و ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بوده و در مجموع صادرات آلمان به ایران در سال گذشته ۱۶ درصد رشد داشته است. اما بعد از خروج آمریکا از برجام و فعال شدن دوباره تحریم‌های این کشور علیه ایران، امکان دارد این شرکت‌ها مجبور شوند به دلیل زیر پاگذاشتن تحریم‌ها به آمریکا جریمه‌هایی بپردازند.

در همین حال سفیر آمریکا در آلمان که اظهاراتش در مورد خروج شرکت های آلمانی از ایران، با واکنش های تندی در این کشور مواجه شده بود، بار دیگر تاکید کرد که تحریم های بین المللی می تواند ایران را به پای میز مذاکره برگرداند و جلوی جنگ را بگیرد.

به گزارش زمانه، وی در مصاحبه با یک نشریه آلمانی‌زبان اعلام گفت تحریم ایران بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به معنای جبهه تازه‌ای در جنگ اقتصادی با اروپا نیست. اما اگر اروپا می خواهد جنگ تازه‌ای در خاورمیانه درنگیرد، ایران را به سر میز مذاکره برگرداند.
ریچارد گره‌نر در گفت‌وگویی که نشریه «فونکه» با او انجام داده گفته است:

«ما از متحدان و دوستانمان انتظار داریم که کمک کنند ایران به سر میز مذاکرات برگردد. ما آمریکایی‌ها اعتقاد داریم که اگر جامعه بین‌الملل متحد باشد، تحریم‌ها جواب می‌دهند. توافق هسته‌ای با ایران بود که جهان را خطرناک‌تر کرد و نه خروج از این توافق.»

وی همچنین گفت:
«آیا واقعاً فکر می‌کنید ملاها در سال‌های گذشته غنی‌سازی اورانیوم را کنار گذاشته‌اند؟ ما مدارکی [از ادامه برنامه هسته‌ای ایران] داریم و این مدارک را به طور منظم به شرکایمان نشان می‌دهیم.»

به گزارش رادیو فردا، روز یکشنبه روزنامه فرانسوی پاریزین، اظهارات وزیر خارجه فرانسه را بازتاب داده که در آن تحریم‌ها و تمهدیدات فراسرزمینی آمریکا، «غیرقابل قبول» توصیف شده است.

ژان ایو لودریان، در این گفت‌وگو تأکید کرده است که کشورهای اروپایی نباید هزینه تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای را پرداخت کنند.

او اضافه کرده که آمریکا نیز از برقراری دوباره تحریم‌ها متأثر خواهد شد و اروپایی‌ها اقدام لازم را برای حمایت از منافع شرکت‌های خود انجام خواهند داد و در این باره با واشینگتن هم مذاکره خواهند کرد.

در مورد تمهیدات احتمالی اتحادیه اروپا، آن طور که وزیر دارایی روز جمعه گفته بود، اروپایی‌ها در حال کار روی سه پیشنهاد کاملاً مشخص هستند که یکی از آنها به‌روز کردن قوانین بازدارنده اروپایی مصوب سال ۱۹۹۶ است که امکان مقابله با تحریم‌های خارج از قلمرو این اتحادیه را می‌دهد.

این مقررات که در آن زمان با هدف دور زدن تحریم‌های کوبا تصویب شد به شرکت‌ها و دادگاه‌های اروپایی امکان می‌دهد که به تحریم‌های کشورهای ثالث گردن ننهند و مقرر می‌کند که احکام صادر شده توسط دادگاه‌های غیراروپایی در این اتحادیه اجرا نشود.

دو پیشنهاد دیگر مطرح شده در این زمینه، یکی تلاش برای استقلال مالی اتحادیه اروپا از آمریکاست و دیگری تأسیس دفتری مشابه اوفک در اتحادیه اروپا برای بررسی فعالیت شرکت‌های خارجی و تطابق آنها با تصمیم‌های این اتحادیه را می‌دهد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست