یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فیلتر تلگرام در ایران دائمی و قطعی است


• عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کمیته‌ای که مسئولیت فیلترینگ فضای مجازی در ایران را برعهده دارد، با دفاع از تصمیم قوه قضائیه در مسدود کردن تلگرام تأکید کرد که این فیلترینگ «دائمی است» ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲٣ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱٣ می ۲۰۱٨


عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کمیته‌ای که مسئولیت فیلترینگ فضای مجازی در ایران را برعهده دارد، با دفاع از تصمیم قوه قضائیه در مسدود کردن تلگرام تأکید کرد که این فیلترینگ «دائمی است».

دبیر «کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه»، روز شنبه ۲۲ اردیبهشت با انتشار مطلبی در پیام‌رسان «سروش» به برخی از پرسش‌ها درباره فیلترینگ تلگرام پاسخ داده و از مسدود شدن این شبکه پیام‌رسان در ایران به‌شدت دفاع کرده است.
به نوشته خبرگزاری‌های ایسنا و تسنیم، خرم‌آبادی در یکی از بندهای هشت‌گانه مطلبش نوشته است: «به این شایعات که فیلترینگ تلگرام موقت است توجه نکنید. فیلتر تلگرام دائمی و قطعی است».

در دو هفته اخیر علاوه بر اعتراض‌های نهادهای بین‌المللی علیه سانسور و فیلترینگ در ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی نیز گفته است که با مسدود شدن تلگرام مخالف است.

او با اینکه پیش‌تر گفته بود «دست وزیر ما روی دکمه فیلتر نخواهد رفت» پس از انتشار حکمی قضایی درباره مسدود شدن تلگرام، از این تصمیم انتقاد کرد و با انتشار متنی در اینستاگرام خود نوشت: «مسدودسازی اخیر تلگرام نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است». با این حال او از جمله مقاماتی بود که پیش از فیلترینگ تلگرام، کانال خود را در این شبکه بست.
حکم قضایی مسدودسازی تلگرام در دهم اردیبهشت‌ماه و با امضای بیژن قاسم‌زاده، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، منتشر شد.

پیام‌رسان تلگرام که در ایران شبکه‌ای محبوب به شمار می‌رود و به گفته مسئولان، بیش از چهل میلیون کاربر داشت، در پی اعتراض‌های سراسری دی‌ماه گذشته موقتاً فیلتر شد.

در طول ماه‌های اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای و همچنین مقام‌های قوه قضائیه با حملات شدید لفظی علیه پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی، از جمله تلگرام، آنها را ابزاری برای «نفوذ کشورهای خارجی و تحریک مردم» معرفی کردند.

تغییری در دسترسی مردم به تلگرام رخ نداد

در همین حال نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس می گوپد: ما هزینه فیلترینگ را می‌دهیم اما به همان میزان قبل از تلگرام استفاده می‌شود و هیچ تغییری در موضوعیت دسترسی مردم به تلگرام رخ نداده است.

عبدالکریم حسین زاده نایب‌رئیس فراکسیون امید گفت: ماهیت موضوع و اصل فیلترینگ را باید به بحث گذشت. اگر ما یک آسیب‌شناسی نسبت به همه ابزارهایی که محصول جهان مدرنیته بودند انجام دهیم، می‌بینیم که مخالفت ما باعث کاهش کاربرها نشده است.

حسین زاده تأکید کرد: دسترسی به تلگرام سخت شده اما این سختی برای یک ماه است. در حال حاضر هم فیلترشکن‌ها در اختیار مردم است. من معتقدم که فیلترینگ پاسخ نخواهد داد و نهایتاً تلگرام مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه آیا شما همچنان عضو تلگرام هستید، گفت: من عضو تلگرام هستم و تابه‌حال از پیام‌رسان داخلی استفاده نکرده‌ام. اعتماد به پیام‌رسان‌های داخلی یک بحث است و بحث دیگر اینکه تلگرام در دسترس همه است. حسین زاده به آسیب اجتماعی استفاده از فیلتر شکن در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: حتی بچه‌های ۱۰ ساله از تلگرام استفاده می‌کنند و با فیلتر تلگرام آن‌ها دسترسی به فیلتر شکن پیدا می‌کنند. در حال حاضر گوشی موبایل تبدیل به میز کارشده و در دسترس همه است. در این شرایط افرادی به‌صورت ناخودآگاه به هر نوع کانال و هر برنامه دسترسی دارند. در این شرایط پیشگیری امکان‌پذیر نیست. کسانی که فیلترینگ تلگرام را در نظر گرفتند به آسیب‌های اجتماعی استفاده از فیلتر شکن توجه نکرده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست