یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انتخابات پارلمانی عراق برگزار شد


• مردم عراق روز شنبه ۱۲ مه / ۲۲ اردیبهشت در اولین انتخابات پارلمانی این کشور، پس از شکست داعش به پای صندوق‌های رای رفتند. بیش از ۲۴ میلیون تن واجد شرکت در انتخابات اعلام شده بود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۲ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۲ می ۲۰۱٨مردم عراق روز شنبه ۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت در اولین انتخابات پارلمانی این کشور، پس از شکست داعش به پای صندوق‌های رای رفتند.
بیش از ۲۴ میلیون تن واجد شرکت در انتخابات بودند. در انتخابات جاری بیش از ۷ هزار نامزد در ۱۸ استان بر سر ۳۲۹ کرسی مجلس با هم رقابت کردند.

عراق، این کشور تولید‌کننده بزرگ نفت، از زمان حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام حسین دستخوش ناآرامی‌ بوده است و بسیاری از شهروندان عراقی ناامیدی خود را برای بهبود عمده‌ در وضعیت ابراز داشته‌اند.
اختلافات عمیق مذهبی و قومی میان سه دسته شیعه، سنی و کردها پابرجا مانده است و تنش‌های فرقه‌ای که در سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۰۷ به جنگی داخلی منجر شد، همچنان معضل امنیتی بزرگی به شمار می‌رود.

در ساختار قدرت پست نخست‌وزیری سهمیه شیعیان در نظر گرفته شده است، رئیس مجلس از اهل سنت خواهد بود و رئیس‌جمهور تشریفاتی نیز به کردها خواهد رسید. روسای سه قوه از سوی مجلس تعیین می‌شوند.
حزب‌ الدعوه که از سال ۲۰۰۶ بدین سو نخست‌وزیری را در دست دارد امسال با دو کاندیدای متفاوت در انتخابات حضور یافته است. از سویی حیدر عبادی نخست‌وزیر فعلی ائتلاف «النصر» را رهبری می‌کند و از سوی دیگر نوری‌ مالکی، نخست وزیر پیشین و معاون رئیس‌جمهور هدایت ائتلاف موسوم به دولت قانون را برعهده دارد.

به گزارش یورو نیوز در انتخابات پیش رو حیدر عبادی، نخست‌وزیر، از حاشیه امن پیشتازی برخوردار می باشد، گرچه پیروزی برای او قطعی نیست. درحالی که عبادی در بهبود وضعیت اقتصادی عراق ناکام بوده، پیروزی بر داعش در ماه‌های اخیر موقعیت سیاسی او را بهتر کرده است.
عبادی که با شعار فراقومیتی-فرامذهبی وارد انتخابات شده است، در نقطه مقابل نوری مالکی قرار دارد که بر جذب آرای شیعیان تمرکز کرده است. منتقدان مالکی، سیاست‌های فرقه‌گرایانه‌ی او را به هنگام حکومت هشت ساله بر عراق زمینه‌ساز نارضایتی بخشی از جمعیت اهل سنت و ظهور داعش قلمداد می‌کنند.

حتی اگر ائتلاف «النصر» به رهبری عبادی بیشتر کرسی‌های مجلس را کسب کند، او هنوز به مذاکره با دیگر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز دارد. مجلس از زمان آغاز به کار ۹۰ روز وقت دارد تا دولت جدید را معرفی کند.

رقیب دیگر حیدر عبادی در انتخابات جاری، هادی العامری فرمانده گروه شبه‌نظامی سپاه بدر است که ائتلافی متشکل از ۵ گروه شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران را تحت عنوان «اتحاد فتح» رهبری می‌کند. پیروزی ائتلاف هادی العامری، که درنظر دارد از فتوحات نظامی‌اش به مثابه اعتباری برای کسب مقام سیاسی استفاده کند، در حقیقت پیروزی برای ایران به شمار می‌رود که در جنگ‌های نیابتی بر سر افزایش نفوذ در خاورمیانه نقشی پررنگ دارد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست