یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ترامپ: یا ایران مذاکره می کند یا اتفاقی خواهد افتاد


• دونالد ترامپ تهدید کرد: یا ایران پای میز مذاکره بر سر برنامه هسته ای خود خواهد نشست یا «اتفاقی رخ خواهد داد». رئیس جمهوری آمریکا این سخنان را یک روز پس از خروج کشورش از برجام اعلام کرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۹ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۹ می ۲۰۱٨دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد: یا ایران پای میز مذاکره بر سر برنامه هسته ای خود خواهد نشست یا «اتفاقی رخ خواهد داد».
رئیس جمهوری آمریکا این سخنان را یک روز پس از آن ایراد کرد که در کاخ سفید از خروج کشورش از برجام خبر داده بود.

دونالد ترامپ در سخنان روز چهارشنبه خود به طور مشخص به اقداماتی که کشورش در صورت عدم مذاکره مجدد ایران انجام خواهد داد، نکرد.
به گزارش یورو نیوز، رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از سخنانش نیز تاکید کرد که تحریم ها علیه ایران در آینده بسیار نزدیک وضع خواهد شد. وی همچنین تهدید کرد که در صورت آغاز مجدد برنامه هسته ای ایران «پیامدهای شدیدی» در انتظار تهران خواهد بود.

تهدید شرکت های طرف قرارداد ایران توسط وزارت خزانه داری آمریکا


بنابر همین گزارش، قرارداد ۳۹ میلیارد دلاری بوئینگ و ایرباس با ایران که با هدف بازسازی ناوگان هوایی فرسوده این کشور منعقد شده بود با بازگشت تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در خطر لغو قرار گرفته است.
استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا بلافاصله پس از نطق دونالد ترامپ در خصوص خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، اعلام کرد که مجوزهای بوئینگ و ایرباس لغو خواهد شد.

گروه ایرباس در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی، قراردادی را به ارزش ۱۹ میلیارد دلار با شرکت هواپیمایی ایران ایر منعقد کرد و متعهد شد تا ۱۰۰ فروند هواپیما برای این شرکت تولید کرده و تحویل دهد. تاکنون تنها ۳ فروند از هواپیماهای موضوع این قرارداد تحویل ایران شده است.
سپس شرکت بوئینگ نیز قراردادی را با هدف تحویل ۸۰ فروند هواپیما با شرکت ایران‌ایر منعقد کرد که ارزش آن معادل ۱۷ میلیارد دلار بود. مطابق این قرارداد تحویل هواپیماها باید در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ انجام می‌شد.
این شرکت قرارداد جداگانه‌ای را نیز با شرکت ایرانی آسمان منعقد کرد که بر اساس این قرارداد ۳ میلیارد دلاری باید ۳۰ فروند هواپیما تحویل شرکت آسمان می‌شد که تاکنون اجرایی نشده است.

در همین حال گوردون جاندرو، معاون شرکت بوئینگ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت در خصوص سرنوشت آتی قراردادهای خود حتما با دولت آمریکا مشورت خواهد کرد ولی در نهایت تابع تصمیم‌های این دولت خواهد بود.

اما تحلیلگران مالی لغو قراردادهای بوئینگ با طرف ایرانی را حاوی یک ریسک قابل توجه برای این شرکت می‌دانند به طوری که پیشتر و با انتشار خبر به تعویق افتادن تحویل هواپیمای ۷۳۷ تولیدی این شرکت به ایران، بهای هر سهم بوئینگ ۶ دهم درصد کاهش یافت و به ۳۳۸ دلار و ۳۷ سنت رسید.
به نظر می‌رسد گروه ایرباس نیز برای لغو قرارداد با ایران تحت فشار دولت آمریکا قرار گیرد زیرا بیش از ۱۰ درصد قطعات جت تولیدی این گروه توسط سه شرکت آمریکایی یونایتد تکنولوژیز، راکول کولین و جنرال الکتریک تولید می‌شود. لذا این وابستگی می‌تواند مانع از بی توجهی ایرباس به تحریم‌های آمریکا شود.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا همچنین گفته است که این کشور تعلیق تحریم فروش قطعات هواپیماهای تجاری به ایران را نیز تمدید نخواهد کرد و تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران بر تمامی صنایع این کشور تاثیر خواهد گذاشت، همان‌طور که پیشتر ایران را وادار کرد که به سر میز مذاکره بیاید.
وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است که برخی استثناء‌ها در تحریم‌های جدید لحاظ خواهد شد که بعدها اعلام می‌شود.

یکی از شرکت‌هایی که امیدوار است که جزء این استثناء‌ها قرار گیرد، مجموعه‍ی نفتی فرانسوی توتال است که سال گذشته یک قرارداد ۲ میلیارد دلاری برای توسعه میدان های گازی پارس جنوبی با ایران امضا کرده است.
آقای منوچین تاکید کرد که آمریکا به اکثر شرکت‌های بین‌المللی ۹۰ روز و به برخی دیگر ۱۸۰ روز فرصت خواهد داد تا از قراردادهایشان با ایران خارج شوند.
به گفته او تحریم نفتی ایران شبیه تحریم نفتی دولت باراک اوباما خواهد بود که صادرات روزانه نفت ایران را به ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد. آقای منوچین گفت که آمریکا با برخی مشتریان نفت ایران مذاکراتی داشته و به آنها اطمینان داده که نفت مورد نیاز آنها را تامین و زیان‌های احتمالی لغو قرارداد با ایران را جبران می‌کند.
با این وجود کارشناسان بازار نفت می‌گویند که با توجه به این که ایران طی دو سال گذشته قراردادهای بلندمدت فروش نفت به میزان ۷۰۰ هزاربشکه در روز را با هند و چین امضاء کرده، احتمال دارد که تاثیرگذاری تحریم‌های نفتی جدید بر اقتصاد ایران کمتر باشد.

مکالمه تلفنی ماکروه و روحانی

کاخ الیزه روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت از تماس تلفنی رییس جمهور فرانسه با حسن روحانی همتای ایرانی وی خبر داد. امانوئل ماکرون از رییس جمهور ایران خواست با وجود خارج شدن آمریکا از برجام، به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند بماند.
الیزه در بیانه‌ای اعلام کرد: «رییس جمهور ایران و فرانسه توافق کردند تا همکاری خود را با تمام کشورهای امضاءکننده توافق در جهت حفظ برجام و امنیت منطقه ادامه دهند.»
الیزه افزود که ماکرون در گفتگو با روحانی بر تعهد فرانسه به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد و از ایران خواست تا متقابلا به برجام متعهد باقی بماند.
بنا به اعلام کاخ الیزه حسن روحانی در مکالمه تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده است که برای حفظ تعهد کشورش به برجام تلاش خواهد کرد.

وزیر خارجه بریتانیا: حال وظیفه واشنگتن است تا راهی برای مذاکرات جدید بیابد

یورو نیوز می نویسد: وزیر خارجه بریتانیا واشنگتن را مسئول یافتن راه‌حلی برای شروع مذاکرات جدید با ایران دانست. بوریس جانسون در بیانیه‌ای که یک روز پس از خروج آمریکا از برجام منتشر کرده است اعلام کرد: «رییس جمهور ترامپ دیشب خود را متعهد به یافتن راه‌حل جدیدی دانست. ما باید او را در برابر حرفی که زده است مسئول بدانیم.»
بوریس جانسون روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت به اعضای پارلمان بریتانیا گفت:«حال که دولت ترامپ برجام را ترک کرده است، این وظیفه واشنگتن است تا راهی برای مذاکرات جدید درباره نگرانی‌های مشترکمان بیابد.»
وزیر خارجه بریتانیا در ادامه اذعان کرد که مشکلی با هدف نهایی ترامپ یعنی یافتن راه‌حلی همیشگی بر «تهدید اتمی ایران» و «سیاست‌های بدخواهانه‌» این کشور ندارد اما «سوال اصلی این است: پیشنهاد آمریکا برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای چیست؟»
بوریس جانسون در پاسخ به سوالی درباره پیشنهادات دولت بریتانیا برای رسیدن به اهداف ذکر شده گفت با پایبندی به برجام می‌توان مذاکراتی را برای رسیدن به توافقاتی تکمیلی در جهت رسیدگی به مسائلی فراتر از برنامه هسته‌ای ایران انجام داد.
وزیر امورخارجه بریتانیا تاکید کرد تا زمانی‌ که ایران به توافق هسته‌ای پایدار بماند، بریتانیا در برجام باقی خواهد ماند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست