یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آمریکا از برجام خارج شد


• ترامپ اعلام کرد آمریکا از برجام خارج می شود و شدیدترین تحریم ها علیه ایران را اعمال می کند. فدریکا موگرینی گفت اتحادیه ی اروپا در برجام باقی می ماند و از این توافق دفاع می کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱٨ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ٨ می ۲۰۱٨رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد آمریکا از توافق اتمی با ایران خارج می شود و تحریم های شدیدی را علیه این کشور اجرا می کند. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا گفت اروپا به این توافق متعهد است و به هیچ کس اجازه نمی دهد آن را از بین ببرد. اندکی بعد از اعلام تصمیم ترامپ روحانی نیز سخنرانی کرد و گفت از این ببعد توافق هسته ای بین ایران و ۵ کشور بزرگ ادامه می یابد.

ترامپ در سخنان خود گفت: من امروز اعلام می‌کنم که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج می‌شود. فرمانی را امضا می‌کنم که تحریم‌های هسته‌ای ایران دوباره برقرار شود. او توافق هسته ای با ایران را «پوسیده» خواند و گفت:
بخشی از توافق که اجازه میدهد ایران به آستانه تولید سلاح برسد غیر قابل قبول است. بازرس‌ها اجازه ندارند از خیلی از اماکن هسته‌ای دیدار کنند و توافق جلوی برنامه موشکی بالستیک را نگرفت. او گفت: بعد از برداشتن تحریم‌ها دیکتاتوری ایران پول‌هایش را خرج تسلیحات برای هرج و مرج در منطقه کرد.
دونالد ترامپ بلافاصله بعد از سخنان خود فرمانی اجرایی را برای خروج از برجام و برگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران امضا کرد. ترامپ گفت تحریم‌های بسیار قوی علیه ایران اعمال خواهد شد و اگر ایران به بلندپروازی‌های هسته‌ایش ادامه دهد با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.

موگرینی: اتحادیه اروپا به برجام پایبند است
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام تاکید کرد که اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با ایران پایبند است.
موگرینی افزود: اتحادیه اروپا همچنان به برجام پایبند و مصمم به حفظ آن است.
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: توافق هسته‌ای با ایران نتیجه ۱۲ سال دیپلماسی و متعلق به همه جهان است. از مقامات ایران می خواهم اجازه ندهند کسی خدشه ای به این توافق وارد کند.

روحانی: از این ببعد توافق بین ایران و پنج کشور است
حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران بلافاصله بعد از اعلام خروج آمریکا از برجام در یک سخنرانی به این تصمیم واکنش نشان داد. او گفت: آمریکایی ها امشب اعلام کردند از برجام خارج شدند، این تصریحی بود بر کاری که آنها در ماههای گذشته به شکل دیگری انجام داده بودند، آمریکا بگوید از زمان توافق هسته ای تا امروز کی به همه تعهداتش عمل کرده است. جز چند امضا و بیانیه آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چهارچوب برجام عمل کردند یا نه؟ ملت ایران طبق اذعان آژانس به تعهد خود وفادار بوده است. شاهد آن هستیم که کشوری که به تعهدات بین المللی احترام نمی گذارد کیست؟ برجام توافق بین ایران و آمریکا نبود، که آمریکا بگوید از آن خارج می شود. برجام توافق چند جانبه و بین المللی بود. برجام مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است. آمریکا رسما اعلام کرد به تعهدات بین المللی توجهی ندارد.
روحانی افزود که جمهور اسلامی فعلا در برجام می ماند. او گفت: از این لحظه توافق برجام بین ایران و پنج کشور است. در این شرایط باید منتظر باشیم تا شش کشور بزرگ جهانی نسبت به توافق چگونه عمل می کنند. به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته با مذاکره با کشورهای اروپایی و روسیه و چین رایزنی و مذاکرات لازم انجام شود. اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی برجام پایدار خواهد ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم برداریم. اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد به زودی با مردم صحبت کرده و تصمیمات نظام را اعلام می کنم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست