یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دمیرتاش کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد


• صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از دو رهبر اصلی حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب طرفدار حقوق کردها، که در زندان به‌سرمی‌برد از سوی این حزب کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱٣ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ٣ می ۲۰۱٨صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از دو رهبر اصلی حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب طرفدار حقوق کردها، که در زندان به‌سرمی‌برد از سوی این حزب کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن شد. او در ماه مارس ۲۰۱۵ خطاب به اردوغان گفته بود: «ما تو را رئیس‌جمهور نخواهیم کرد.» حزب دموکراتیک خلق‌ها به‌طور رسمی اعلام کرد که دمیرتاش در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن / ۳ تیر شرکت خواهد کرد و در برابر اردوغان خواهد ایستاد.

به گزارش زمانه، دمیرتاش پیش از این در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ اردوغان را به چالش کشیده بود. او در آن زمان، به‌عنوان یک نامزد ناشناخته ۴ میلیون آرا را جذب کرد. با کاندیدا شدن مجدد دمیرتاش، انتخابات ۲۴ ژوئن برای دولت کمی بیشتر غیرقابل پیش‌بینی شد.

اردوغان به ۵۰ درصد آرا نیاز دارد تا در مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود. با این حال آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که او باید ۸ ژوئیه در مرحله دوم انتخابات شرکت کند. احزاب اپوزیسیون که تاکنون به کاندیدای مشترکی دست نیافته‌اند اعلام کرده‌اند که در چنین شرایطی با هم همکاری خواهند کرد.

کردها، که تقریباً یک پنجم جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند، در نتیجه انتخابات تعیین‌کننده خواهند بود. آن‌ها تا کنون به دو دسته مجزا تقسیم شده‌اند: کردهای مسلمان محافظه‌کار که اکثریت‌شان به حزب عدالت و توسعه نزدیک‌اند و چپ‌گرایان، لائیک‌ها و ملی‌گرایانِ کُرد که از حزب دموکراتیک خلق‌ها حمایت می‌کنند.

اردوغان پیش از این بیشتر از سلف خود به کردها نزدیک شد. او مذاکرات صلح را با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) پیش برد و میلیاردها دلار در جنوب شرقی ترکیه، منطقه کردنشین، سرمایه‌گذاری کرد. اما پس از موفقیت حزب دموکراتیک خلق‌ها در سال ۲۰۱۵ اردوغان به سیاست جنگی دهه ۱۹۹۰ بازگشت.

در درگیری‌های نظامی بین ارتش ترکیه و نیروهای پ‌ک‌ک در مناطق کردنشین از زمستان ۲۰۱۵ به بعد هزاران نفر کشته و صدها هزار نفر آواره شده‌اند. جنگ با «یگان‌های مدافع خلق» در عفرین سوریه که دولت ترکیه آن را بازوی پ‌ک‌ک می‌داند و نگرش بی‌رحمانه اردوغان نسبت به متحد پیشین خود مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق، حتی حامیان دولت را نیز علیه او برانگیخته است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست