یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اول ماه مه ۲۰۱۸
صفوف بیشمار هواداران عدالت و سوسیالیسم در خیابان ها


• در ایران تعدادی بازداشت شدند. در ترکیه و فرانسه، تظاهرات به خشونت کشیده شده و ده ها نفر توسط پلیس دستگیر شدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۲ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۲ می ۲۰۱٨بازداشت شدگان اول ماه مه در تهران

روز سه شنبه اول ماه مه، صفوف بیشمار هواداران عدالت و سوسیالیسم همزمان با روز جهانی کارگر به خیابان ها آمدند و اعتراض و مبارزه ی خود علیه سرمایه داری و استبداد را اعلام کردند.

در تهران دو تظاهرات جداگانه برگزار شد. هواداران خانه ی کارگر که تشکل دولتی است، در برابر این مقر اجتماع کرده و نسبت به عدم مجوز برگزاری تظاهرات از سوی دولت اعتراض کردند. در این اجتماع برخی شعارهای نژادپرستانه و ضدخارجی نظیر «کارگر خارجی اخراج باید گردد»، از سوی مسئولان خانه ی کارگر سر داده شد. در برابر مجلس، بنا به فراخوان کمیته ی برگزاری اول ماه که متشکل از پنج تشکل مستقل و غیردولتی بود، گردهمایی دیگری برگزار شد که بنابر گزارش ها تعدادی از شرکت کنندگان در آن توسط ماموران انتظامی دستگیر شدند.
تطاهرات در شهرهای استانبول و پاریس به دلیل درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان و بازداشت ده ها نفر در صدر خبرهای مربوط به اول ماه مه امسال قرار گرفت.

در استانبول، تعداد زیادی از کارگران و بازنشستگان کارگری در میدان ها و مکان های مهم شهر تجمع کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه، تجمعات کارگران و گروه های کارگری با مداخله خشن پلیس استانبول مواجه شد.
پلیس برای مقابله با تجمعات کارگری در شهر استانبول ۲۶ هزار نیرو به کار گرفته بود و علاوه بر برقراری ایستگاه های کنترل پلیس، تدابیر رفت و آمد نیز در داخل شهر برقرار بود.
به رغم این تدابیر، کارگران معترض در برخی میدان ها و مراکز مهم شهر به خصوص در منطقه مال تپه تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی خواستار حقوق و مطالبات صنفی خود شدند.
تجمع کنندگان که به دعوت حزب رهایی خلق در میدان های استانبول جمع شده بودند، در پی خودداری از پایان دان به اجتماع خود، با مداخله خشن پلیس متفرق شدند.
بر اساس قانون وضعیت فوق العاده که برای هشتمین دوره سه ماهه و پس از کودتای نافرجام ترکیه در ۱۵ جولای ۲۰۱۶(۲۵ تیرماه ۱٣۹۵) تصویب شده و در حال اجراست، برگزاری هر گونه تجمع در این کشور ممنوع است.
در پاریس نیز مراسم اول ماه مه به خشونت کشیده شده و نزدیک به دویست نفر بازداشت شدند. به گزارش «هماهنگی ایرانیان برای اول ماه مه - پاریس» گزارشی از مراسم اول ماه مه در پاریس
به دعوت سندیکاهای ث ژ ت، اف اس او، سولیدر و اونف سندیکای دانشجوئی، به مناسبت اول ماه مه،- یازدهم اردیبهشت- روز جهانی کارگر- راهپیمائی گسترده ای در عموم شهرهای فرانسه برگزار شد. این تظاهرات در پی یکدوره گردهمائی ها و اعتصاب های کارکنان راه اهن ملی فرانسه و اعتصاب دانشگاه، در اعتراض به تغییر قوانین پذیرش و نیز کارکنان شرکت هواپیمائی ایر فرانس، بوقوع پیوست.
شعار مرکزی راهپیمایان علیه سیاست های اقتصادی مانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه متمرکز بود. در نتیجه این سیاست ها، فشار بر کارگران و کارکنان فرانسوی طی دوره کوتاه ریاست جمهوری مکرون، افزایش چشمگیری یافته است. افیش هائی از ث ژ ت با نوشته "مکرون فرانسه فروختنی نیست" در اشاره به قصد دولت مکرون برای خصوصی کردن راه اهن ملی فرانسه و ایر فرانس به نمایش گذاشته شده بود.
در پاریس بیش از بیست هزار تن از مردم در این راهپیمائی که قرار بود از میدان باستیل آغاز و تا میدان پلاس دی تالی ادامه یابد، شرکت داشتند. این راهپیمائی از همان آغاز به دلیل درگیری بیش از هزار تن ار انارشیست ها، معروف به "بلک بلوک" با پلیس، به میدان ضد و خورد تبدیل شد. این درگیری ها، به پلیس بهانه داد تا تظاهرات را متوقف کند. اما پس از پافشاری سندیکاها، برای ادامه تظاهرات، پلیس صف را به سه مسیر تقسیم کرد. بدین ترتیب پس از سه ساعت اختلال، تظاهرات انجام شد. این سومین بار است که راهپیمائی اول ماه مه در پاریس به صحنه درگیری انارشیست ها، که مجهز به مواد آتشزا و بمب های صوتی و سنگ و گاز اشک آور بودند با پلیس، تبدیل می شود. امسال شدت درگیری نسبت به سال های قبل شدیدتر بود و تعدادی از ماشین های پلیس و برخی ساختمانها نیز طعمه آتش سوزی شد. صداهای انفجار و دود ناشی از گاز های اشک آور فضای راهپیمائی را تسخیر نموده و عملا خواسته های راهپیمایان را به حاشیه راند. امسال هم آنارشیست ها سازمانیافته تر حضور داشتند و هم تعداد پلیس بسیار بیشتر از سال های گذشته بود و با آمادگی بیشتری به مقابله با آنان پرداختند.
کارگران یونان اول ماه می ' روز کاگر' را به تظاهرات سراسری علیه آمریکا تبدیل کرده اند و با سردادن شعار، سیاست های توسعه طلبانه و جنگ افروزی دونالد ترامپ در دنیا را محکوم کردند.
تظاهرات روز سه شنبه از مرکز شهر آتن پایتخت یونان آغاز شد و تظاهر کنندگان بسوی سفارت آمریکا در این کشور راهپیمایی کردند. در تسالونیک واقع در شمال و دومین شهر بزرگ یونان نیز تظاهر کنندگان در محل کنسولی آمریکا و در شهرهای خنیون و ' سودا' در برابر پایگاه نظامی واشنگتن تجمع کردند.
اتحادیه سراسری کارگری یونان (یسه)، اتحادیه سراسری کارگران مبارز (پامه) ، اتحادیه سراسری استادان و معلمین (المه) احزاب سیاسی چپگرا و سوسیالیست یونان، اتحادیه پزشکان و کارکنان دولت (اد – دی) از جمله سازماندهندگان تظاهرات امسال بودند. مخالفت با جنگ در سوریه، یکی از محورهای تظاهرات امسال در یونان بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست