یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

واکنش های متفاوت آمریکا و اروپا به اظهارات نتانیاهو


• در حالی که وزیر خارجه ی تازه ی آمریکا گفته است مدارک اسرائیل معتبر است، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده هیچ مدرکی دال بر نقض برجام از سوی ایران در دست نیست ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۱ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱ می ۲۰۱٨به دنبال اظهارات روز گذشته ی نخست وزیر اسرائیل که مدعی دست یابی به مدارک محرمانه ی هسته ای جمهوری اسلامی شد، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا رهبران ایران را به دروغگویی متهم کرد. پومپئو گفت این مدارک نشان می‌دهد که حکومت ایران به مردم این کشور دروغ گفته است.

به گزارش بی بی سی وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که در حالیکه وجود پروژه عماد - طرح جمهوری اسلامی برای ساخت تسلیحات اتمی - از مدتها قبل دانسته شده بود اما مدارکی که اسرائیلی‌ها به دست آورده‌اند جزئیات بیشتری را در این مورد در اختیار مقامات غربی قرار می‌دهد. او گفت که در ملاقات روز یکشبنه با نخست وزیر اسرائیل، از وجود این مدارک مطلع شده بود.
پومپئو گفت که "این مدارک دست کم کاملا روشن می‌کند که حکومت ایران همواره به مردم خود دروغ گفته است." وزیر خارجه آمریکا از تایید اینکه آیا این مدارک تخطی جمهوری اسلامی از تعهدات خود در برجام را هم ثابت می‌کند خودداری ورزید. و در پاسخ به سئوالی در این مورد گفت: "من این موضوع را به حقوقدانان واگذار می‌کنم، و در نهایت رئیس جمهوری [آمریکا] است که باید این موضوع را تشخیص دهد و در این مورد تصمیم بگیرد."

پیشتر، سخنگوی کاخ سفید در مورد مدارک مورد اشاره نخست وزیر اسرائیل گفته بود که "این مدارک حاوی جزئیات جدید و قانع کننده‌ای در مورد تلاش ایران برای ساخت اسلحه اتمی قابل حمل توسط موشک است." به گفته او، "این اطلاعات در انطباق با اطلاعاتی است که ایالات متحده از دیرباز در اختیار داشت یعنی اینکه ایران برنامه پیگیر و مخفیانه‌ای برای ساخت اسلحه اتمی داشته که کوشیده بود از جهانیان مخفی نگه دارد اما در این زمینه ناکام ماند."

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به سخنان نتانیاهو اعلام کرد «استدلال‌های نتانیاهو» مصداق عدم پایبندی یا نقض تعهدات هسته‌ای ایران نیست.
به گزارش زمانه، وی گفت: «اظهارات نخست‌وزیر نتانیاهو، پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را زیر سوال نمی‌برد. برجام، بر اساس حسن نیت یا اعتماد بنا نشده بلکه بر تعهدات ملموس، مکانیسم‌های راستی‌آزمایی و نظارت‌های دقیق بر واقعیت‌ها استوار است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آنها را انجام می‌دهد.»

موگرینی از طرفین توافق هسته‌ای با ایران خواست که چنانچه اطلاعاتی مبنی بر عدم پایبندی ایران به برجام در دست دارند، آن اطلاعات را در اختیار آژانس و کمیسیون مشترک برجام به عنوان تنها مکانیسم‌های رسمی نظارت بر توافق هسته‌ای قرار دهند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان هم ساعتی بعد از پخش برنامه تلویزیونی نتانیاهو اعلام کرد که آلمان خواهان بررسی اتهاماتی‌ست که نخست‌وزیر اسرائیل متوجه ایران کرده اما تنها نهادهای مستقل را برای راستی‌آزمایی این ادعاها به رسمیت می‌شناسد.

با وجود سخنرانی روز گذشته نخست وزیر اسرائیل، دولت بریتانیا همچنان از برجام دفاع کرده و خواستار حفظ آن شده است. دولت‌های اروپایی گفته‌اند که اگرچه برجام ممکن است نواقصی داشته و به عنوان مثال، به موضوع برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران نپرداخته باشد، اما در حد خود دستاوردی موثر است که باید حفظ شود. بعضی از آنان امکان بررسی مجدد و "رفع نواقص" این سند را توصیه کرده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست