یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ادعای نتانیاهو: اسناد هسته ای ایران در اختیار اسرائیل است!


• نتانیاهو، در یک مصاحبه تلویزیونی مدعی شد اسرائیل در یک عملیات اطلاعاتی توانسته به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای نظامی ایران دست پیدا کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۰ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ٣۰ آوريل ۲۰۱٨بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی ادعا کرد اسراییل به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد ایران پس از امضای توافقنامه هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ همه اسناد مربوط را در یک مرکز محرمانه در حومه تهران (شورآباد) مخفی کرده است.

به گزارش بی سی سی نتانیاهو، با به نمایش گذاشتن تعداد زیادی پوشه و سی‌دی گفت اسرائیل در یک عملیات اطلاعاتی توانسته به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته ای نظامی ایران در قالب ۱۸۳ سی دی دست پیدا کند.
او با نشان دادن تصاویری از آن چه به گفته او از اسناد هسته‌ای ایران به دست آمده، ایران را متهم کرد که برای سال‌ها به مجامع بین المللی درباره برنامه هسته ای خود دروغ گفته است.
نتانیاهو گفت: "ایران درباره عدم برخورداری از برنامه نظامی هسته ای دروغ گفته است. یکصدهزار فایل محرمانه نشان می دهد آنها دروغ گفته اند. دوما، حتی پس از امضای توافق هسته ای، ایران دانش هسته ای نظامی خود را با هدف استفاده در آینده حفظ کرده است. سوما، ایران در سال ۲۰۱۵ که باید طبق توافق هسته ای اطلاعات کاملی را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی می گذاشت، باز هم دروغ گفت. در پایان این که توافق هسته ای مبتنی بر دروغ است."
سخنرانی نتانیاهو پس از دیدار کابینه امنیتی اسرائیل در وزارت دفاع این کشور انجام شد.

نتانیاهو در سخنانش ایران را متهم کرد که برای سال ها با به اجرا گذاشتن یک طرح محرمانه به نام "آماد" در پی تولید سلاح هسته ای بوده است.
نتانیاهو گفت: "برای سال ها می دانستیم ایران یک برنامه هسته ای نظامی محرمانه دارد که نامش طرح آماد است. حال می توانیم ثابت کنیم که طرح آماد یک طرح جامع برای طراحی، تولید و آزمایش سلاح های هسته ای بود. همین طور می توانیم ثابت کنیم که ایران به طور محرمانه اطلاعات پروژه آماد را مخفی کرده است تا هرگاه قصد کرد سلاح هسته ای تولید کند، از آن استفاده کند."
به گفته نتانیاهو، اسناد به دست آمده نشان می دهد ایران در پی تولید و آزمایش ۵ کلاهک هسته ای با قدرتی برابر ۱۰ کیلوتن تی‏ ان‏ تی بوده است.

طرح آماد
نتانیاهو در ادامه گفت طرح آماد پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ متوقف شد ولی تلاش های ایران در این ارتباط ادامه داشته است.
ارزیابی اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۰۷ از توقف برنامه هسته ای نظامی ایران در ۲۰۰۳ خبر داده بود.

این سخنرانی در حالی انجام شد که تا مهلت تعیین شده به وسیله دونالد ترامپ برای "اصلاح نقص های برجام" دوازده روز باقی مانده است.
ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در واکنش به سخنان نتانیاهو گفت: "این وضعیت قابل قبولی نیست. آنها بی کار ننشسته اند. آنها موشک هایشان را پرتاب می کنند که گفته می شود صرفا برای نمایش در تلویزیون است. من این طور فکر نمی کنم. "
او در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رییس جمهوری نیجریه صحبت می کرد.
به گفته ترامپ، توافق هسته ای با ایران ۷ سال دیگر به پایان می رسد و آن وقت ایران می تواند به تلاش برای تولید سلاح اتمی ادامه دهد.
او در عین حال، تصمیمش درباره آینده برجام را اعلام نکرد.
ترامپ گفت: "درباره برجام تا دوازدهم مه (۲۲ اردیبهشت) تصمیم می‌گیرم. ولی به این معنی نیست که برای یک توافق واقعی مذاکره نمی‌کنم."


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست