یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دستور سانسور تلگرام در ایران صادر شد


• دادستانی تهران دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرده و تهدید کرده مسدودسازی باید بنحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۰ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ٣۰ آوريل ۲۰۱٨بعد از چندین ماه زمینه سازی دادستانی جمهوری اسلامی امروز دستور مسدود ساختن تلگرام در ایران را صادر کرد. دادستانی در متن طولانی ای که به این مناسبت منتشر ساخته، تصمیم به فیلتر کردن تلگرام در ایران را «تقاضاهای شهروندان» برای جلوگیری از فعالیت شبکه ی مذکور اعلام کرده است.

شبکه ی تلگرام در جریان اعتراضات دی ماه گذشته نقش مهمی بازی کرد و معترضین توانستند با استفاده از آن اعتراضات خود را سازماندهی و متشکل کنند. از همان زمان حکومت در جهت مسدود کردن شبکه ی تلگرام برآمد. گفته می شود بیش از ۴۰ میلیون ایرانی عضو شبکه ی تلگرام هستند و کاربران ایرانی در سرتاسر جهان مقام اول را در این شبکه ی اجتماعی داشته اند. بیش از ۶۰۰ هزار کانال تلگرام توسط این کاربران ایجاد شده است که چهل درصد آن مربوط به فروشگاه های مجازی بوده است.
پاول دوروف، مدیر این شبکه پیام‌رسانی بیشتر اعلام کرده بود تازه‎ترین نسخه تلگرام روش دور زدن فیلترینگ را داخل خود تعبیه کرده‎ است.

در اطلاعیه ی دادستانی فهرست بلندی در مورد «اتهامات» تلگرام منتشر شده است. از جمله گفته شده این شبکه بستر امنی برای فعالیت گروه ­های تروریستی بین­‌المللی گردیده، از نظر دادستانی شبکه ی تلگرام همچنین متهم است به اقدامات «گروهک های معاند در اغتشاشات دی ماه ۱۳۹۶» دامن زده است. «بسیاری از اقدامات ضدامنیتی دیگر» نیز در این فهرست قرار دارد.

دادستانی اعلام کرده است در اجرای ماده ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و ماده ۷۵۱ قانون مجازات اسلامی و به استناد اصل ۱۵۶ قانون اساسی و نیز قانون مجازات اسلامی دستور مسدودسازی پیام رسان تلگرام صادر و اعلام می­گردد.

دادستانی تهدید کرده است: اعمال مسدودسازی باید بنحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست